23 aprel - Ümumdünya Kitab və Müəllif Hüquqları Günüdür
Bu gün dünyada Ümumdünya Kitab və Müəllif Hüquqları Gününün 25 illik yubileyi qeyd olunur. Keçmişlə gələcək arasında əlaqə, nəsillər və mədəniyyətlər arasında bir körpü olan kitabın sehirli gücünü tanımaq üçün hər il 23 aprel tarixində bütün dünyada əlamətdar günlə bağlı müxtəlif tədbirlər keçirilir. Azərbaycanda isə 1997-ci ildən başlayaraq bu tarix qeyd edilir.
Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüquqları Günü UNESCO-nun 1995-ci il noyabrın 15-də Parisdə keçirilən 28-ci sessiyasında elan edilib. Bu barədə qərarda mədəni ənənələrin inkişafı və dərk edilməsi, biliklərin yayılması və qorunması üçün kitabların, eləcə də maarifləndirmənin ən böyük vasitə, etibarlı üsul olduğu vurğulanır, müəlliflərin cəmiyyətdəki xüsusi rolu qeyd olunur.
Bu əlamətdar günün keçirilməsində məqsəd kitabların insan həyatındakı böyük rolunu vurğulamaq, müəlliflik hüququnun mədəni irsin yaranmasında və qorunub saxlanmasındakı yerini göstərmək, davamlı iqtisadi inkişafda və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasındakı əhəmiyyətini diqqətə çatdırmaq, əqli mülkiyyətin yaradıcılarına olan hörmət və ehtiramı nümayiş etdirmək, əsas diqqəti mədəni irsin və adət-ənənələrimizin qorunub saxlanmasına yönəltməkdir.
UNESCO-nun baş direktoru Odre Azule Dünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü münasibətilə ictimaiyyətə müraciət edib. Müraciətdə koronavirus (COVID-19) pandemiyası dövründə insanların çoxunun özünütəcrid şəraitində mütaliə etdiyi qeyd olunur. Diqqətə çatdırılır ki, kitab həm əyləndirmək, həm də bilik vermək iqtidarına malikdir. Kitab, həmçinin insanı əsərin müəllifi, digər aləm və ya mədəniyyətlər ilə tanış olmağa kömək edir, eyni zamanda, insanın öz dünyasına dərindən nüfuz etməsinə imkan yaradır.
O.Azule bildirir ki, insanlar kitaba lazımi qiymət verməklə sayəsində ucaldığı və özünü reallaşdırdığı fəaliyyət növlərini – yazını, qiraəti, tərcüməçilik və nəşriyyat işini hiss edir, eləcə də mahiyyət etibarilə onlar üçün zəruri olan azadlıqları təşviq edir.
Hər il bu əlamətdar gün münasibətilə UNESCO-nun Baş qərargahında böyük bayram tədbiri keçirilir. Tədbirə kitab ticarətçiləri, nəşriyyat şirkətləri və rəssamlar kitablara və mütaliəyə olan sevgilərini gənclərə praktik seminarlar keçirmək vasitəsilə (mətbəə, illüstrasiya, kitab cildlənməsi və s.) bölüşmək üçün dəvət olunur.

23 апреля – Всемирный день книги и авторского права
Сегодня в мире отмечается 25-летний юбилей Всемирного дня книги и авторского права. Каждый год 23 апреля во всем мире проводятся различные мероприятия, связанные с этим знаменательным днем. В Азербайджане этот день отмечается с 1997 года.
Всемирный день книги и авторского права был учрежден 15 ноября 1995 года на 28-й сессии ЮНЕСКО в Париже. В постановлении подчеркивалось, что книги являются наиболее важным средством распространения и самым надёжным способом хранения знаний, восприятия и развития культурных традиций, а также отмечалась особая роль авторов в развитии общества в целом.
Этот знаменательный день проводится для того, чтобы подчеркнуть большую роль книг в жизни человека, определить место авторского права в возникновении и сохранении культурного наследия, рассказать о его значении в устойчивом экономическом развитии и формировании информационного общества, продемонстрировать уважение и почтение творцам интеллектуальной собственности, а также обратить основное внимание на сохранение культурного наследия и национально-нравственных ценностей.
По случаю Всемирного дня книги и авторского права генеральный директор ЮНЕСКО Одре Азуле обратилась к общественности. В обращении говорится, что многие люди, находясь в самоизоляции в период пандемии коронавируса (COVID-19), читают книги. Книги могут как развлекать, так и просвещать. Также книги помогают человеку познакомиться с автором произведения, окунуться в другие миры и культуры и, в то же время, глубоко проникнуть в свой собственный мир.
Одре Азуле отметила, что, придавая книге должное значение, человек может прочувствовать все величие тех видов деятельности, которые помогают самореализоваться – письмо, чтение, переводческую и издательскую деятельность, а также вдохновиться борьбой за те права и свободы, которые составляют всю суть полноценной жизни.
Ежегодно по случаю этой знаменательной даты в штаб-квартире ЮНЕСКО организовывается большой праздник. На праздник приглашаются торговцы книгами, представители издательских домов и художники, которые делятся с молодежью своей любовью к книгам и чтению посредством практических семинаров (типография, иллюстрация, переплет книг и т.д.).