COP29 çərçivəsində təşkil olunan tədbirlərdə iştirak etmək üçün Azərbaycanda səfərdə olan Yapon yazıçısı, ssenarist Kazuhisa Tobe və karbon qazının zərərsizləşdirilməsi üzrə mütəxəssis Akira Yanagihara Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin qonağı olublar.
Azərbaycan ədəbiyyatı, mədəniyyəti, tarixi ilə maraqlanan yaponiyalı qonaqları maraqlandıran sualları muzeyin Ekspozisiya şöbəsinin müdiri Tomiris Babanlı cavablandırıb. Muzeyin ekspozisiyası ilə tanış olan Kazuhisa Tobe Nizami Gəncəvinin üç əsərinin yaponiyalı professor Emiko Akado tərəfindən yapon dilinə tərcümə edildiyini öyrəndikdə, bu əsərləri tapıb oxuyacağını bildirib.
Teatr sənətinə yaxından bağlı olan yazıçı Həsən bəy Zərdabi tərəfindən Bakıda ilk müsəlman teatr truppasının yaradılmasını, xüsusən, 1873-cü ildə ilk tamaşanın səhnələşdirilməsini alqışlayıb. Qədim köklərə malik Kazuhisa Tobe, həmçinin ənənəvi rəqslərlə müşayiət olunan Kabuki Yapon teatrı üçün tamaşaların müəllifidir. Bu baxımdan Qobustan qayaüstü rəsmlərinə böyük maraq göstərən yazıçı Azərbaycan ərazisində yaşamış qədim insanların mədəniyyətinə, onların yaratdığı rəsmlərə heyranlığını gizlətməyib. Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatında folklor nümunələri, mərasim nəğmələri, meydan tamaşaları, Novruz mərasim oyunları haqqında məlumatlanan yazıçı, Yapon ədəbiyyatının və folklorunun zəngin ənənələri olduğunu qeyd edib.
Muzeydən xoş təəssüratla ayrılan Yapon yazıçısı, ssenarist Kazuhisa Tobe rəylər və təəssüratlar kitabına muzeydə keçirdiyi bir günü həyatının ən gözəl günü kimi yaşadığını qeyd edib. Bildirib ki, Yaponiya ada ölkəsi olduğu üçün Yapon dili və mədəniyyəti başqa xalqların mədəniyyəti ilə o qədər də qaynayıb qarışmayıb. O, Azərbaycan haqqında dinlədiyi məlumatlardan faydalandığını və səmimi ziyarət üçün təşəkkürünü yazıb.
Sonda qonaqlara Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru akademik Rafael Hüseynovun müəllifi olduğu, İmaddədin Nəsimi irsinə həsr olunmuş və dörd dilə tərcümə edilmiş "Məkansız və zamansız" kitabı hədiyyə verilib.

Японский писатель Кадзухиса Тобе и Акира Янагихара побывали в музее Низами + Фото Ноя 17, 2024 | 18:06 / COP 29
Гостями Национального музея азербайджанской литературы стали японский писатель, сценарист Кадзухиса Тобе и эксперт по нейтрализации углекислого газа Акира Янагихара, находящиеся с визитом в Азербайджане для участия в мероприятиях, организованных в рамках COP29.
На вопросы японских гостей, интересующихся азербайджанской литературой, культурой и историей, ответила заведующий экспозиционным отделом музея Томрис Бабанлы. Ознакомившийся с экспозицией музея Кадзухиса Тобе, получив информацию о том, что три произведения Низами Гянджеви были переведены на японский язык японским профессором Эмико Акадо, сказал, что обязательно прочитает эти произведения.
Тесно связанный с театральным искусством японский писатель высоко оценил создание первой мусульманской театральной труппы в Баку Гасан беком Зардаби, а также постановку первого спектакля в 1873 году. Кадзухиса Тобе также является автором спектаклей для японского театра Кабуки, сопровождаемых традиционными танцами. В связи с этим писатель, проявляющий большой интерес к наскальным рисункам Гобустана, выразил свое восхищение культурой древних народов, проживавших на территории Азербайджана, и созданными ими изображениями. Ознакомившись с образцами национального фольклора, японский писатель отметил, что японская литература и фольклор также обладают богатыми традициями.
Японский писатель, сценарист Кадзухиса Тобе, оставил запись в «Книге отзывов» музея, отметив, что день, проведенный в музее имени Низами, останется в его памяти как один из лучших дней в его жизни. Он сказал, что, поскольку Япония является островным государством, японский язык и культура не смешались с культурами других народов. Писатель отметил, что получил много полезной информации об Азербайджане и поблагодарил за теплый прием.