Qazaxıstanın ESGQ Reytinq Agentliyinin direktoru Ədəbiyyat Muzeyində olub + Foto Noy 24, 2024 | 11:06 / COP 29
COP29 çərçivəsində təşkil olunan tədbirlərdə iştirak etmək üçün Azərbaycana gələn Qazaxıstanın ESGQ Reytinq Agentliyinin direktoru, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru  Yerlik Karacan Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyini ziyarət edib.
Yerlik Karacan Qazaxıstanın aparıcı universitetlərində dünya iqtisadiyyatı və beynəlxalq biznesdən dərs deyib və bir sıra iqtisadi tədqiqatlarda iştirak edib.
Ölkəmizdə COP29-un Yaşıl zonada  təşkil olunan tədbirlərinin vacibliyindən və yüksək səviyyədə təşkilindən söz açan  ziyarətçi, Azərbaycanla daha yaxından tanış olmaq məqsədilə muzeyləri də gəzib. Nizami Muzeyini şəhərimizə ilk gəldiyi günlərdən ziyarət etmədiyi üçün təəssüflənib.
Sonra muzeyin elmi işçisi Aygün Abbasquliyevanın vasitəsilə  ekspozisiyası ilə tanış olan ziyarətçini daha çox  dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvi irsinə ayrılmış ekspozisiya maraqlı olub. Nizami Gəncəvi  irsi, həmçinin “Xəmsə”si əsasında işlənmiş sənət əsərləri, xalçalar və digər əyani vəsaitlərlə yaxından maraqlanıb.
Yerlik Karacan muzeyin rəylər və təəssüratlar kitabında Nizami Muzeyindən  böyük  zövq aldığını qeyd edib.  Arzulayıb ki, həm Azərbaycana yolu düşən həmvətənləri, həm də  Qazaxıstanda hər kəs Azərbaycan ədəbiyyatı, tarixi və mədəniyyəti ilə tanış olsun.
Qonağa Nizami muzeyinin nəşrlərindən  rus dilində “Məhsəti Gəncəvi. Portret-oçerk”, ingilis dilində  “Şirvan şairləri” və “Nizami muzeyinin xalçaları” kitabları hədiyyə olunub.

The director of Kazakhstan ESGQ Rating Agency visited the Literature Museum + Photo
The director of Kazakhstan ESGQ Rating Agency, Ph.D in Economics Yerlik Karacan, visited the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi during his visit to Azerbaijan to participate in events organized within the framework of COP29.
Yerlik Karacan has taught world economy and international business at leading universities in Kazakhstan and participated in several economic research projects.
Speaking about the importance of the events organized in the Green Zone of COP29 and their high-level organization, the visitor also toured museums to get to know Azerbaijan better. He expressed regret for not having visited the Nizami Museum during his first days in our city.
Later, through the scientific worker of the museum Aygun Abbasguliyeva, the visitor became acquainted with the exhibition, which was particularly interesting to him due to the display dedicated to the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi. He showed great interest in the heritage of Nizami Ganjavi, as well as in the artworks, carpets, and other visual materials created based on his “Khamsa”.
Yerlik Karacan noted in the museum's book of reviews and impressions that he greatly enjoyed his visit to the Nizami Museum. He wished that both his compatriots who visit Azerbaijan and everyone in Kazakhstan be acquainted with Azerbaijani literature, history, and culture.
Publications from Nizami Museum, including “Mahsati Ganjavi. Portrait-Essay” in Russian, and “Shirvan Poets” and “Carpets of the Nizami Museum” in English were presented to the guest.