Bosniya-Herseqovina Respublikasının Birinci Xanımı: “Azərbaycana və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat Muzeyinə yenidən qayıtmaq istərdim” + Foto
Noy 11, 2024 | 06:38 / COP 29
Bu gün – noyabrın 11-də açılış mərasimi keçirilmiş BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29), həmçinin Dünya Liderlərinin İqlim Fəaliyyəti Sammitində iştirak etmək məqsədilə Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin sədri Denis Beçiroviç və heyətin üzvü Jelka Tsviyanoviç Azərbaycan Respublikasına səfərə gəliblər.
Səfər çərçivəsində ölkəmizdə olan Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin sədri Denis Beçiroviçin xanımı Mirela Beçiroviç, Bosniya və Herseqovina dövləti başçısının müşaviri xanım Dzeneta Omerdiç və onları müşayiət edən nümayəndə heyəti Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində olublar.
Qonaqları Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru akademik Rafael Hüseynov qarşılayıb. Akademik Rafael Hüseynov muzeyin tarixi haqqında qısa məlumat verərək bildirib ki, onlar bu an Azərbaycanın müstəqillik tarixinin yadigarı olan məkandadırlar. Akademik diqqətə çatdırıb ki, 1918-ci ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Hökuməti bu binada yerləşmiş, müstəqillik yolu buradan başlanmışdır.
Sonra akademik Rafael Hüseynov Nizami Muzeyinin yalnız Azərbaycan xalqınının söz sənətinin deyil, bütövlükdə ölkənin mədəniyyəti, mənəviyyatı və tarixini əks etdirən bir məkan olduğunu söyləyərək onları muzeyin ekspozisiyası ilə tanış olmağa dəvət edib.
Ekspozisiya şöbəsinin müdiri Tomiris Babanlının təqdimatı ilə muzeylə tanış olan Xanım Mirela Beçiroviç Azərbaycan ədəbiyyatının zənginliyindən, Azərbaycan ədəbiyyatının qədim dövrlərdən bu günə kimi keçdiyi şərəfli yolla tanışlığından məmnun qaldığını bildirib. Xanım Mirela Beçiroviç XII əsrdə dünyanın bir çox xalqlarının ədəbiyyatının hələ formalaşdığı çağlarda Azərbaycanın Məhsəti Gəncəvi kimi məşhur şairinin olması, onun öz zəmanəsində azad fikirliliyin carçılarından birinə çevrilməsi, o dövrdə Gəncədə qızlardan ibarət şairələr məclisi təsis etməsi haqda verilən məlumatları maraqla qarşılayıb. Məhz belə amillərin Azərbaycan xalqının hələ əsrlər öncə dünya xalqları arasında, həmçinin mədəniyyət aləmində aparıcı mövqe tutmasının göstəricisi olduğunu söyləyib.
Xanım Mirela Beçiroviç muzeyin rəylər və təəssüratlar kitabında minilləri əhatə edən qədim və əlvan Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyəti tarixinin Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində zövqlə, elmi dəqiqliklə təqdimindən razılığını ifadə edərək qeyd edib ki, “Qonaqpərvərliyiniz və maraqlı izahat üçün Sizə təşəkkür edirəm. Ümid edirəm ki, bir daha bura qayıdacağam”.
Sonda muzeyin direktoru akademik Rafael Hüseynov xanım Mirela Beçiroviçə ingilis dilində nəfis nəşr olunmuş, həmçinin müəllifi olduğu Nizami Gəncəvi və digər Azərbaycan ədəbiyyatı klassikləri haqqında kitablarını hədiyyə edib.

First lady of Bosnia and Herzegovina: "I would like to be back to Azerbaijan and Nizami Museum" + Photo
Nov 11, 2024 | 06:38 / COP 29
In order to participate in the 29th session of the Conference of the Parties (COP 29) of the UN Framework Convention on Climate Change, which opened on November 11, as well as the Climate Action Summit of World Leaders, the Chairman of the Presidency of Bosnia and Herzegovina, Denis Bechirovic and his wife Mirela Bechirovich are visiting the Republic of Azerbaijan.
Today Denis Bechirovich’s wife, Mirela Bechirovich, and Dzeneta Omerdich, adviser to the head of state, as well as the delegation accompanying them, visited the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi.
Academician Rafael Huseynov, director of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi welcomed the guests and gave them brief information about the history of the museum. He said that in 1918, the government of the Azerbaijan Democratic Republic was located in this building and the path to independence of the Republic began here.
In the presentation of Tomiris Babanli, head of the exposition department, Mirela Bechirovich got acquainted with the museum and was satisfied with the acquaintance with the glorious path of Azerbaijani literature from ancient times to the present day.
The guest was interested in the information about the presence of a famous poet of Azerbaijan like Mahsati Ganjavi, her becoming one of the harbingers of free-thinking in her time, and the establishment of a women's poets' assembly in Ganja.
She said that these factors are indicators of the fact that the Azerbaijani people took a leading position among the nations of the world centuries ago, as well as in the world of culture.
Ms. Mirela Bechirovich wrote in the Museum's review book, expressing her satisfaction with the presentation of the ancient and colorful history of Azerbaijani literature and culture in the Museum with taste and scientific accuracy: “Thank you for your hospitality and interesting explanation. I hope to come back here again”.
In the end, the director of the Museum Rafael Huseynov presented to Ms. Mirela Bechirovich his elegantly printed in English books about Nizami Ganjavi and other classics of Azerbaijani literature.