May 19, 2020 | 12:11 / Mühüm hadisələr
Bu il 80 illik yubileyini qeyd edəcək AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi artıq iki aydır davam edən “Nizami muzeyində sizinlə” layihəsinin növbəti mərhələsini təqdim edib.
Cari təqdimat 18 may – Beynəlxalq Muzeylər Gününə həsr olunub.
Məlum olduğu kimi, 1977-ci ildən etibarən mayın 18-i bütün dünyada Beynəlxalq Muzeylər Günü kimi qeyd edilir. Dünyanın bir sıra ölkələrində, o cümlədən Azərbaycanın muzey və qoruqlarında Beynəlxalq Muzeylər Günü açıq qapı günü təşkil olunur. Yerli və xarici qonaqlar həmin gün muzeyləri biletsiz ziyarət edə bilirlər.
Lakin bu il mayın 18-i koronavirusun yayılması ilə əlaqədar karantin rejimi dövrünə təsadüf etdiyindən digər muzeylər kimi AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi də “Açıq qapı günü”nü ənənəvi şəkildə keçirmək imkanından məhrum olub. Muzey əməkdaşları virtual açıq qapı layihəsini bir ilk olaraq tətbiq ediblər.
Belə ki, mayın 18-də bir sıra sosial şəbəkələrdə, muzeyin rəsmi veb-saytında və “YouTube” kanalında nümayiş etdirilən videoçarxda ilk növbədə, müəssisənin direktoru, akademik Rafael Hüseynov muzeylərin insanların həyatındakı əhəmiyyətindən, xalqların tarixinin, ədəbiyyatının, mədəniyyətinin öyrənilməsində bu qəbil sənət ocaqlarının rolundan danışıb. Alim qeyd edib ki, muzey yaddaş, tarix, mənəviyyat deməkdir. Hər bir xalqın tarix içərisində inamla irəliləyə bilməsi üçün onun öz tarixini, zəngin mənəvi irsini yaxşı bilməsi vacibdir. R.Hüseynov vurğulayıb ki, Nizami Muzeyi Azərbaycan xalqının 3 min ildən artıq bir dövrü əhatə edən mədəniyyət və ədəbiyyat tarixi haqqında yaddaşı yaşatmaqda, təbliğ etməkdədir.
"Muzeydə yalnız peşəsini sevənlər, bu işin mənəvi məsuliyyətini dərk edənlər çalışa bilər. Bu sevgi peşə bayramında da özünü göstərir. Çünki muzey əməkdaşları peşə bayramlarında başqa zamanlardan daha çox çalışmalı olur. Elə bu səbəbdəndir ki, karantin rejiminə rəğmən muzey öz ənənəsini pozmamaq üçün bu il açıq qapını virtual şəkildə keçirir və muzeysevərləri ekran başına toplayır", - deyə akademik R.Hüseynov bildirib.
Daha sonra o, respublikanın bütün muzeylərinin əməkdaşlarını və muzeysevərləri təbrik edib, videosəyahəti açıq elan edib.
Videosəyahətdə muzeyin bələdçiləri ekspozisiya zallarından görkəmli ədəbiyyat xadimlərinin həyat və yaradıcılığı barədə məlumatlar verib, muzeyin qiymətli eksponatlarını - əlyazmalar, klassik əsərlərə toxunmuş süjetli xalçalar, miniatürlər, şair və yazıçılarımızın müəllifi olduğu bədii əsərlər əsasında çəkilmiş tablo və illustrasiyalar, eləcə də arxeologiya nümunələri, memarlıq abidələrinin maketlərini izləyicilərə təqdim ediblər. Muzey bələdçiləri, həmçinin Azərbaycan dili ilə yanaşı, ingilis, rus, ərəb və fars dillərində öz təbriklərini çatdırıblar.
