AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib + Foto
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev iclasın gündəliyində yer alan bir sıra elmi-təşkilati və kadr məsələləri haqqında məlumat verib. Akademik Ramiz Mehdiyev bildirib ki, iclasda AMEA Rəyasət Heyətinin kadr potensialının gücləndirilməsi, müasir qloballaşma şəraitində virtual mühitdə milli kontentin inkişaf etdirilməsi, xalqımızın tarixi, ədəbi, mədəni irsinin qorunub saxlanılması və geniş təbliği, prioritet və aktual elmi istiqamətlər üzrə kompleks proqramların qəbul edilməsi, dünyanın nüfuzlu qurumları ilə qarşılıqlı elmi əməkdaşlıq kontekstində bir sıra beynəlxalq tədbirlərin keçirilməsi, AMEA-nın elmi müəssisələrinin strukturunun və elmi kadr hazırlığı sisteminin daha da təkmilləşdirilməsi, görkəmli alimlərin yubileylərinin qeyd edilməsi kimi məsələlərin müzakirəsi nəzərdə tutulur.
Gündəlikdə yer alan məsələlərin müzakirəsindən əvvəl Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə təltif olunmuş görkəmli alimlərə mükafatlar təqdim olunub. AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev akademik Fəxrəddin Qədirova “Əməkdar elm xadimi” fəxri adının vəsiqəsini və döş nişanını, AMEA-nın müxbir üzvü Şahbaz Muradova “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fəxri diplomu”nu və eləcə də AMEA-nın Fəxri fərmanını təqdim edib.
İclasda AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə tibb sahəsi üzrə görkəmli alim-onkoloq, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Milli Onkologiya Mərkəzinin baş direktoru, akademik Cəmil Əliyev və AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, görkəmli şərqşünas alim, akademik Gövhər Baxşəliyeva AMEA Rəyasət Heyətinin üzvü vəzifəsini icra edən təyin ediliblər.
Sonra söz AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqova verilib. O, gündəlikdə yer alan məsələlərlə iclas iştirakçılarını tanış edib. Akademik-katib bildirib ki, iclasda müzakirəsi nəzərdə tutulan məsələlər müasir şəraitdə akademiyanın strukturunun və idarəetməsinin təkmilləşdirilməsi, kadr potensialının gücləndirilməsi, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı, görkəmli Azərbaycan alimlərinin elmi nailiyyətlərinin və elmin təbliği baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.
AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov bildirib ki, iclasda müzakirəsi nəzərdə tutulan ilk elmi-təşkilati məsələ AMEA Rəyasət Heyəti aparatının strukturuna dair bəzi təkliflər haqqındadır. Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin struktur bölmələrini özündə birləşdirən, onların cari işini təşkil edən və AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının fəaliyyətini öz səlahiyyətləri daxilində əlaqələndirən AMEA Rəyasət Heyətinin aparatı qarşısında həm akademiya, həm də respublika miqyasında elmi və elmi-təşkilati proseslərin idarə olunması baxımından mühüm vəzifələr dayanır. Ona görə də onun təşkilati strukturunun, kadr potensialının, vəzifə və funksiyalarının müəyyənlədirilməsində akademik və kollegial idarəetmə prinsipləri, o cümlədən mütərəqqi beynəlxalq təcrübə əsas götürülməlidir. Akademik Rasim Əliquliyev qeyd olunan istiqamətdə bir sıra konkret təkliflərini iclas iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb.
Gündəlikdə yer alan digər məsələ, “AMEA Rəyasət Heyətinin nəzdində Virtual Elektron Fəaliyyət Cəmiyyətinin təsis edilməsi” haqqında AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli məlumat verib. Qeyd edib ki, Azərbaycanda cəmiyyətin modernləşdirilməsi istiqamətində uğurla həyata keçirilən dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindən birini “Virtual Azərbaycan”ın formalaşdırılması təşkil edir. “Virtual Azərbaycan”ın formalaşdırılmasında AMEA-nın üzərinə mühüm vəzifələr düşür. Bu istiqamətdəki fəaliyyətin daha effektiv qurulması, pərakəndəliyin aradan qaldırılması, həyata keçirilən işlərin vahid mərkəzdən koordinasiyası və onların daha sistemli təşkili məqsədilə müstəqil qurumun yaradılmasına ehtiyac vardır. Məsələ geniş müzakirə olunduqdan sonra AMEA Rəyasət Heyətinin nəzdində ictimai əsaslarla Virtual Elektron Fəaliyyət Cəmiyyətin təsis edilməsi haqqında qərar qəbul edilib. AMEA prezidentinin köməkçisi, fəlsəfə elmləri doktoru Ələddin Məlikov ictimai əsaslarla AMEA Rəyasət Heyətinin nəzdində Virtual Elektron Fəaliyyət Cəmiyyətinin sədri təyin edilib.
“AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik edilməsi” və “AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunun Neftin goekimyası laboratoriyasının Geologiya və Geofizika İnstitutunun tərkibinə keçirilməsi” ilə bağlı məsələlər haqqında AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev məlumat verib. Məsələlər müzakirə olunduqdan sonra müvafiq qərarlar qəbul edilib.
İclasda müzakirə olunan digər məsələ “Hüceyrə texnologiyalarının inkişafı proqramı” barədə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 17 iyul 2019-cu il tarixli qərarı ilə AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinə daxil olan Biofizika İnstitutuna hüceyrə texnologiyalarının inkişaf proqramının hazırlanması tapşırılıb. Ötən müddət ərzində AMEA-nın Biofizika İnstitutu tərəfindən proqram hazırlanmış və nəzərdə tutulan işlərin həyata keçirilməsi üçün lazımi avadanlıq, cihaz və kimyəvi reaktivlərin siyahısı tərtib edilmişdir.
Sonra AMEA-nın Biofizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov hüceyrə texnologiyalarının inkişaf proqramını təqdim edərək bildirib ki, son onillikdə təbiətdə baş verən sürətli dəyişikliklərə vaxtında cavab verilməsi üçün yeni innovativ texnologiyaların yaradılması zəruridir. Yaranan yeni şərait tibbi-biologiyanın qarşısında yeni-yeni problemlər qoyur və bunlara adekvat cavab verilməlidir. Tibbi problemlər çoxfaktorlu və mürəkkəb olduğundan onların həllində molekulyar və hüceyrə texnologiyaları, gen və zülal mühəndisliyi mühüm rol oynayır.
AMEA Rəyasət Heyətinin üzvü, akademik Cəmil Əliyev, AMEA-nın Biofizika İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov, Azərbaycan Tibb Universitetinin prorektoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Orxan İsayev, AMEA-nın Biofizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya elmləri doktoru Kərim Qasımov, Milli Onkologiya Mərkəzinin laboratoriya müdiri, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leylaxanım Məlikova, Biofizika İnstitutunun elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Flora Mehrəliyeva proqramın müzakirəsində yaxından iştirak ediblər.
Geniş müzakirələrdən sonra AMEA-nın Biofizika İnstitutu tərəfindən hazırlanmış “Hüceyrə texnologiyalarının inkişafı proqramı” təsdiq edilib.
İclasda NATO-nun dəstəyi ilə “Sənaye idarəetmə sistemlərinin kibertəhlükəsizliyi problemləri” beynəlxalq konfransının, həmçinin Avropa Komissiyasının dəstəyi ilə “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri üçün E-infrastrukturlar” mövzusunda beynəlxalq konfranslarla bağlı məsələlər də geniş müzakirə edilib, hər iki beynəlxalq tədbirin keçirilməsi ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul edilib.
İclasda dünya şöhrətli azərbaycanlı alim, qeyri-səlis çoxluqlar nəzəriyyəsinin və qeyri-səlis məntiqin banisi, Kaliforniya Berkli Universitetinin professoru, AMEA-nın fəxri üzvü Lütfi Zadənin anadan olmasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında məsələ müzakirə edilib. Həmçinin görkəmli riyaziyyatçı alim, AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Ayda-zadənin 70 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında məsələyə baxılıb. Məsələlər haqqında müvafiq qərarlar qəbul olunub.
Sonra çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi Əminağa Sadıqov iclasın gündəliyində yer alan “AMEA-nın regional elmi tədqiqat və təcrübə-sınaq bazalarına məxsus əmlakın inventarlaşdırılmasının nəticələri haqqında” məlumat verib. Məsələ müzakirə olunduqdan sonra müvafiq qərar qəbul edilib.
İclasda bir sıra məsələlərin müzakirəsində AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər – Tofiq Nağıyev, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova da rəy və təklifləri ilə yaxından iştirak ediblər.
Sonda kadr məsələsinə baxılıb. Biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Minarə Həsənova AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunun elmi katibi təyin edilib.

The next meeting of the Presidium of ANAS took place + Photo
The next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences took place on September 25.
Opening the event, President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev informed about a number of scientific-organizational and staff issues on the agenda of the meeting. Academician Ramiz Mehdiyev said that the meeting focused on strengthening the human resources of the Presidium of ANAS, development of national content in the virtual environment in modern globalization, preservation and promotion of historical, literary and cultural heritage of our people, adoption of comprehensive programs in priority and topical scientific areas. In the context of mutual scientific cooperation with international organizations, a number of international events and the celebration of the anniversaries of prominent scientists will be discussed.
