Noy 10, 2024 | 07:39 / COP 29
Tanzaniya Birləşmiş Respublikasının Vitse-prezidenti Filip İsdor Mpanqo xanımı ilə birlikdə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) iştirak etmək üçün Azərbaycana gəlib. Bu münasibətlə ölkəmizdə qonaq olan Vitse-prezidentin xanımı Dionisia Monimpaye Mpanqo nümayəndə heyəti ilə birlikdə Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyini ziyarət edib. Azərbaycanın keçmişi və bu günü ilə, çoxəsrlik tarixi, ədəbiyyatı, mədəniyyəti ilə yaxından maraqlanan Xanım Dionisia Mpanqonun ölkəmizə ikinci gəlişidir.
Qonaqları qarşılayan Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru akademik Rafael Hüseynov Xanım Dionisia Mpanqo ilə səmimi söhbət edib. Rafael Hüseynov Nizami muzeyinin tarixi haqqında qısa məlumat verib və qeyd edib ki, burada yalnız Azərbaycanın söz tarixinin deyil, bütöv mədəni keçmişi əks olunub.
Ziyarətçiləri ekspozisiya ilə kulturologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nailə Əliyeva tanış edib.
Müxtəlif dövrlərdə siyasi repressiyalara məruz qalmış, Azərbaycan ədəbiyyat və mədəniyyət xadimlərinə həsr edilmiş ekspozisiya qonaqların marağına səbəb olub. Xanım Dionisia Mpanqo onun da ölkəsinin tarixində belə həyəcanlı səhifələrin olduğundan söz açıb. Bildirib ki, milli tarixin həssas parçası ilə bağlı muzeydə insanları duyğulandıran və düşündürən, bir növ əyani tarix dərsliyi rolunu oynayan belə geniş və təsirli ekspozisiyanın varlığı vacibdir.
Xanım Dionisia Mpanqo muzeyin “Rəy kitabı”nda təəssüratlarını bölüşərək qısa bir zaman ərzində Azərbaycan xalqının minillərə sığan böyük mədəniyyəti və ədəbiyyatı haqqında aldığı müfəssəl bilgilərdən çox duyğulandığını, bu muzeyin xalqı tanıyıb sevmək üçün ən münasib və doğru məkan olduğunu qeyd edib.
Sonda xanım Dionisia Mpanqo qonaqpərvərliyə, ölkənin ədəbiyyat və mədəniyyət tarixini qoruyub saxladığına görə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynova təşəkkürünü bildirib. Rafael Hüseynov muzeydən xatirə olaraq Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin ingilis dilində nəşrlərini – müəllifi olduğu “Şirvan şairləri” kitabını və “Nizami muzeyinin xalçaları” bukletini qonaqlara hədiyyə edib.

Spouse of vice-president of Tanzania visited Nizami Museum + Photo
Vice-president of the United Republic of Tanzania Philip Isdor Mpango with his spouse arrived to Azerbaijan to participate in the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change. On november 10 the spouse of the vice-president Dionisia Monimpaye Mpango with the members of delegation visited the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi. After greeting the members of delegation from Tanzania, the director of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi, academician Rafael Huseynov has had a sincere conversation with Dionisia Mpango.
He briefly informed her about the history of Nizami Museum and noted that in spite of the exhibition of the museum is dedicated to the history of literature the entire cultural past of Azerbaijan is presented here.
PhD in culturology, Naila Aliyeva, accompanied honourable guests in the exhibition. During the tour D. Mpango was especially impressed by the hall dedicated to the victims of political repressions in Azerbaijan, she mentioned the parallels in the history of two nations. She also said that it is important to show such sensitive pages of the nation’s history in the exhibition, so it can play the role of visual book of history and makes people from different nations share the same emotions.
Dionisia Mpango shared her impressions in the “Testimonial book”of the museum. At the end of the meeting she thanked the director of the museum for the hospitality and preservation of the country's literary and cultural heritage and Rafael Huseynov presented his books to D.Mpango .