Oktyabrın 5-də AMEA-nın Əsas binasında Fəlsəfə İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli filosof alim, Əməkdar elm xadimi, akademik Aslan Aslanovun 90 illik yubileyinə həsr olunana elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli A.Aslanovun həyat və fəaliyyəti, elmi yaradıcılığı haqqında danışıb, alimin etika və estetikanın inkişafına həsr etdiyi əsərləri barədə məlumat verib. Bildirilib ki, onun Azərbaycanda estetik fikrin inkişafına, estetikanın problem və prinsiplərinə həsr etdiyi əsərləri sayca az olmasına baxmayaraq, məna və məzmunca, elmi baxımdan ciddi əsərlərdir. Alimin fəaliyyətində klassik dünya fəlsəfəsinin, estetik fikir sahəsinin öyrənilməsi də xüsusi yer tutur. Onun şərq, qərb, yunan fəlsəfəsi ilə bağlı qiymətli fikirləri var və bu fikirlərlə alimin bir filosof kimi portretini yaratmaq olar. Qeyd olunub ki, A.Aslanov qədim yunan filosofu Aristotelin Azərbaycandakı ən görkəmli tədqiqatçılarındandır. O, qədim yunan, qədim Roma, orta əsr Avropa, orta əsr Şərq estetikasının əsl mahiyyətini, başlıca xüsusiyyətlərini məharətlə tədqiq edib. Qədim yunan estetikasının korifeyləri Demokrit, Heraklit, Sokrat və Aristotelin estetik görüşlərini məharətlə araşdırıb, təhlil edib, həmişə öz dəyərini saxlayan fikir və mülahizələri nəzərə çatdırıb.
Sonra A.Aslanovun həyat və yaradıcılığını əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbirdə çıxış edən akademik Teymur Bünyadov akademik A.Aslanov haqqında xatirələrini bölüşüb. Alimin hələ uşaqlıq, yeniyetməlik illərindən oxuyub-öyrənməyə böyük səy göstərdiyi, orta məktəbi yüksək təhsil göstəriciləri ilə başa vurduğu bildirilib. Qeyd edilib ki, görkəmli alim A.Aslanov həm də bacarıqlı elm və təhsil təşkilatçısı olub. Ötən əsrin 70-80-ci illərində respublikamızda, keçmiş SSRİ-də, habelə dünyanın bir sıra ölkələrində görkəmli estetik alim kimi tanınması onun gərgin yaradıcılıq axtarışlarının, fundamental tədqiqatlarının nəticəsi idi.
Akademik Vasim Məmmədəliyev A.Aslanovun milli və bəşəri dəyərləri bir-biri ilə çox məharətlə əlaqələndirdiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, o, bunların ümumtərbiyə-tərəqqi prosesində mühüm rol oynadığını ağlabatan, inandırıcı müddəalarla sübuta yetirirdi. Alim beynəlxalq elmi tədbirlərdə əsas diqqəti hər bir xalqın estetik mədəniyyətinin, estetik fikirlərinin artırılıb-əskildilmədən, daha konkret şəkildə göstərilməsinə, şərh olunmasına yönəldirdi.
Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, yazıçı, publisist Sona Vəliyeva “Unudulmaz insan, görkəmli müəllim” mövzusunda çıxışında A.Aslanovun yüksək insani keyfiyyətlərindən danışıb. Alimin Azərbaycan estetika elminə verdiyi böyük töhfələrdən söz açan S.Vəliyeva bildirib ki, akademik A.Aslanov ədəbi, təşkilati və digər sahələrdə öz sözünü demiş insanlardandır. Onun xeyirxahlığı hər zaman minnətdarlıqla anılacaq. A.Aslanov ürəklərdə böyük bir məşəl qoyub gedib. S.Vəliyeva deyib ki, mən uğurlarıma, əldə etdiyim nəaliyyətlərə görə dahi pedaqoq A.Aslanova borcluyam. Bu uğurların qazanılmasında Aslan müəllimin böyük rolu olub. A.Aslanovun bütün yaradıcılığı boyu maraqlı fikirləri, orijinal deyimləri ilə estetika aləmini zənginləşdirməyə çalışan alim olduğu vurğulanıb.
