Braziliya Xarici Əlaqələr Nazirliyinin müşaviri Qabriela Vieira Nizami Muzeyində qonaq olub + Foto
Azərbaycanın maddi-mədəni irsi, xalq yaradıcılığı və diğər nümunələri ilə tanış olmaq məqsədilə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində ölkəmizdə olan nümayəndələr muzeyləri ziyarət edirlər.
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi COP29-la bağlı ölkəmizə gələn qonaqları öncə xaricdən əzəmətli binası, gözəl görünüşü ilə, sonra isə daxili zənginliyi – həm quruluş, həm də təqdimat baxımından cəlb edir.
Tədbirlər ərəfəsində müxtəlif ölkələrdən muzeyə gələn maraqlı qonaqlar arasında braziliyalı Qabriela Vieira da var. O, Azərbaycan xalqının adət-ənənələri, tarixi, ədəbiyyatı, mədəniyyəti ilə daha yaxından tanış olmaq və məlumatlanmaq məqsədilə Nizami Muzeyini ziyarət edib.
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru akademik Rafael Hüseynov qonaqla görüşüb. Onunla səmimi söhbətdən sonra muzeydən xatirə olaraq müəllifi olduğu “Nizami muzeyinin xalçaları” kitabını hədiyyə verib.
Braziliya Federativ Respublikasının Xarici Əlaqələr Nazirliyinin müşaviri Qabriela Vieria COP29 tədbirlərində iştirak etmək üçün Azərbaycana gəlib. O, bu tədbirlə bağlı təəssüratlarını bölüşərək qeyd edib ki, COP30 tədbirləri gələn il Braziliyada keçiriləcək. Həmçinin Qabriela Vieria ölkəmizdə keçirilən tədbirlərdən çox faydalandığını söyləyib. Xüsusən könüllülərin fəaliyyətindən razı qaldığından bəhs edən Qabriela Vieria ümid edir ki, COP30 tədbirləri onun da ölkəsində Azərbaycanda olduğu kimi yüksək səviyyədə təşkil olunacaq.
Nizami Muzeyinin ənənəsinə sadiq qalan ziyarətçimiz muzeyin rəylər və təəssüratlar kitabına ürək sözlərini yazaraq muzeydə sərgilənən sənət əsərlərindən təsirləndiyini, böyük zövq aldığnı və bu ölkənin mədəni irsinin zəngin olduğunu qeyd edib. O, Azərbaycanın dünyaya göstərəcək çox sərvətləri olduğunu yazıb. Qonaqpərvərliyimiz üçün təşəkkürünü bildirib.

Советник Министерства внешних связей Бразилии Габриэла Виэйра побывала в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами + Фото Ноя 15, 2024 | 07:22 / COP 29
Представители из разных стран, находящиеся в Азербайджане для участия в 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), с целью знакомства с материально-культурным наследием, народным творчеством и другими образцами культуры и искусства азербайджанского народа, посещают различные музеи нашей столицы.
Национальный музей азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви привлекает гостей, прибывших в нашу страну для участия в COP29, как своей прекрасной архитектурой здания, красивым внешним видом, так и богатством уникальных образцов национальной культуры.
Среди гостей музея советник Министерства внешних связей Бразилии Габриэла Виэйра. Она посетила музей Низами с целью близкого знакомства с традициями, историей, литературой и культурой азербайджанского народа.
Директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви, академик Рафаэль Гусейнов встретился с гостем. После искренней беседы, Рафаэль Гусейнов подарил гостю книгу «Ковры музея Низами», автором которой он является.
Поделившись своими впечатлениями о мероприятии СОР29, советник Министерства внешних связей Федеративной Республики Бразилия Габриэла Виэйра сообщила, что очередное мероприятие COP30 пройдет в Бразилии в следующем году. Отметив высокий уровень организации СОР29 в нашей стране, Габриэла Виэйра особо подчеркнула деятельность волонтеров и выразила надежду на то, что мероприятия COP30 будут организованы в ее стране на том же уровне, что и в Азербайджане.
Следуя традиции музея имени Низами, гостья оставила запись в «Книге отзывов» музея. Выразив благодарность за гостеприимство, она отметила, что выставленные в музее произведения искусства, уникальные образцы азербайджанской культуры вызвали у нее большой интерес.