May 19, 2020 | 12:11 / Mühüm hadisələr
Bu il 80 illik yubileyini qeyd edəcək AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi artıq iki aydır davam edən “Nizami muzeyində sizinlə” layihəsinin növbəti mərhələsini təqdim edib.
Cari təqdimat 18 may – Beynəlxalq Muzeylər Gününə həsr olunub.
Məlum olduğu kimi, 1977-ci ildən etibarən mayın 18-i bütün dünyada Beynəlxalq Muzeylər Günü kimi qeyd edilir. Dünyanın bir sıra ölkələrində, o cümlədən Azərbaycanın muzey və qoruqlarında Beynəlxalq Muzeylər Günü açıq qapı günü təşkil olunur. Yerli və xarici qonaqlar həmin gün muzeyləri biletsiz ziyarət edə bilirlər.
Lakin bu il mayın 18-i koronavirusun yayılması ilə əlaqədar karantin rejimi dövrünə təsadüf etdiyindən digər muzeylər kimi AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi də “Açıq qapı günü”nü ənənəvi şəkildə keçirmək imkanından məhrum olub. Muzey əməkdaşları virtual açıq qapı layihəsini bir ilk olaraq tətbiq ediblər.
Belə ki, mayın 18-də bir sıra sosial şəbəkələrdə, muzeyin rəsmi veb-saytında və “YouTube” kanalında nümayiş etdirilən videoçarxda ilk növbədə, müəssisənin direktoru, akademik Rafael Hüseynov muzeylərin insanların həyatındakı əhəmiyyətindən, xalqların tarixinin, ədəbiyyatının, mədəniyyətinin öyrənilməsində bu qəbil sənət ocaqlarının rolundan danışıb. Alim qeyd edib ki, muzey yaddaş, tarix, mənəviyyat deməkdir. Hər bir xalqın tarix içərisində inamla irəliləyə bilməsi üçün onun öz tarixini, zəngin mənəvi irsini yaxşı bilməsi vacibdir. R.Hüseynov vurğulayıb ki, Nizami Muzeyi Azərbaycan xalqının 3 min ildən artıq bir dövrü əhatə edən mədəniyyət və ədəbiyyat tarixi haqqında yaddaşı yaşatmaqda, təbliğ etməkdədir.
"Muzeydə yalnız peşəsini sevənlər, bu işin mənəvi məsuliyyətini dərk edənlər çalışa bilər. Bu sevgi peşə bayramında da özünü göstərir. Çünki muzey əməkdaşları peşə bayramlarında başqa zamanlardan daha çox çalışmalı olur. Elə bu səbəbdəndir ki, karantin rejiminə rəğmən muzey öz ənənəsini pozmamaq üçün bu il açıq qapını virtual şəkildə keçirir və muzeysevərləri ekran başına toplayır", - deyə akademik R.Hüseynov bildirib.
Daha sonra o, respublikanın bütün muzeylərinin əməkdaşlarını və muzeysevərləri təbrik edib, videosəyahəti açıq elan edib.
Videosəyahətdə muzeyin bələdçiləri ekspozisiya zallarından görkəmli ədəbiyyat xadimlərinin həyat və yaradıcılığı barədə məlumatlar verib, muzeyin qiymətli eksponatlarını - əlyazmalar, klassik əsərlərə toxunmuş süjetli xalçalar, miniatürlər, şair və yazıçılarımızın müəllifi olduğu bədii əsərlər əsasında çəkilmiş tablo və illustrasiyalar, eləcə də arxeologiya nümunələri, memarlıq abidələrinin maketlərini izləyicilərə təqdim ediblər. Muzey bələdçiləri, həmçinin Azərbaycan dili ilə yanaşı, ingilis, rus, ərəb və fars dillərində öz təbriklərini çatdırıblar.
Virtual açıq qapıya muzeyin 3 filialı – Xaqani Şirvani adına Aran Regional filialı, Xurşidbanu Natəvan adına Qarabağ filialı, Sergey Yesenin adına Rusiya-Azərbaycan ədəbi əlaqələr mərkəzi də qoşulub.
