“Yurdumuza bahar gəlir” mövzusunda ədəbi-musiqili tədbir keçirildi
Martın 16-da AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində bu müəssisənin təşkilatçılığı ilə “Yurdumuza bahar gəlir” mövzusunda ədəbi-musiqili tədbir keçirildi.
Mərasimdə çıxış edən muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Novruz bayramı münasibətilə iştirakçıları təbrik etdi. O, bu bayramın ölkəmizdə dövlət səviyyəsində qeyd olunmasının ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu xatırlatdı. Akademik R.Hüseynov bayramın tarixi kökləri, özünəməxsusluğu, əsas atributları, o cümlədən, ilaxır çərşənbə hesab olunan torpaq çərşənbəsinin xüsusiyyətlərindən danışdı. Bildirdi ki, xalqımız ta qədimdən yazın gəlişinə 4 həftə qalmış həyat üçün vacib olan dörd ünsürlə (su, od, yel, torpaq) bağlı çərşənbələri xüsusi təntənə ilə qeyd edib, tonqal yandırıb.
Novruzun birlik, qardaşlıq bayramı olduğunu deyən R.Hüseynov onu sülh, mənəvi saflıq, barışıq, təbiətin oyanışı kimi xarakterizə etdi.
Qeyd etdi ki, Novruz bayramı YUNESKO-nun bəşəriyyətin qeyri-maddi irs üzrə reprezentativ siyahısına salınmışdır.
Diqqətə çatdırıldı ki, bu bayram uşaqlar arasında xüsusilə sevinclə qarşılanır. Günəş, buta, səməni, tonqal və bayramın digər atributlarını uşaqlar sevə-sevə ifa edir, əylənirlər.

Состоялось литературно-музыкальное мероприятие «В нашем краю наступила весна»
16 марта в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА при организационной поддержке данного учреждения состоялось литературно-музыкальное мероприятие «В нашем краю наступила весна».
Выступив на церемонии, директор музея, академик Рафаэль Гусейновпоздравил участников с праздником Новруз. Он напомнил, что справление этого праздника на государственном уровне в нашей стране связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. Академик Р.Гусейнов рассказал об исторических корнях, своеобразии, основных атрибутах праздника, а также особенностях последнего чершенбе – «торпаг чершенбе». Было отмечено, что наш народ еще издавна, разводив костер, с особым торжеством за 4 недели до прихода весны праздновал вторники, связанные с необходимыми для жизни 4 стихиями - водой, огнем, воздухом и землей.
Отметив, что Новруз – это праздник единства и братства, Р.Гусейнов охарактеризовал его как символ мира, нравственной чистоты, перемирия и пробуждения природы.
Он сообщил, что праздник Новруз был включен в репрезентативный список ЮНЕСКО по нематериальному культурному наследию человечества.
Далее была представлена музыкальная художественно-развлекательная программа, подготовленная по случаю праздника Новруз.