Oktyabrın 5-də AMEA-nın Əsas binasında Fəlsəfə İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli filosof alim, Əməkdar elm xadimi, akademik Aslan Aslanovun 90 illik yubileyinə həsr olunana elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli A.Aslanovun həyat və fəaliyyəti, elmi yaradıcılığı haqqında danışıb, alimin etika və estetikanın inkişafına həsr etdiyi əsərləri barədə məlumat verib. Bildirilib ki, onun Azərbaycanda estetik fikrin inkişafına, estetikanın problem və prinsiplərinə həsr etdiyi əsərləri sayca az olmasına baxmayaraq, məna və məzmunca, elmi baxımdan ciddi əsərlərdir. Alimin fəaliyyətində klassik dünya fəlsəfəsinin, estetik fikir sahəsinin öyrənilməsi də xüsusi yer tutur. Onun şərq, qərb, yunan fəlsəfəsi ilə bağlı qiymətli fikirləri var və bu fikirlərlə alimin bir filosof kimi portretini yaratmaq olar. Qeyd olunub ki, A.Aslanov qədim yunan filosofu Aristotelin Azərbaycandakı ən görkəmli tədqiqatçılarındandır. O, qədim yunan, qədim Roma, orta əsr Avropa, orta əsr Şərq estetikasının əsl mahiyyətini, başlıca xüsusiyyətlərini məharətlə tədqiq edib. Qədim yunan estetikasının korifeyləri Demokrit, Heraklit, Sokrat və Aristotelin estetik görüşlərini məharətlə araşdırıb, təhlil edib, həmişə öz dəyərini saxlayan fikir və mülahizələri nəzərə çatdırıb.
Sonra A.Aslanovun həyat və yaradıcılığını əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbirdə çıxış edən akademik Teymur Bünyadov akademik A.Aslanov haqqında xatirələrini bölüşüb. Alimin hələ uşaqlıq, yeniyetməlik illərindən oxuyub-öyrənməyə böyük səy göstərdiyi, orta məktəbi yüksək təhsil göstəriciləri ilə başa vurduğu bildirilib. Qeyd edilib ki, görkəmli alim A.Aslanov həm də bacarıqlı elm və təhsil təşkilatçısı olub. Ötən əsrin 70-80-ci illərində respublikamızda, keçmiş SSRİ-də, habelə dünyanın bir sıra ölkələrində görkəmli estetik alim kimi tanınması onun gərgin yaradıcılıq axtarışlarının, fundamental tədqiqatlarının nəticəsi idi.
Akademik Vasim Məmmədəliyev A.Aslanovun milli və bəşəri dəyərləri bir-biri ilə çox məharətlə əlaqələndirdiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, o, bunların ümumtərbiyə-tərəqqi prosesində mühüm rol oynadığını ağlabatan, inandırıcı müddəalarla sübuta yetirirdi. Alim beynəlxalq elmi tədbirlərdə əsas diqqəti hər bir xalqın estetik mədəniyyətinin, estetik fikirlərinin artırılıb-əskildilmədən, daha konkret şəkildə göstərilməsinə, şərh olunmasına yönəldirdi.
Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, yazıçı, publisist Sona Vəliyeva “Unudulmaz insan, görkəmli müəllim” mövzusunda çıxışında A.Aslanovun yüksək insani keyfiyyətlərindən danışıb. Alimin Azərbaycan estetika elminə verdiyi böyük töhfələrdən söz açan S.Vəliyeva bildirib ki, akademik A.Aslanov ədəbi, təşkilati və digər sahələrdə öz sözünü demiş insanlardandır. Onun xeyirxahlığı hər zaman minnətdarlıqla anılacaq. A.Aslanov ürəklərdə böyük bir məşəl qoyub gedib. S.Vəliyeva deyib ki, mən uğurlarıma, əldə etdiyim nəaliyyətlərə görə dahi pedaqoq A.Aslanova borcluyam. Bu uğurların qazanılmasında Aslan müəllimin böyük rolu olub. A.Aslanovun bütün yaradıcılığı boyu maraqlı fikirləri, orijinal deyimləri ilə estetika aləmini zənginləşdirməyə çalışan alim olduğu vurğulanıb.
Sonra Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun “Filosof şairin kredosu: gözəlliyin tədqiqi və tərənnümü” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Bildirilib ki, A.Aslanov elmi nailiyyətləri ilə yanaşı, həm də nəğməkar şair kimi sayılıb-seçilən ziyalılardan olub. O, təbiətən lirik şair idi. Bunu hələ keçən əsrin 50-60-cı illərində nəşr edilən şeir kitablarından da görmək olar. Aslan müəllim şairliklə estetikliyi xüsusi bir ahəngdə davam etdirirdi. Onun poeziyasında Azərbaycan təbiətinin gözəllikləri, ülvilikləri xüsusi bir ahəngdarlıqla tərənnüm olunur, təbiət mənzərələri, insanın təbiətə estetik münasibəti incə, kövrək hisslərlə nəzərə çatdırılır. Doğma Azərbaycanın zəngin təbiəti ilə yanaşı, ictimai-siyasi həyatı da Aslan müəllimin poeziyasından yan keçməyib.
Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, professor İlham Məmmədzadə, fəlsəfə elmləri doktorları Zümrüd QuluzadəAdil Əsədov, Niyazi Mehdiyev və başqaları çıxış edərək görkəmli alimin Azərbaycan elminə verdiyi böyük töhfələrdən danışıblar.
A.Aslanovun qızı Yeganə Aslanova atası ilə bağlı xatirələrini bölüşüb, onun xeyirxah insan, dahi şəxsiyyət, eyni zamanda, qayğıkeş və mehriban ailə başçısı olduğunu söyləyib. O, atasının xatirəsinə göstərilən yüksək hörmət və ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

Отмечен 90-летний юбилей академика Аслана Асланова + Фото
5 октября в Главном здании НАНА при организационной поддержкеИнститута философии состоялась научная конференция, посвященная 90-летнему юбилею видного ученого-философа, заслуженного деятеля науки, академика Аслана Асланова.
На мероприятии вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о жизни и деятельности, научном творчестве А.Асланова, а также его трудах, посвященных развитию этики и эстетики. Было отмечено, что несмотря на небольшое количество трудов ученого, посвященных развитию эстетической мысли в Азербайджане, проблемам и принципам эстетики, все они являются серьезными работами с точки зрения науки, содержания и смысла. В деятельности ученого особое место отведено мировой классической философии и сфере эстетической мысли. Он обладал ценными мыслями касательно восточной, западной и греческой философии, благодаря которым можно создать портрет ученого, как философа. Было отмечено, что А.Асланов является одним их самых видных исследователей древнегреческого философа Аристотеля. Наряду с этим ему удалось умело проанализировать истинную суть и основные особенности эстетики Древней Греции, Древнего Рима, Европы Средневековья и Востока Средневековья. Им также были исследованы эстетические взгляды корифеев древнегреческой эстетики Демокрита, Гераклита и Сократа.
Далее был продемонстрирован видеоролик, отражавший жизнь и творчество А.Асланова.
Выступив на мероприятии, академик Теймур Буньядов поделился воспоминаниями об академике А.Асланове. Отмечалось, что ученый ещё с детства и отрочества проявлял большую инициативу к учебе, в результате чего завершил среднее школьное образование с высокими показателями. Видный ученый А.Асланов также являлся большим организатором науки и образования. В результате напряженных творческих изысканий и фундаментальных исследований в 70-80-ых гг. минувшего века А.Асланов был прославлен как видный ученый-эстетик в нашей республике, бывшем СССР, а также ряде стран мира.
Академик Васим Мамедалиев подчеркнул, что А.Асланов мастерски координировал национальные и общечеловеческие ценности, которые, по его мнению, играют огромную роль в общевоспитательном процессе и процессе прогресса. На международных научных мероприятиях основное внимание ученый направлял на наиболее конкретную демонстрацию эстетической культуры и мысли каждого народа, их подробному комментированию.
Доктор философии по филологии, писатель, публицист Сона Велиева в своем выступлении на тему«Незабываемый человек, выдающийся педагог» рассказала о высоких человеческих качествах А.Асланова. Говоря о большом вкладе ученоговэстетическую науку Азербайджана, С.Велиева отметила, что академик А.Аслановявляется из тех людей, которые сказали свое слово в литературной,организационной и в других сферах. Его доброта всегда будетвспоминаться с благодарностью. А.Асланов оставил большой факел в сердцах людей.Докладчик отметила, что она за свои достижения и успехи обязана гениальному педагогуА.Асланову.
Затем был заслушан доклад директора Национального музея азербайджанской литературы, академика Рафаэля Гусейнова на тему «Кредо поэта-философа: исследование и воспевание красоты», Было отмечено, что наряду с научными достижениями, А.Асланов был также уважаемым представителем интеллигенции как поэт-песенник. Он был лирическим поэтом по натуре. Свидетельством тому являются его книг стихотворений, изданные еще в 50-60-е годы прошлого века. Аслан муаллим сочетал стихотворчество и эстетичность в особой гармонии. В его поэзии красоты азербайджанской природы воспевались с особой гармоничностью. Природные пейзажи, эстетическое отношение человека к природе доводятся до читателя с хрупкой чувствительностью. Общественно-политическая жизнь родного Азербайджана, наряду с богатой природой не обошла стороной поэзию Аслан муаллима.
Директор Института философии, профессор Ильхам Мамедзаде, доктора философских наук Зумруд Гулузаде, Адиль Асадов, Ниязи Мехтиев и другие выступившие рассказали о большом вкладе видного ученого в отечественную науку.
Дочь А.Асланова Егана Асланова поделилась своими воспоминаниями об отце, отметила, что он был гениальной личностью, и в то же время, заботливым и добрым главой семьи. Она выразила признательность организаторам и участникам мероприятия за уважение и почтение памяти ее отца.