Braziliya Xarici Əlaqələr Nazirliyinin müşaviri Qabriela Vieira Nizami Muzeyində qonaq olub + Foto
Azərbaycanın maddi-mədəni irsi, xalq yaradıcılığı və diğər nümunələri ilə tanış olmaq məqsədilə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində ölkəmizdə olan nümayəndələr muzeyləri ziyarət edirlər.
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi COP29-la bağlı ölkəmizə gələn qonaqları öncə xaricdən əzəmətli binası, gözəl görünüşü ilə, sonra isə daxili zənginliyi – həm quruluş, həm də təqdimat baxımından cəlb edir.
Tədbirlər ərəfəsində müxtəlif ölkələrdən muzeyə gələn maraqlı qonaqlar arasında braziliyalı Qabriela Vieira da var. O, Azərbaycan xalqının adət-ənənələri, tarixi, ədəbiyyatı, mədəniyyəti ilə daha yaxından tanış olmaq və məlumatlanmaq məqsədilə Nizami Muzeyini ziyarət edib.
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru akademik Rafael Hüseynov qonaqla görüşüb. Onunla səmimi söhbətdən sonra muzeydən xatirə olaraq müəllifi olduğu “Nizami muzeyinin xalçaları” kitabını hədiyyə verib.
Braziliya Federativ Respublikasının Xarici Əlaqələr Nazirliyinin müşaviri Qabriela Vieria COP29 tədbirlərində iştirak etmək üçün Azərbaycana gəlib. O, bu tədbirlə bağlı təəssüratlarını bölüşərək qeyd edib ki, COP30 tədbirləri gələn il Braziliyada keçiriləcək. Həmçinin Qabriela Vieria ölkəmizdə keçirilən tədbirlərdən çox faydalandığını söyləyib. Xüsusən könüllülərin fəaliyyətindən razı qaldığından bəhs edən Qabriela Vieria ümid edir ki, COP30 tədbirləri onun da ölkəsində Azərbaycanda olduğu kimi yüksək səviyyədə təşkil olunacaq.
Nizami Muzeyinin ənənəsinə sadiq qalan ziyarətçimiz muzeyin rəylər və təəssüratlar kitabına ürək sözlərini yazaraq muzeydə sərgilənən sənət əsərlərindən təsirləndiyini, böyük zövq aldığnı və bu ölkənin mədəni irsinin zəngin olduğunu qeyd edib. O, Azərbaycanın dünyaya göstərəcək çox sərvətləri olduğunu yazıb. Qonaqpərvərliyimiz üçün təşəkkürünü bildirib.

Official of the Ministry of Foreign Affairs of Brazil visited Nizami Museum + Photo
In order to get acquainted with the cultural heritage, folk art and material culture of Azerbaijan representatives from different countries participating 29th Session of the Conference of Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) visited the museums of Baku city. In framework of conference the advisor of Ministry of Foreign Affairs of Brazil Gabriela Vieira visited Nizami Museum for learning more about traditions, history, literature and culture of the country hosting the event. Director of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi, academician Rafael Huseynov met with the guest. After sincere conversation and exchange of minds, he presented the book “Carpets of Nizami museum” with illustrations of the carpet collection. Gabriela Vieira shared her impressions of COP-29 and mentioned that COP-30 will be held in her country next year and members of delegation from Brazil have benefited a lot from the experience of Azerbaijan in COP-29. Gabriela Vieira also expressed her special pleasant with the activities of volunteers and hopes that COP30 events will be organized in her country at the same high level as in Azerbaijan.
Following the tradition of Nizami Museum, the visitor wrote about her impressions in testimonial book of the museum. She noted that Azerbaijan has much to show the world and she was especially impressed by the works of art and paintings exhibited in the museum. She also expressed gratitude for hospitality.