Türkiyə Prezidenti Administrasiyasının Kommunikasiya İdarəsinin media mənsubları Nizami Muzeyini ziyarət ediblər + Foto
Noy 20, 2024 | 10:53 / COP 29
Azərbaycanda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) tədbirlərində Türkiyənin nüfuzlu media təmsilçiləri də iştirak edib. COP29 çərçivəsində təşkil olunan tədbirlər Türkiyə mətbuatının diqqət mərkəzində olub.
COP29-un “Yaşıl dünya naminə həmrəy olaq” şüarı altında Yaşıl zonada keçirilən tədbirlərdə iştirak edən Türkiyə Prezidenti Administrasiyasının Kommunikasiya İdarəsinin media nümayəndələri Merve Demir və Cemre Alcak Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində qonaq olublar.
Muzeyin direktoru akademik Rafael Hüseynov Türkiyə mediasının gənc təmsilçiləri ilə görüşüb. Görüş zamanı onları “İstiqlal zalı” ilə tanış edən akademik Rafael Hüseynov qonaqlara muzeyin tarixi, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Hökumətinin yaranması və qurucuları, eləcə də 1919-1920-ci illərdə onların bu binada fəaliyyətindən danışıb. Direktor, həmçinin Azərbaycan mətbuatının yaranması, 1875-ci ildə Həsən bəy Zərdabinin təşəbbüsü ilə ilk mətbuat orqanı olan “Əkinçi” qəzetinin nəşrindən söz açıb.
O, ziyarətçilərə müəllifi olduğu, İmadəddin Nəsimi irsinə həsr olunan və dörd dildə nəşr edilən “Zamansız və məkansız” və dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzuli yaradıcılığından bəhs edilən “Yoxdan var” kitablarını hədiyyə edib. Bundan başqa, qonaqlara “Məhsəti Gəncəvi. Portret-oçerk” və “Nizami muzeyinin xalçaları” açıqca dəsti də təqdim olunub.
Media nümayəndələrini Nizami Muzeyinin ekspozisiyasında Azərbaycan Milli Mətbuatını əks etdirən “Əkinçi”, “Kəşkül”, ipək parça üzərində nəşr olunmuş “Həyat”, “Nicat” qəzetləri, həmçinin 1906-cı ildə nəşr olunan “Molla Nəsrəddin” satirik jurnalının orijinal nümunələri və digər eksponatlarla muzeyin elmi işçisi İnarə Səfiyeva tanış edib.
Sonda muzeyin rəylər və təəssüratlar kitabında Azərbaycan tarixinə, mədəniyyətinə və ədəbiyyatına dair ətraflı məlumat aldıqlarını qeyd edən media təmsilçiləri “İki dövlət, bir millət” olaraq Azərbaycanı və xalqımızı çox sevdiklərini bidiriblər.

Представители медиа из управления коммуникаций аппарата президента турецкой республики посетили музей Низами + Фото Ноя 20, 2024 | 10:53 / COP 29
В проходящих в Азербайджане мероприятиях 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) приняли также участие представители медиа из Турции. Мероприятия, проходящие в рамках COP29, находились в центре внимания турецкой прессы.
В мероприятиях, проходящих в Зеленой зоне в рамках СОР29 под лозунгом «Будем солидарны ради зеленого мира» приняли участие и представители различных медиа-структур, в том числе из управления коммуникаций аппарата президента турецкой республики. Представители СМИ братской страны Мерве Демир и Джемре Алджак посетили Национальный музей азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви.
Директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви академик Рафаэль Гусейнов встретился с молодыми представителями турецких СМИ. Академик Рафаэль Гусейнов, представивший гостям в ходе встречи зал «Истиглал», рассказал об истории музея, а также о создании правительства Азербайджанской Демократической Республики, его основателях и их деятельности в этом здании в 1919-1920 годы. Академик Рафаэль Гусейнов также проинформировал гостей об азербайджанской прессе, выходе в свет в 1875 году по инициативе Гасан бека Зардаби первого печатного органа – газеты «Экинчи».
На экспозиции музея имени Низами представители турецких медиа ознакомились с газетами «Экинчи», «Кешкюль», а также изданными на шелковом полотне экземплярами газет «Хаят», «Ниджат», оригинальными экземплярами сатирического журнала «Молла Насреддин», изданного в 1906 году, и другими экспонатами. Экспозицию гостям представила научный сотрудник музея Инара Сафиева.
Большой интерес у турецких гостей вызвало творчество Имадеддина Насими. Им были вручены книги академика Рафаэля Гусейнова, посвященные наследию Имадеддина Насими, а также творчеству гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули. Затем гостям были подарены издания «Мехсети Гянджеви. Портрет-очерк» и «Ковры музея Низами».
Гости, оставившие запись в «Книге отзывов» музея, напомнив об изречении «Одна нация, два государства», выразили большую любовь к Азербайджану и нашему народу.