Muzeydə virtual açıq qapı gününü yekunlaşdıran akademik R.Hüseynov bildirib ki, dünyanın hər yerində muzeylər insanlar üçündür. Elə bu səbəbdən də muzeylərin bayramı yalnız muzey işçilərinin deyil, hər kəsin bayramı sayılmalıdır. Direktor bütün muzey işçiləri adından belə bir arzusunu da dilə gətirib ki, Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyəti kimi möhtəşəm bir irsin varisi və sahibi olan xalqımız muzeyləri tez-tez ziyarət etsin, bu vərdişi övladlarına aşılasın və hər kəs imkanı daxilində ölkə muzeylərinin zənginləşməsinə öz töhfələrini versin.
Virtual açıq qapı günü Nizami Muzeyinə həsr edilən, sözlərini Rafael Hüseynovun yazdığı, musiqisini Rizvan Sədirxanovun bəstələdiyi, solist Gülşən İbadova-Akın və xorun ifa etdiyi “Söz məbədi” adlı nəğmə ilə başa çatıb.

В Музее Низами прошел виртуальный день открытых дверей + Фото
Национальный музей азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА, который в этом году отметит свое 80-летие, представил очередной этап проекта «С вами в Музее Низами», который продолжается уже два месяца.
Настоящая презентация посвящена 18 мая - Международному дню музеев.
Как известно, с 1977 года 18 мая во всем мире отмечается как Международный день музеев. В Международный день музеев в музеях и заповедниках в ряде стран мира, включая Азербайджан, организуются дни открытых дверей. В этот день местные и иностранные посетители могут посещать музеи без входных билетов.
Однако из-за того, что 18 мая этого года совпал с карантинным периодом из-за распространения коронавирусной инфекции, как и другие музеи, Национальный музей азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА был лишен возможности традиционно провести «День открытых дверей». Сотрудники музея первыми внедрили проект виртуальный открытых дверей.
Так, в видео, продемонстрированном 18 мая в ряде социальных сетей, на официальном сайте музея и канале YouTube, директор учреждения академик Рафаэль Гусейнов рассказал о важности музеев в жизни людей, роли подобных очагов искусства в изучении истории, литературы и культуры народов. Ученый отметил, что музей - это память, история и мораль. Для каждой нации важно знать свою историю и богатое духовное наследие, чтобы она могла уверенно двигаться вперед. Р.Гусейнов подчеркнул, что Музей Низами хранит память об истории культуры и литературы азербайджанского народа, которая насчитывает более 3000 лет.
«В музее могут работать только те, кто любит свою профессию и понимает моральную ответственность этой работы. Эта любовь также отражена в профессиональном празднике, потому что музейным сотрудникам приходится работать усерднее, чем когда-либо в профессиональные праздники. Именно поэтому музей в этом году, несмотря на карантинный режим, продолжает традицию открытых дверей виртуально», - сказал академик Р. Гусейнов.
Затем он поздравил сотрудников всех музеев страны и любителей музеев и объявил видеотур.
Во время видеотура гиды музея предоставили информацию о жизни и творчестве выдающихся литературных деятелей из выставочных залов. Гиды музея также передали свои поздравления на азербайджанском, английском, русском, арабском и персидском языках.
Три филиала музея - Аранское региональное отделение имени Хагани Ширвани, Карабахский филиал имени Хуршидбану Натаван, Российско-азербайджанский центр литературных связей имени Сергея Есенина - подключились к виртуальной открытой двери.
Подводя итоги виртуального дня открытых дверей в музее, академик Р. Гусейнов сказал, что музеи предназначены для людей всего мира. По этой причине праздник музеев следует считать праздником не только музейных сотрудников, но и всех. От имени всех музейных сотрудников директор выразил пожелание, чтобы наш народ, который является наследником и владельцем такого великого наследия, как азербайджанская литература и культура, часто посещал музеи, прививал эту привычку грядущим поколениям и способствовал обогащению музеев страны.
Виртуальный день открытых дверей завершился посвященной музею Низами песней «Храм слов» в исполнении солиста Гульшана Ибадовой-Акина и хора. Отметим, что автором слов песни является Рафаэль Гусейнов, а композитором - Ризван Садирханов.