Filologiya elmləri sahəsində tədqiqatların keyfiyyətinə nəzarət artırılır Noy 26, 2016 | 13:40 / Konfranslar, İclaslar
AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya problemləri üzrə elmi şurasının 8-ci iclası keçirilib.
Akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda 2-si elmlər doktorluğu, 21-i fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 23 dissertasiya mövzusu müzakirə edilib.
Bildirilib ki, dissertasiya mövzularının seksiyalarda ixtisasçı alimlər tərəfindən hərtərəfli müzakirə olunması vacib məsələdir. Bu istiqamətdə müzakirələrin aparılması Filologiya problemləri üzrə elmi şurada prioritet sahələrin qiymətləndirilməsinə, tədqiqat işlərinin düzgün istiqamətləndirilməsinə, təkrarçılığın aradan qaldırılmasına və mövzuların daha tez təsdiq edilməsinə imkan verir.
İclasda 9-nun adında dəyişiklik edilməklə, 13 dissertasiya mövzusu təsdiq edilib. Bəzi mövzular isə təsdiq olunmayıb və müraciət edənlərə tədqiqatını düzgün formalaşdırmaq üçün müvafiq tövsiyələr verilib.
Həmçinin AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun dissertantı Elnurə Mahmudzadə və AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun doktorantı Roman Məmmədov iclasda iştirak etmədikləri üçün mövzularının müzakirəsi növbəti iclasa saxlanılıb.
Müzakirələrdə filologiya üzrə elmlər doktorları Bədirxan Əhmədov, Cəlil Nağıyev, Əsgər Rəsulov, Fəxrəddin Veysəlli, İmamverdi Həmidov, Qorxmaz Quliyev, Qulu Məhərrəmli, Məmməd Qocayev, Seyfəddin Rzasoy, Şəfəq Əlibəyli çıxış edərək rəy və təkliflərini səsləndiribər.

Повышается контроль над качеством исследований в области филологических наук
В Национальном музее азербайджанской литературы Азербайджанской Республики НАНА состоялось 8-е заседание Научного совета по проблемам философии Совета координации научных исследований.
На заседании, прошедшем под председательством академика Рафаэля Гусейнова, были обсуждены темы 23 соискателей, среди которых 2 претендента по подготовке докторов наук, 21 претендент по подготовке докторов философии.
Было отмечено, что всестороннее обсуждение диссертационных тем специализированными учеными в секциях очень важно. Проведения обсуждений в этом направлении в Научном совете по проблемам филологии позволяет провести оценку приоритетных областей, правильно направить исследовательские работы, устранить повторение и своевременно утвердить темы работ.
На заседании были утверждены 13 тем диссертаций, в названиях 9 которых были введены определенные изменения. Некоторые темы не были утверждены, претендентам были даны соответствующие рекомендации.
По причине отсутствия на мероприятии диссертанта Института литературы имени Низами НАНА Эльнура Махмудзаде и докторанта Института языкознания имени Насими НАНА Романа Мамедова обсуждение их тем было перенесено на очередное заседание.
В рамках обсуждений доктора филологических наук Бадирхан Ахмедов, Джалил Нагиев, Фахраддин Вейсалли, Имамверди Гамидов, Мамед Годжаев, Шафаг Алибейли, Горхмаз Гулиев, Гулу Магеррамли, Сейфаддин Рзасой и Аскер Расулова выдвинули свои мнения и предложения.