Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılmasının 18-ci ildönümünə həsr olunan videokonfrans keçirilib + Foto
İyul 06, 2020 | 13:48 / Konfranslar, İclaslar
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılmasının 18-ci ildönümünə həsr edilmiş onlayn beynəlxalq videokonfrans keçirilib.
Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun və Milli Məclisin deputatı, AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun moderatorluğu ilə təşkil edilən tədbirdə xaricdə və ölkəmizdə yaşayan tanınmış elm, mədəniyyət xadimləri, dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir dünyada yaşayan azərbaycanlılara həsr olunmuş musiqinin (sözləri Rafael Hüseynovun, musiqisi Faiq Sücəddinovundur) - Diaspor himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Onlayn konfransda çıxış edən akademik Rafael Hüseynov Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılmasını ölkənin ictimai-siyasi həyatında əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirib. O, Azərbaycan diasporunun birliyinin və mütəşəkkilliyinin vacib amil olduğunu vurğulayıb.
Rafael Hüseynov diasporun tanınmış üzvlərini Azərbaycanla xarici ölkələr arasında körpü və təmasların yaranmasında xüsusi rolu olan şəxslər adlandırıb, ölkəmizdə onların fəaliyyətinə yüksək qiymət verildiyini deyib: “Bu gün sizin gördüyünüz işlər göz qabağındadır, amma bu fəaliyyət gələcəyin yüksəkliyindən daha aydın görünəcək”.
Daha sonra Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov əlamətdar hadisə münasibətilə tədbir iştirakçılarını və diaspor hərəkatına töhfə verən hər bir azərbaycanlını təbrik edib. Bu qurumun görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradıldığını xatırladan komitə sədri bildirib ki, ulu öndərin dünya azərbaycanlılarının eyni amal və məqsəd ətrafında birləşdirilməsi naminə əsasını qoyduğu diaspor siyasəti hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Fuad Muradov qeyd edib ki, yarandığı gündən Dövlət Komitəsinin fəaliyyəti xüsusi əhəmiyyət kəsb edib, diasporun birləşməsi və təşkilatlanması istiqamətində mühüm işlər və müxtəlif layihələr həyata keçirilib. Onun sözlərinə görə, ötən illər ərzində xaricdə yaşayan soydaşlarımızın birləşməsi, təşkilatlanması, dövlətimizin maraqlarını qorumağa qadir böyük qüvvəyə çevrilməsi üçün Koordinasiya şuraları yaradılıb, Azərbaycan evləri istifadəyə verilib.
Konfransda diaspor təşkilatlarının və nümayəndələrinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyət, koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar yaranmış mövcud şəraitdə görülən işlər yüksək qiymətləndirilib.
Tədbirdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyətini əks etdirən hesabat xarakterli videoçarx nümayiş etdirilib. Həmçinin COVID-19 pandemiyası ilə mübarizədə xarici ölkələrdə xüsusi fəaliyyətləri ilə fərqlənən 7 soydaşımızın təşəkkürnaməyə layiq görülməsi barədə məlumat verilib.
ABŞ, Niderland Krallığı, Türkiyə, Ukrayna, Rusiya, Kanada, Avstriya, Çili, Dubay, Polşa, Estoniya, Fransa, İtaliya, Tailand, Gürcüstan, İspaniya və bir sıra başqa ölkələrdən videokonfransa qatılan azərbaycanlılar çıxış edərək müstəqil Azərbaycan dövlətinin yürütdüyü diaspor siyasətindən, yeni növ koronavirus pandemiyası dönəmində dövlətimizin həmvətənlərimizə həssas münasibətindən, mənəvi və maddi dəstək nümayiş etdirməsindən danışıblar.
Beynəlxalq videokonfrans bədii hissə ilə yekunlaşıb. Tədbirin bədii hissəsində Türkiyədə yaşayan dirijor, bəstəkar, pianoçu, Əməkdar artist Turan Manafzadə çıxış edib.

A videoconference dedicated to the 18th anniversary of the establishment of the State Committee for Work with the Diaspora + Photo
Jul 06, 2020 | 13:48 / Conferences, assemblies
An international video conference was held on the 18th anniversary of the establishment of the State Committee for Work with the Diaspora.
The event was organized with the moderation of Chairman of the State Committee Fuad Muradov and deputy of Milli Majlis, director of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS academician Rafael Huseynov, well-known figures of science and culture, heads of diaspora organizations operating in our country and abroad in different countries of the world.
The conference began with the dubbing of the Anthem of the Diaspora dedicated to Azerbaijanis living in the world (lyrics by Rafael Huseynov, music by Faig Sujeddinov).
In his speech at the online conference, Rafael Huseynov noted that the creation of the State Committee for Work with the Diaspora has become a significant event in the socio-political life of the country. He emphasized that the unity and organization of the Azerbaijani diaspora is a very important and necessary factor.
Rafael Huseynov called the famous representatives of the diaspora persons who play a special role in creating bridges and contacts between Azerbaijan and foreign countries, and noted that in our country their activities are very much appreciated.
Then, Chairman of the State Committee Fuad Muradov congratulated the participants of the event and all our compatriots who contribute to the Diaspora movement with this significant event. Recalling that this structure was created on the initiative of the prominent statesman Heydar Aliyev, F. Muradov emphasized that the Diaspora policy, the foundation of which was laid by the great leader in the name of uniting world Azerbaijanis around a common idea and goal, has been successfully continued by President Ilham Aliyev today.
Fuad Muradov noted that since the establishment of the State Committee, its activities have been of particular importance, the committee has carried out important activities and implemented various projects aimed at uniting and organizational development of the diaspora. According to him, for the consolidation and organizational formation of our compatriots living abroad, turning them into a great force capable of protecting the interests of our state, coordination councils were created and the houses of Azerbaijan were put into operation.
At the conference, the activities of diaspora organizations and representatives of the diaspora aimed at bringing the truth about the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict to the world community, and the work done in the context of the coronavirus pandemic were highly appreciated.
During the event, a reporting video was shown reflecting the activities of the State Committee for Work with the Diaspora. It was also noted that 7 of our compatriots who distinguished themselves by their special activities in foreign countries in the fight against the COVID-19 pandemic were awarded thanks.
In their speeches, Azerbaijanis who joined the videoconference from the USA, the Kingdom of the Netherlands, Turkey, Ukraine, Russia, Canada, Austria, Chile, the United Arab Emirates, Poland, Estonia, France, Italy, Thailand, Georgia, Spain and a number of other countries spoke about an independent The Azerbaijani state has a diaspora policy, a sensitive attitude of the state towards our compatriots during the new type of coronavirus pandemic, and providing citizens with material and moral support.
The international video conference ended with an art part in which the conductor, composer, pianist, Honored Artist Turan Manafzadeh, who lives in Turkey, performed.