Beynəlxalq təcrübəli media əməkdaşı Purnima Verasekara Nizami Muzeyində qonaq olub
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası çərçivəsində Azərbaycana gəlmiş mətbuat nümayəndələrinin bir çoxu ölkəmizin tarixi, ədəbiyyatı və mədəni irsinə maraq göstərir, COP29 tədbirlərini işıqlandırmaqla yanaşı, bu mövzulara da diqqət ayırırlar.
Ölkəmizdə olan Şri-Lankalı yazıçı-jurnalist Purnima Verasekara da bu məqsədlə Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyini ziyarət edib. O, ABŞ-ın nüfuzlu Stenford Universitetinin məzunu olub. Purnima Verasekara iri miqyaslı mühüm tədbirlərdə məlumatların yayımlanmasında beynəlxalq təcrübəsi olan, COP29 media nümayəndələri üçün nəzərdə tutulmuş akkreditasiyadan keçmiş təcrübəli media nümayəndəsidir.
Nizami Muzeyində qonaq olan yazıçı-jurnalist Purnima Verasekara muzeyin elmi işçisi Aymən Həsənovanın təqdimatında Azərbaycanın görkəmli şair və yazıçılarının zəngin irsini əks etdirən ekspozisiya ilə tanış olub. Azərbaycan ədəbiyyatı sərgilənən ekspozisiyada əsas məqamlarla yanaşı burada mədəniyyətin, incəsənətin müxtəlif sahələri, əsasən xalq yaradıcılığı nümunələri jurnalistin diqqətini xüsusi cəlb edib. Purnima Verasekara keçmişini gələcəyə ötürmək missiyasını daşıyan Nizami Muzeyi ilə yaxından tanışlıqdan və ətraflı təqdimatdan məmnun qalıb.
Sonda xoş təəssüratlarını muzeyin “Rəylər və təəssüratlar kitabı”nda bölüşən Purnima Verasekara Nizami muzeyinin ekspozisiyasında sərgilənən klassik və müasir Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli şairləri haqqında məlumatların önəmli olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, xüsusən Nizami Gəncəvinin və Əfzələddin Xaqani Şirvaninin yaradıcılığı onu daha çox maraqlandırıb. Jurnalist Nizami Muzeyinə heyranlığını və bu ziyarətdən böyük zövq aldığını vurğulayıb.

The representative of international media visited Nizami Museum
In order to participate in the 29th session of the Conference of the Parties (COP 29) of the UN Framework Convention on Climate Change, many of the press representatives came to Azerbaijan, who are interested in the history, literature and cultural heritage of our country.
A writer-journalist from Sri Lanka Purnima Verasekara, being in our country, also visited the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi for this purpose. She is a graduate of the prestigious Stanford University, USA. Purnima Verasekara is an experienced COP 29 accredited media representative with international experience in disseminating information at major events.
The writer-journalist got acquainted with the exposition reflecting the rich heritage of prominent poets and writers of Azerbaijan at the presentation of Aymen Hasanova, a scientific worker of the museum. In addition to the main points in the exposition where Azerbaijani literature is exhibited, various fields of culture and art, mainly examples of folk creativity, attracted the journalist’s attention.
In the end, she shared her good impressions in the “Book of Opinions and Impressions” of the Museum. The guest said that the information about the outstanding poets of classical and modern Azerbaijani literature exhibited in the exposition of the Nizami Museum is important. She noted that she was more interested in the works of Nizami Ganjavi and Afzaladdin Khagani Shirvani. The journalist expressed her admiration and enjoyment of the museum.