Prior to the discussion of the issues on the agenda, awards were presented to prominent scientists awarded by the relevant orders of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev. President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev presented academician Fakhraddin Gadirov the certificate and badge of honorary title "Honored Scientist", corresponding member of ANAS Shahbaz Muradov the "Honorary diploma of the President of the Republic of Azerbaijan" as well as Honorary Decree of ANAS.
By the decision of the Presidium of ANAS, prominent scientist-oncologist in the field of medicine, director general of the National Oncology Center of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, academician Jamil Aliyev and director of the Institute of Oriental Studies of ANAS, prominent orientalist, academician Govhar Bakhshaliyeva were appointed acting members of the Presidium of ANAS.
Then the floor was given to the academician-secretary of ANAS, corresponding member Aminaga Sadigov. He acquainted the participants with the issues on the agenda.
He said that the first scientific-organizational issue to be discussed at the meeting was about some proposals on the structure of the Presidium of ANAS. Speaking on the issue, the vice-president of ANAS, academician Rasim Alguliyev said that the Presidium of ANAS, which unites the structural units of the Presidium of ANAS, organizes their current work and coordinates the activities of scientific institutions and organizations of ANAS within its powers, holds important positions in terms of managing scientific and scientific-organizational processes at the national level. Therefore, the principles of academic and collegial management, as well as advanced international experience should be taken into account in determining its organizational structure, human resources, positions and functions.
Another issue on the agenda, "Establishment of the Virtual Electronic Activity Society under the Presidium of ANAS" was informed by the first vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli. He noted that one of the important directions of the state policy successfully implemented in Azerbaijan to modernize society is the formation of "Virtual Azerbaijan". ANAS has important responsibilities in the formation of "Virtual Azerbaijan". There is a need to create an independent body in order to more effectively organize activities in this area, eliminate retail, coordinate the work carried out from a single center and organize them more systematically. After extensive discussion of the issue, a decision was made to establish a Virtual Electronic Action Society on a voluntary basis under the Presidium of ANAS. Aide to the President of ANAS, Ph.D. Aladdin Malikov has been appointed the chairman of the Virtual Electronic Activity Society under the Presidium of ANAS on a voluntary basis.
First Vice-President of ANAS, academician Ibrahim Guliyev informed about the issues related to "Partial changes in the structure of the Institute of Oil and Gas of ANAS" and "Transfer of the Laboratory of Petrochemistry of the Institute of Oil and Gas of ANAS to the Institute of Geology and Geophysics". After discussing the issues, relevant decisions were made.
Speaking at the meeting on the "Program of development of cell technologies", the vice-president of ANAS, academician Rasim Alguliyev said that by the decision of the Presidium of ANAS dated July 17, 2019, it was included in the Division of Physical-Mathematical and Technical Sciences of ANAS. Institute of Biophysics has been charged to develop a program for the development of cell technologies.
Then the director of the Institute of Biophysics of ANAS, corresponding member of ANAS Oktay Gasimov presented the program of development of cell technologies and said that it is necessary to create new innovative technologies to respond to the rapid changes in nature in the last decade. The new conditions pose new challenges to medical biology, and they must be adequately addressed.
Member of the Presidium of ANAS, academician Jamil Aliyev, head of laboratory of the Institute of Biophysics of ANAS, corresponding member of ANAS Ilham Shahmuradov, vice-rector of Azerbaijan Medical University, Ph.D. in Biology Orkhan Isayev, Deputy Director on Science of the Institute of Biophysics of ANAS, Dr. Biological sciences Karim Gasimov took part in the discussion of the program.
After extensive discussions, the "Cell Technology Development Program" prepared by the Institute of Biophysics of ANAS was approved.
The meeting also sheduled issues related to the international conference "Problems of Cyber Security of Industrial Management Systems" with the support of NATO, as well as international conferences on "E-infrastructure for Eastern Partnership countries" with the support of the European Commission, and decisions were made to hold both two international meetings.
The meeting discussed the celebration of the 100th anniversary of the birth of world-famous Azerbaijani scientist, founder of fuzzy set theory and fuzzy logic, professor at the University of California, Berkeley, Honorary member of ANAS Lotfi Zade. The issue of celebrating the 70th anniversary of prominent mathematician, corresponding member of ANAS Kamil Ayda-zadeh was also considered. Relevant decisions have been made on the issues.
Then the academician-secretary of ANAS Aminaga Sadigov informed “about the results of the inventory of the property belonging to the regional scientific research and experimental bases of ANAS”, which was included in the agenda of the meeting. After discussing the issue, a decision was made.
Finally, the staff issue was scheduled. Ph.D. Biological sciences Minara Hasanova has been appointed Scientific Secretary of the Institute of Dendrology of ANAS.