Muzey əməkdaşı Moskvada keçirilmiş videokonfransda iştirak edib + Foto
Azərbaycanın Rusiya Federasiyasındakı səfirliyi və AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin dəstəyi ilə Moskva şəhərinin K.A.Kərimov adına 1583 saylı ümumtəhsil məktəbində “Sözün gücü” adlı videokonfrans keçirilib.
Tədbirin əsas mövzusu bu il ölkəmizdə 880-ci ildönümü qeyd olunan dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin dövrü və yaradıcılığı olub.
Onlayn konfransda Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyi, Moskva Dövlət Pedoqoji Universiteti, Rusiya Maarif Nazirliyi və digər təşkilatların əməkdaşları iştirak ediblər.
Videokonfransı giriş sözü ilə açan 1583 saylı Moskva ümumtəhsil məktəbinin direktoru Svetlana Yevqenyevna Dvoryantseva Azərbaycanın və Şərqin dahi şairi Nizami Gəncəvinin yaradıcılığına həsr edilmiş tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirib ki, böyük mütəfəkkirin zəngin ədəbi irsi sülh və tolerantlığın nümunəsidir. 1991-ci ildə UNESCO tərəfindən “Nizami ilinin” elan olunmasını xatırladan məktəb direktoru 2021-ci ilin Azərbaycanda “Nizami Gəncəvi İli” elan olunmasını tarixi hadisə kimi dəyərləndirib.
“Nizami Gəncəvi tarixdə və bu gün” mövzusunda müxtəlif çıxışların səsləndiyi videokonfransda Nizami muzeyinin Ədəbi mərasimlər və nəşrlər şöbəsinin böyük laborantı, izahatçı Zarema İbrahimova da iştirak edib. O, tədbirdə muzeyin böyük sənətkara həsr olunmuş ekspozisiya zalları barədə ətraflı izahat verib. Zarema İbrahimovanın çıxışı muzeyin Nizami zalında sərgilənən nəfis xalıların, heykəllərin, miniatür və tabloların videogörüntüləri ilə müşaiyət olunub.
Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş “Sözün gücü” adlı videokonfrans Moskva məktəblilərinin ifasında Nizami lirikasına məxsus qəzəllərin, “Sevgili canan” romansının ifası ilə davam edib.

An employee of the museum attended the video conference in Moscow + Photo
With the support of the Embassy of Azerbaijan in the Russian Federation and the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, a video conference entitled "The Power of the Word" was held at the secondary school No. 1583 named after K.A.Karimov in Moscow.
The main theme of the event was the work of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi, whose 880th anniversary was celebrated in our country this year.
The online conference was attended by representatives of the Heydar Aliyev Foundation in the Russian Federation, Moscow State Pedagogical University, the Russian Ministry of Education and other organizations.
Opening the video conference, Svetlana Yevgenyevna Dvoryantseva, director of Moscow Secondary School No. 1583, noted the importance of the event dedicated to the works of the great poet of Azerbaijan and the East Nizami Ganjavi. She said that the rich literary heritage of the great thinker is an example of peace and tolerance. Recalling the declaration of "Year of Nizami" by UNESCO in 1991, the school principal described the announcement of 2021 as the "Year of Nizami Ganjavi" in Azerbaijan as a historic event.