Noy 10, 2024 | 07:39 / COP 29
Tanzaniya Birləşmiş Respublikasının Vitse-prezidenti Filip İsdor Mpanqo xanımı ilə birlikdə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) iştirak etmək üçün Azərbaycana gəlib. Bu münasibətlə ölkəmizdə qonaq olan Vitse-prezidentin xanımı Dionisia Monimpaye Mpanqo nümayəndə heyəti ilə birlikdə Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyini ziyarət edib. Azərbaycanın keçmişi və bu günü ilə, çoxəsrlik tarixi, ədəbiyyatı, mədəniyyəti ilə yaxından maraqlanan Xanım Dionisia Mpanqonun ölkəmizə ikinci gəlişidir.
Qonaqları qarşılayan Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru akademik Rafael Hüseynov Xanım Dionisia Mpanqo ilə səmimi söhbət edib. Rafael Hüseynov Nizami muzeyinin tarixi haqqında qısa məlumat verib və qeyd edib ki, burada yalnız Azərbaycanın söz tarixinin deyil, bütöv mədəni keçmişi əks olunub.
Ziyarətçiləri ekspozisiya ilə kulturologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nailə Əliyeva tanış edib.
Müxtəlif dövrlərdə siyasi repressiyalara məruz qalmış, Azərbaycan ədəbiyyat və mədəniyyət xadimlərinə həsr edilmiş ekspozisiya qonaqların marağına səbəb olub. Xanım Dionisia Mpanqo onun da ölkəsinin tarixində belə həyəcanlı səhifələrin olduğundan söz açıb. Bildirib ki, milli tarixin həssas parçası ilə bağlı muzeydə insanları duyğulandıran və düşündürən, bir növ əyani tarix dərsliyi rolunu oynayan belə geniş və təsirli ekspozisiyanın varlığı vacibdir.
Xanım Dionisia Mpanqo muzeyin “Rəy kitabı”nda təəssüratlarını bölüşərək qısa bir zaman ərzində Azərbaycan xalqının minillərə sığan böyük mədəniyyəti və ədəbiyyatı haqqında aldığı müfəssəl bilgilərdən çox duyğulandığını, bu muzeyin xalqı tanıyıb sevmək üçün ən münasib və doğru məkan olduğunu qeyd edib.
Sonda xanım Dionisia Mpanqo qonaqpərvərliyə, ölkənin ədəbiyyat və mədəniyyət tarixini qoruyub saxladığına görə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynova təşəkkürünü bildirib. Rafael Hüseynov muzeydən xatirə olaraq Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin ingilis dilində nəşrlərini – müəllifi olduğu “Şirvan şairləri” kitabını və “Nizami muzeyinin xalçaları” bukletini qonaqlara hədiyyə edib.

Супруга вице-президента Танзании посетила музей Низами + Фото Ноя 10, 2024 | 07:39 / COP 29
Вице-президент Объединенной Республики Танзания Филип Исдор Мпанго вместе с супругой прибыл в Азербайджан для участия в 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29). По этому случаю супруга находящегося в нашей стране вице-президента этой страны Дионисия Монимпае Мпанго вместе с делегацией побывала в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви.
Приветствуя гостей, директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви академик Рафаэль Гусейнов искренне побеседовал с Дионисией Мпанго. Рафаэль Гусейнов предоставил гостям краткую информацию об истории музея Низами и отметил, что музей отражает не только словесную историю Азербайджана, но и все культурное прошлое нашей страны.
С экспозицией посетителей познакомила доктор философии по культурологии Наиля Алиева. Интерес гостей вызвала экспозиция, посвященная деятелям литературы и культуры Азербайджана, подвергнувшимся в разное время политическим репрессиям.
Дионисия Мпанго оставила запись в «Книге отзывов».
В завершение Дионисия Мпанго выразила благодарность директору музея академику Рафаэлю Гусейнову за гостеприимство и сохранение литературной и культурной истории страны. Рафаэль Гусейнов преподнес гостям издания Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви на английском языке - книгу «Ширванские поэты», автором которой он является, а также буклет «Ковры музея Низами»