Virtual açıq qapıya muzeyin 3 filialı – Xaqani Şirvani adına Aran Regional filialı, Xurşidbanu Natəvan adına Qarabağ filialı, Sergey Yesenin adına Rusiya-Azərbaycan ədəbi əlaqələr mərkəzi də qoşulub.
Muzeydə virtual açıq qapı gününü yekunlaşdıran akademik R.Hüseynov bildirib ki, dünyanın hər yerində muzeylər insanlar üçündür. Elə bu səbəbdən də muzeylərin bayramı yalnız muzey işçilərinin deyil, hər kəsin bayramı sayılmalıdır. Direktor bütün muzey işçiləri adından belə bir arzusunu da dilə gətirib ki, Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyəti kimi möhtəşəm bir irsin varisi və sahibi olan xalqımız muzeyləri tez-tez ziyarət etsin, bu vərdişi övladlarına aşılasın və hər kəs imkanı daxilində ölkə muzeylərinin zənginləşməsinə öz töhfələrini versin.
Virtual açıq qapı günü Nizami Muzeyinə həsr edilən, sözlərini Rafael Hüseynovun yazdığı, musiqisini Rizvan Sədirxanovun bəstələdiyi, solist Gülşən İbadova-Akın və xorun ifa etdiyi “Söz məbədi” adlı nəğmə ilə başa çatıb.

May 19, 2020 | 12:11 / Important events
National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, which will celebrate its 80th anniversary this year, presented the next stage of the project “With you at the Nizami museum”, which has been going on for two months.
This presentation is dedicated to May 18 - International Museum Day
As you know, since 1977, May 18 is celebrated worldwide as the international museum day. On the International Museum Day, museums and nature reserves in several countries around the world, including Azerbaijan, organize open door days. On this day, local and foreign visitors can visit museums without entrance fees.
However, due to the fact that on May 18 this year coincided with the quarantine period due to the spread of coronavirus infection, like other museums, National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS was deprived of the opportunity to traditionally hold an “Open Day”. Museum staff were the first to implement the virtual open door project.
Thus, in the video shown on May 18 in a number of social networks, on the museum’s official website and on the youtube channel, the director of the institution, academician Rafael Huseynov, spoke about the importance of museums in people's lives, the role of such centers of art in studying the history, literature and culture of peoples. The scientist noted that the museum is a memory, history and morality. It is important for each nation to know its own history and rich spiritual heritage so that it can confidently move forward. Huseynov emphasized that the Nizami museum keeps a memory of the history of culture and literature of the Azerbaijani people, which has more than 3,000 years.
“Only those who love their profession and understand the moral responsibility of this work can work in the museum. This love is also reflected in the professional holiday, because museum employees have to work harder than ever before on professional holidays. That is why the museum this year, despite the quarantine regime, continues the tradition of open doors virtually,”said academician R. Huseynov.
Then he congratulated the staff of all museums in the country and museum lovers and announced a video tour.
During the video tour, museum guides provided information on the life and work of prominent literary figures from the exhibition halls. Museum guides also conveyed their congratulations in Azerbaijani, English, Russian, Arabic and Persian.
Three branches of the museum - Aran Regional Branch named after Khagani Shirvani, Karabakh Branch named after Khurshidbanu Natavan, Russian-Azerbaijani Center for literary relations named after Sergey Yesenin - connected to the virtual open door.
Summing up the virtual open day at the museum, academician R. Huseynov said that museums are intended for people around the world. For this reason, the festival of museums should be considered a holiday not only of museum employees, but of everyone. On behalf of all museum staff, the director expressed the wish that our people, who are the heir and owner of such a great heritage as Azerbaijani literature and culture, often visit museums, instill this habit for future generations and contribute to the enrichment of museums in the country.
The virtual open day ended with the song “Word temple” dedicated to the Nizami museum performed by soloist Gulshan Ibadova-akin and the choir. Note that the author of the lyrics is Rafael Huseynov, and the composer is Rizvan Sadirkhanov.