Beynəlxalq təcrübəli media əməkdaşı Purnima Verasekara Nizami Muzeyində qonaq olub
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası çərçivəsində Azərbaycana gəlmiş mətbuat nümayəndələrinin bir çoxu ölkəmizin tarixi, ədəbiyyatı və mədəni irsinə maraq göstərir, COP29 tədbirlərini işıqlandırmaqla yanaşı, bu mövzulara da diqqət ayırırlar.
Ölkəmizdə olan Şri-Lankalı yazıçı-jurnalist Purnima Verasekara da bu məqsədlə Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyini ziyarət edib. O, ABŞ-ın nüfuzlu Stenford Universitetinin məzunu olub. Purnima Verasekara iri miqyaslı mühüm tədbirlərdə məlumatların yayımlanmasında beynəlxalq təcrübəsi olan, COP29 media nümayəndələri üçün nəzərdə tutulmuş akkreditasiyadan keçmiş təcrübəli media nümayəndəsidir.
Nizami Muzeyində qonaq olan yazıçı-jurnalist Purnima Verasekara muzeyin elmi işçisi Aymən Həsənovanın təqdimatında Azərbaycanın görkəmli şair və yazıçılarının zəngin irsini əks etdirən ekspozisiya ilə tanış olub. Azərbaycan ədəbiyyatı sərgilənən ekspozisiyada əsas məqamlarla yanaşı burada mədəniyyətin, incəsənətin müxtəlif sahələri, əsasən xalq yaradıcılığı nümunələri jurnalistin diqqətini xüsusi cəlb edib. Purnima Verasekara keçmişini gələcəyə ötürmək missiyasını daşıyan Nizami Muzeyi ilə yaxından tanışlıqdan və ətraflı təqdimatdan məmnun qalıb.
Sonda xoş təəssüratlarını muzeyin “Rəylər və təəssüratlar kitabı”nda bölüşən Purnima Verasekara Nizami muzeyinin ekspozisiyasında sərgilənən klassik və müasir Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli şairləri haqqında məlumatların önəmli olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, xüsusən Nizami Gəncəvinin və Əfzələddin Xaqani Şirvaninin yaradıcılığı onu daha çox maraqlandırıb. Jurnalist Nizami Muzeyinə heyranlığını və bu ziyarətdən böyük zövq aldığını vurğulayıb.

Представительница медиа с международным опытом Пурнима Верасекара посетила музей Низами
Многие представители прессы, приехавшие в Азербайджан в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций (ООН) об изменении климата, интересуются также историей, литературой и культурным наследием нашей страны. Наряду с освещением мероприятий в рамках СОР29, они уделяют также большое внимание азербайджанской культуре и искусству.
Находящаяся в нашей стране писательница-журналистка из Шри-Ланки Пурнима Верасекара также посетила с этой целью Национальный музей азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви. Она является выпускницей престижного Стэнфордского университета США. Пурнима Верасекара — опытный представитель средств массовой информации, аккредитованный на COP29, с международным опытом предоставления информации на масштабных знаковых мероприятиях.
Побывавшая в музее Низами писательница-журналистка Пурнима Верасекара ознакомилась с экспозицией, отражающей богатое наследие выдающихся поэтов и писателей Азербайджана. Гостью с экспозицией ознакомила научный сотрудник музея Аймен Гасанова. Помимо основных моментов экспозиции, где представлена азербайджанская литература, внимание журналистки привлекли также различные области культуры и искусства, в основном образцы народного творчества. Пурнима Верасекара с большим удовольствием ознакомилась с музеем Низами, миссией которого является передача богатого культурного наследия страны будущим поколениям.
В заключение Пурнима Верасекара, поделившаяся своими приятными впечатлениями, оставила запись в «Книге отзывов» музея. Она отметила значимость информации о выдающихся поэтах и писателях классической и современной азербайджанской литературы, представленных в экспозиции музея. Журналистка выразила свое восхищение музеем Низами, подчеркнула, что получила огромное удовольствие от этого посещения.