Akademik İsa Həbibbəyli: "AMEA işçiləri üçün növbəli iş rejiminin tətbiqinə başlanılıb"
Bu barədə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli məlumat verib. Onun sözlərinə görə, akademiyada əməkdaşların hamısının eyni gündə işə gəlməsi sosial məsafənin gözlənilməsi tələbini qorumağı çətinləşdirir. Bu səbəbdən yaşı 60-dan çox olan akademiya işçilərinin həftənin cüt günlərində – çərşənbə axşamı və cümə axşamları, qalan heyətin isə həftənin tək günlərində işə gəlməsi qərara alınıb: "Bu halda iş yerində sosial məsafəni qorumaq mümkün olacaq. Müdiriyyət zəruri hallarda tək günlərdə işə çıxan əməkdaşları həftənin cüt günlərində də işə dəvət edə bilər”.
İsa Həbibbəyli işçilərin xüsusi karantin rejimi dövründə, yəni iyunun 15-dək növbəli iş sistemində çalışacaqlarını söyləyib.

Jun 02, 2020 | 10:46 / Interviews, speeches
In connection with the pandemic, the "Every other day" woring Schedule has been launched for the employees of ANAS.
This was stated by the first vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli. According to him, if all employees of the academy come to work on the same day, it will be difficult to maintain the requirement of social distance: “Therefore, we have taken such a step that employees over 60 years old at ANAS to come to work on even days of the week, while the rest of the staff to come to work on single days. In this case, it will be possible to maintain social distance in the workplace. If necessary, the management can invite employees who come to work on single days to work on even days of a week.
I.Habibbayli said that the workers will work with the "Every other day" system until the end of the special quarantine regime, ie until June 15.