Dek 02, 2024 | 10:21 / COP 29
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) tədbirlərində Pakistan İslam Respublikasından da nümayəndələr iştirak edib.
Pakistan Azərbaycanın müstəqilliyini Türkiyədən sonra ikinci tanıyan ölkədir. Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyi Pakistan tərəfindən 1991-ci il dekabrın 12-də tanınıb. Bu münasibətlər, ölkələr arasında diplomatik əlaqələr, mədəni əlaqələrin də yaranmasına səbəb olub.
Pakistanlı Omar Səid ORİC Tədqiqat İnnovasiya və Kommersiyalaşdırma Mərkəzinin maliyyə departamentinin rəhbəridir. COP29 çərçivəsində keçirilən tədbirlərdə iştirak edən Omar Səid eyni zamanda Pakistanda reytinqli təhsil müəssisəsi Faysalabad Universitetinin rəsmisidir.
Omar Səid qeyd edib ki, Yaşıl zonada təşkil olunan tədbirlərdə iştirak etməklə böyük təcrübə qazanıb və iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı dünya liderləri ilə görüş onda maraqlı hisslər yaradıb. Burada tək iqlim və ekologiya sahəsində deyil, həm də insanların rifahı, gələcəyi haqqında müzakirələr aparılıb. Onun Bakıya gəlişinin maraqlı təcrübəsindən biri də şəhərin mərkəzində yerləşən Nizami muzeyinə ziyarəti olub.
Omar Səid Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru akademik Rafael Hüseynovla görüşüb. Muzey işinin təkmilləşdirilməsi, qurulması mövzusunda aparılan söhbət zamanı Omar Səid akademik Rafael Hüseynovun rəhbərliyi ilə yaradılmış muzeylər barədə məlumatı olduğunu qeyd edib. Həmçinin Pakistan İslam Respublikasında muzey yaratmaq, bu təşəbbüsü akademik Rafael Hüseynovun təcrübəsindən faydalanaraq reallaşdırmaq məqsədilə fikir mübadiləsi aparıblar.
Omar Səid Azərbaycanın zəngin tarixi keçmişini və mədəniyyətini yaşadan Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin ekspozisiyası ilə tanışlıqdan məmnun olduğunu bildirib.
Muzeyin rəylər və təəssüratlar kitabında pakistanlı ziyarətçi bu səfər çərçivəsində Gəncə şəhərini və Nizami Gəncəvinin məqbərəsini ziyarət etdiyini qeyd edib. Azərbaycanlıların qonaqpərvərliyindən bəhs edən Omar Səid, Bakının çox gözəl şəhər olduğunu bildirib.
Sonda Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru akademik Rafael Hüseynov xatirə olaraq Omar Səidə müəllifi olduğu "Məkansız və zamansız", “Məhsəti Gəncəvi. Portret-oçerk” (urdu dilində) kitablarını və “Nizami muzeyinin xalçaları” adlı açıqca dəstini hədiyyə edib.

Гость из Пакистана Омар Саид побывал в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами + Фото
Дек 02, 2024 | 10:21 / COP 29
Представители Исламской Республики Пакистан также приняли участие в мероприятиях 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29).
Пакистан является второй страной после Турции, признавшей независимость Азербайджана. Независимость Азербайджанской Республики была признана Пакистаном 12 декабря 1991 года. Эти отношения привели к установлению дипломатических и культурных связей между странами.
Представитель из Пакистана Омар Саид является руководителем финансового департамента Центра исследований, инноваций и коммерциализации ORIC. Омар Саид, принимавший участие в мероприятиях COP29, также является должностным лицом ведущего учебного заведения в Пакистане – Университета Фейсалабада.
Омар Саид отметил, что он приобрел большой опыт, участвуя в мероприятиях, организованных в Зеленой зоне, а встреча с мировыми лидерами, связанная с изменением климата, вызвала у него большой интерес. Здесь велись дискуссии не только в области климата и экологии, но и о благополучии и будущем людей. Одним из интересных событий его визита в Баку стало посещение музея имени Низами, расположенного в центре города.
Омар Саид встретился с директором Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви, академиком Рафаэлем Гусейновым. В ходе беседы о совершенствовании и формировании музейной работы Омар Саид отметил, что располагает информацией о музеях, созданных под руководством академика Рафаэля Гусейнова. Они также обменялись идеями по созданию музея в Исламской Республике Пакистан и реализации этой инициативы, воспользовавшись опытом академика Рафаэля Гусейнова.
Омар Саид отметил, что с большим удовольствием ознакомился с экспозицией Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви, хранящего богатое историческое прошлое и культуру Азербайджана.
В книге отзывов и впечатлений музея пакистанский гость отметил, что во время этой поездки посетил также город Гянджа и мавзолей Низами Гянджеви. Говоря о гостеприимстве азербайджанцев, Омар Саид отметил, что Баку – очень красивый город.
В завершение встречи директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви, академик Рафаэль Гусейнов вручил на память Омару Саиду книги, автором которых он является.