Türkiyə Prezidenti Administrasiyasının Kommunikasiya İdarəsinin media mənsubları Nizami Muzeyini ziyarət ediblər + Foto
Noy 20, 2024 | 10:53 / COP 29
Azərbaycanda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) tədbirlərində Türkiyənin nüfuzlu media təmsilçiləri də iştirak edib. COP29 çərçivəsində təşkil olunan tədbirlər Türkiyə mətbuatının diqqət mərkəzində olub.
COP29-un “Yaşıl dünya naminə həmrəy olaq” şüarı altında Yaşıl zonada keçirilən tədbirlərdə iştirak edən Türkiyə Prezidenti Administrasiyasının Kommunikasiya İdarəsinin media nümayəndələri Merve Demir və Cemre Alcak Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində qonaq olublar.
Muzeyin direktoru akademik Rafael Hüseynov Türkiyə mediasının gənc təmsilçiləri ilə görüşüb. Görüş zamanı onları “İstiqlal zalı” ilə tanış edən akademik Rafael Hüseynov qonaqlara muzeyin tarixi, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Hökumətinin yaranması və qurucuları, eləcə də 1919-1920-ci illərdə onların bu binada fəaliyyətindən danışıb. Direktor, həmçinin Azərbaycan mətbuatının yaranması, 1875-ci ildə Həsən bəy Zərdabinin təşəbbüsü ilə ilk mətbuat orqanı olan “Əkinçi” qəzetinin nəşrindən söz açıb.
O, ziyarətçilərə müəllifi olduğu, İmadəddin Nəsimi irsinə həsr olunan və dörd dildə nəşr edilən “Zamansız və məkansız” və dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzuli yaradıcılığından bəhs edilən “Yoxdan var” kitablarını hədiyyə edib. Bundan başqa, qonaqlara “Məhsəti Gəncəvi. Portret-oçerk” və “Nizami muzeyinin xalçaları” açıqca dəsti də təqdim olunub.
Media nümayəndələrini Nizami Muzeyinin ekspozisiyasında Azərbaycan Milli Mətbuatını əks etdirən “Əkinçi”, “Kəşkül”, ipək parça üzərində nəşr olunmuş “Həyat”, “Nicat” qəzetləri, həmçinin 1906-cı ildə nəşr olunan “Molla Nəsrəddin” satirik jurnalının orijinal nümunələri və digər eksponatlarla muzeyin elmi işçisi İnarə Səfiyeva tanış edib.
Sonda muzeyin rəylər və təəssüratlar kitabında Azərbaycan tarixinə, mədəniyyətinə və ədəbiyyatına dair ətraflı məlumat aldıqlarını qeyd edən media təmsilçiləri “İki dövlət, bir millət” olaraq Azərbaycanı və xalqımızı çox sevdiklərini bidiriblər.

Media members of the Communications Department of the Presidential Administration of Turkey visited the Nizami Museum + Photo
Nov 20, 2024 | 10:53 / COP 29
The events of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) held in Azerbaijan were also attended by influential media representatives of Turkey. The events organized within the framework of COP29 were the focus of the Turkish media.
Merve Demir and Jemre Aljak, media representatives of the Communication Department of the Turkish Presidential Administration, who took part in the events held in the Green Zone under the COP29 slogan “Let’s be united for the sake of a green world”, were guests at the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi.
The director of the museum, Academician Rafael Huseynov, met with young representatives of the Turkish media. Academician Rafael Huseynov, who introduced them to the “Independence Hall” during the meeting, told the guests about the history of the museum, the establishment and founders of the Government of the Azerbaijan Democratic Republic, as well as their activities in this building in 1919-1920. The director also talked about the creation of the Azerbaijani press, the publication of the first press organ “Akinchi” newspaper in 1875 on the initiative of Hasan Bey Zardabi.
The director presented the visitors with the books he authored, “Timeless and Spaceless” dedicated to the legacy of Imadaddin Nasimi and published in four languages, and “Existance from nothing” about the work of the genius Azerbaijani poet Muhammad Fizuli. In addition, the books “Mahsati Ganjavi. Portrait-essay” and a set of postcards “Carpets of the Nizami Museum” were also presented to the guests.
Inara Safiyeva, scientific worker of the museum, introduced media representatives to the exhibition of the Nizami Museum with “Akinchi”, “Kashkul”, “Hayat”, “Nijat” newspapers, published on silk cloth, as well as original examples of the satirical magazine “Molla Nasraddin” published in 1906 and other exhibits, which reflect the National Press of Azerbaijan.
In the end, the media representatives who noted that they had received detailed information about the history, culture and literature of Azerbaijan in the book of reviews and impressions of the museum concluded that they love Azerbaijan very much as Turkey and Azerbaijan are “two states, but one nation”.