Sonra Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun “Filosof şairin kredosu: gözəlliyin tədqiqi və tərənnümü” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Bildirilib ki, A.Aslanov elmi nailiyyətləri ilə yanaşı, həm də nəğməkar şair kimi sayılıb-seçilən ziyalılardan olub. O, təbiətən lirik şair idi. Bunu hələ keçən əsrin 50-60-cı illərində nəşr edilən şeir kitablarından da görmək olar. Aslan müəllim şairliklə estetikliyi xüsusi bir ahəngdə davam etdirirdi. Onun poeziyasında Azərbaycan təbiətinin gözəllikləri, ülvilikləri xüsusi bir ahəngdarlıqla tərənnüm olunur, təbiət mənzərələri, insanın təbiətə estetik münasibəti incə, kövrək hisslərlə nəzərə çatdırılır. Doğma Azərbaycanın zəngin təbiəti ilə yanaşı, ictimai-siyasi həyatı da Aslan müəllimin poeziyasından yan keçməyib.
Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, professor İlham Məmmədzadə, fəlsəfə elmləri doktorları Zümrüd QuluzadəAdil Əsədov, Niyazi Mehdiyev və başqaları çıxış edərək görkəmli alimin Azərbaycan elminə verdiyi böyük töhfələrdən danışıblar.
A.Aslanovun qızı Yeganə Aslanova atası ilə bağlı xatirələrini bölüşüb, onun xeyirxah insan, dahi şəxsiyyət, eyni zamanda, qayğıkeş və mehriban ailə başçısı olduğunu söyləyib. O, atasının xatirəsinə göstərilən yüksək hörmət və ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

Oct 05, 2016 | 07:14 / Conferences, assemblies
October 5, in the main building of ANAS with the organizational support of the Institute of Philosophy, a scientific conference dedicated to the 90th anniversary of the outstanding scientist-philosopher, Honored Scientist, Academician Aslan Aslanov was held.
At the event, the Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli spoke about the life and work, scientific work A.Aslanov, as well as his work on the development of ethics and aesthetics. It was noted that despite the small number of scientific papers on the development of aesthetic thought in Azerbaijan, problems and principles of aesthetics, they are all serious work from the point of view of science, content and meaning. The work of the scientist special place is given to the world of classical philosophy and the field of aesthetic thought. He had valuable thoughts about the eastern, western and Greek philosophy, through which you can create a portrait of the scientist, as a philosopher. It was noted that Aslanov is one of the most prominent scholars of the ancient Greek philosopher Aristotle. Along with this he was able to skillfully analyze the true essence and main features of the aesthetics of ancient Greece, ancient Rome, medieval Europe and the Middle East. They were also studied aesthetic views luminaries Greek aesthetics of Democritus, Heraclitus and Socrates.
Next, a video was shown, reflecting the life and work of A.Aslanov.
Speaking at the event, Academician Teymur Bunyadov shared his memories about the Academician A.Aslanov. It was noted that a scientist from childhood and adolescence showed great initiative in learning, resulting in completed secondary education with high rates. Prominent scientist A. Aslanov was also a great organizer of science and education. As a result of intense creative research and basic research in the 70-80-s years of last century A.Aslanov was glorified as a prominent scholar of aesthetics in our country, the former Soviet Union, as well as a number of countries.
Academician Vasim Mammadaliyev said that Aslan Aslanov expertly coordinated national and universal values which, in his opinion, play a huge role in the process and the process common-educational progress. In the international scientific events, scientist always focused to the most concrete demonstration of aesthetic culture and thoughts of every nation, their detailed commenting.
PhD in Philology, writer, and journalist Sona Valiyeva in his speech on the theme "Unforgettable people, outstanding teacher" told about the high human qualities of A.Aslanov. Speaking of the great contribution of Azerbaijan esthetic science, S.Velieva noted that Academician is one of those people who considered a master in the literary, organization and other areas. His kindness always will be remembered with appreciated. Aslanov left a large torch in the hearts of people.
Then it was heard the report of the Director of the National Museum of Azerbaijani Literature, Academician Rafael Huseynov on "Credo of poet-philosopher: a study of beauty and chanting". It was noted that along with scientific advances, Aslanov was also the distinguished representative of the intelligentsia as a songwriter. He was a lyric poet by nature. Evidence of this is his books of poems, published as early as 50-60 years of the last century. Aslan muallim combined versification and aesthetics in a special harmony. In his poetry Azerbaijani natural beauty sung with great harmony. Natural scenery, aesthetic relationship of man to nature is brought to the reader with a fragile sensitivity. Social and political life of his native Azerbaijan, along with the rich nature is not spared poetry Aslan muallim.
Director of the Institute of Philosophy, Professor Ilham Mammadzadeh, Ph.D Zumrud Guluzadeh, Adil Asadov, Niyazi Mehdiyev and other speakers talked about the great contribution of a prominent scientist in the Azerbaijan science.
Daughter A.Aslanov Yegana Aslanova shared memories of her father, and said that he was a brilliant person, and at the same time, caring and a good family chief. She expressed gratitude to the organizers and participants of the event for the respect and honor to her father’s memory.