Bakıda BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) tədbirlərində Bəhreyn Krallığının nümayəndələri də iştirak edib. Onlardan Gənclər və ətraf mühitin mühafizəsi ərəb ofisi müşahidəçilərindən layihə mühəndisi Cihad Cəfər və memar Xulud əl-Əkbər Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyini ziyarət ediblər.
İlk dəfə Bakıya səfər edən qonaqları Nizami Muzeyinin ekspozisiyası ilə muzeyin elmi işçisi Natəvan Bağırova tanış edib. Qədim dövrdən bu günə kimi Azərbaycan ədəbiyyatını əks etdirən ekspozisiyanı dinləyən ziyarətçilər tərəfindən Ərəb xilafəti, Xətib Təbrizi və Əbüləla əl-Məərri haqqında məlumatlar, İsmayıl ibn Yəsar yaradıcılığı maraqla qarşılanıb. Nizami Muzeyinin göz oxşayan xalça nümunələrini – XX əsrə məxsus “Dörd fəsil” mövzusunda işlənmiş Təbriz xalçası, XIX əsrə aid “Xosrov və Şirin”, Nizami Gəncəvinin “Xəmsə”si əsasında 1939-1941-ci illərdə Bakıda toxunmuş xalçalar və digərlərini böyük zövqlə seyr ediblər.
Muzeyin rəylər və təəssüratlar kitabında isə İslamdan öncə və sonrakı Azərbaycanla tanış olduqlarını, həmçinin İslam sivilizasiyası ilə bağlı vacib, mühüm məlumatlardan bəhrələndiklərini qeyd ediblər. Ölkəmizin zəngin tarixi və ədəbiyyatı ilə yaxından tanış olduqları üçün məmnunluqlarını ifadə edən qonaqlar həm muzeyi quranlara və qoruyanlara, həm də doğma dillərində onları müşayiət edən muzey əməkdaşına təşəkkürlərini bildiriblər.
Sonda qonaqlara muzeyin nəşrlərindən “Məhsəti Gəncəvi.Portret-oçerk” (ərəb dilində) və “Nizami muzeyinin xalçaları” kitabları təqdim olunub.

В мероприятиях 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) в Баку приняли участие и представители Королевства Бахрейн. В их числе инженер-проектировщик, один из наблюдателей Арабского управления молодежи и защиты окружающей среды Джихад Джафар и архитектор Хулуд аль-Акбар побывали в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви.
Научный сотрудник музея Натаван Багирова познакомила впервые посетивших Баку гостей с экспозицией музея Низами. Предоставленная гостям информация об Арабском халифате, Хатибе Тебризи и Абдулела аль-Маарри, творчестве Исмаила ибн Ясера была с интересом встречена посетителями, ознакомившимися с экспозицией, отражающей азербайджанскую литературу с древнейших времен до наших дней. Большое внимание гостей также привлекли образцы ковров музея имени Низами - Тебризский ковер ХХ века на тему «Времена года», относящийся к XIX веку ковер «Хосров и Ширин», а также ковры, сотканные в Баку в 1939-1941 годах по мотивам «Хемсе» Низами Гянджеви.
Оставившие запись в «Книге отзывов» музея гости отметили, что в музее они получили возможность ознакомиться с Азербайджаном до и после распространения ислама, а также подчеркнули, что получили важные сведения об исламской цивилизации. Выразив удовлетворение близким знакомством с богатой историей и литературой нашей страны, гости поблагодарили основателей и покровителей музея, а также сотрудницу музея, сопровождавшую их на их родном языке.
В завершение гостям были вручены издания музея – книги «Мехсети Гянджеви. Портрет-очерк» (на арабском языке) и «Ковры музея Низами».