Dek 02, 2024 | 10:21 / COP 29
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) tədbirlərində Pakistan İslam Respublikasından da nümayəndələr iştirak edib.
Pakistan Azərbaycanın müstəqilliyini Türkiyədən sonra ikinci tanıyan ölkədir. Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyi Pakistan tərəfindən 1991-ci il dekabrın 12-də tanınıb. Bu münasibətlər, ölkələr arasında diplomatik əlaqələr, mədəni əlaqələrin də yaranmasına səbəb olub.
Pakistanlı Omar Səid ORİC Tədqiqat İnnovasiya və Kommersiyalaşdırma Mərkəzinin maliyyə departamentinin rəhbəridir. COP29 çərçivəsində keçirilən tədbirlərdə iştirak edən Omar Səid eyni zamanda Pakistanda reytinqli təhsil müəssisəsi Faysalabad Universitetinin rəsmisidir.
Omar Səid qeyd edib ki, Yaşıl zonada təşkil olunan tədbirlərdə iştirak etməklə böyük təcrübə qazanıb və iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı dünya liderləri ilə görüş onda maraqlı hisslər yaradıb. Burada tək iqlim və ekologiya sahəsində deyil, həm də insanların rifahı, gələcəyi haqqında müzakirələr aparılıb. Onun Bakıya gəlişinin maraqlı təcrübəsindən biri də şəhərin mərkəzində yerləşən Nizami muzeyinə ziyarəti olub.
Omar Səid Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru akademik Rafael Hüseynovla görüşüb. Muzey işinin təkmilləşdirilməsi, qurulması mövzusunda aparılan söhbət zamanı Omar Səid akademik Rafael Hüseynovun rəhbərliyi ilə yaradılmış muzeylər barədə məlumatı olduğunu qeyd edib. Həmçinin Pakistan İslam Respublikasında muzey yaratmaq, bu təşəbbüsü akademik Rafael Hüseynovun təcrübəsindən faydalanaraq reallaşdırmaq məqsədilə fikir mübadiləsi aparıblar.
Omar Səid Azərbaycanın zəngin tarixi keçmişini və mədəniyyətini yaşadan Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin ekspozisiyası ilə tanışlıqdan məmnun olduğunu bildirib.
Muzeyin rəylər və təəssüratlar kitabında pakistanlı ziyarətçi bu səfər çərçivəsində Gəncə şəhərini və Nizami Gəncəvinin məqbərəsini ziyarət etdiyini qeyd edib. Azərbaycanlıların qonaqpərvərliyindən bəhs edən Omar Səid, Bakının çox gözəl şəhər olduğunu bildirib.
Sonda Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru akademik Rafael Hüseynov xatirə olaraq Omar Səidə müəllifi olduğu "Məkansız və zamansız", “Məhsəti Gəncəvi. Portret-oçerk” (urdu dilində) kitablarını və “Nizami muzeyinin xalçaları” adlı açıqca dəstini hədiyyə edib.

Dec 02, 2024 | 10:21 / COP 29
Representative from the Islamic Republic of Pakistan who attended the events of the 29th Session of the Conference of the parties of the UN Framework Conference on Climate Change (COP-29) visited Nizami museum. The independence of the Republic of Azerbaijan was recognized by Pakistan in December 12, 1991. Since diplomatic and cultural relations were established between two countries.
Deputy chief financial officer of Faisalabad University of Agriculture Umar Saeed visited Nizami museum. At the meeting with the director of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi academician Rafael Huseynov he noted that he gained a lot of experience by participating in events organized in Green Zone of COP-29, and was especially impressed to the meeting with world leaders organised in framework of confrence. He also said that discussions were held not only in the field of climate and ecology, but also the prosperity and future of mankind.
He also noticed that one of the most impressive momemts of his trip to Baku was visit to the Nizami Museum, located in Nizami street. During the conversation with the director of the museum the perspectives of bilaterial cooperation were discussed. Umar Said informed Rafael Huseynov that he had information about the museums created under his leadersdhip in Azerbaijan and abroad and expressed hope for future cooperation in order to create the museum in Faisalabad city of Pakistan.
Official from Pakistan also mentioned that he was pleased to get acquainted with the exhibition of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi, preserving the rich historical past and culture of Azerbaijan. In the testimonial book of the museum Umar Saeed wrote that one of the best impressions of Azerbaijan was visit to mausoleum of Nizami Ganjevi in Ganja. At the end of the meeting the director of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi, academician Rafael Huseynov presented his books “Mahsati Ganjavi” Portrait-essay “(in urdu), “Carpets of the Nizami Museum" and “Beyond the time and space” to Umar Saeed.