“Yurdumuza bahar gəlir” mövzusunda ədəbi-musiqili tədbir keçirildi
Martın 16-da AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində bu müəssisənin təşkilatçılığı ilə “Yurdumuza bahar gəlir” mövzusunda ədəbi-musiqili tədbir keçirildi.
Mərasimdə çıxış edən muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Novruz bayramı münasibətilə iştirakçıları təbrik etdi. O, bu bayramın ölkəmizdə dövlət səviyyəsində qeyd olunmasının ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu xatırlatdı. Akademik R.Hüseynov bayramın tarixi kökləri, özünəməxsusluğu, əsas atributları, o cümlədən, ilaxır çərşənbə hesab olunan torpaq çərşənbəsinin xüsusiyyətlərindən danışdı. Bildirdi ki, xalqımız ta qədimdən yazın gəlişinə 4 həftə qalmış həyat üçün vacib olan dörd ünsürlə (su, od, yel, torpaq) bağlı çərşənbələri xüsusi təntənə ilə qeyd edib, tonqal yandırıb.
Novruzun birlik, qardaşlıq bayramı olduğunu deyən R.Hüseynov onu sülh, mənəvi saflıq, barışıq, təbiətin oyanışı kimi xarakterizə etdi.
Qeyd etdi ki, Novruz bayramı YUNESKO-nun bəşəriyyətin qeyri-maddi irs üzrə reprezentativ siyahısına salınmışdır.
Diqqətə çatdırıldı ki, bu bayram uşaqlar arasında xüsusilə sevinclə qarşılanır. Günəş, buta, səməni, tonqal və bayramın digər atributlarını uşaqlar sevə-sevə ifa edir, əylənirlər.

“Spring is coming to motherland” literary-musical event held
National Museum of Azerbaijan Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi hosted the literary-musical event “Spring is coming to motherland”.
Director of the museum, Academician Rafael Huseynov congratulated the attendees on the occasion of Novruz holiday. He reminded the celebration of this holiday at the state level referring to name of national leader Heydar Aliyev. Making speech on deep roots of holiday, its specification, key attributes, including features of torpag (earth) chersenbe which considered last – ilakhir chershenbe, academician noted that, since ancient times 4 weeks prior to the arrival of summer, our people solemnly celebrated chershenbe (Wednesdays), which are connected with four essential elements for life (water, fire, wind, earth) and made fires.
R. Huseynov characterized Novruz as a holiday of unity, brotherhood, peace, moral purity and the awakening of nature.
He noted that the Novruz holiday has been included in the UNESCO Representative List of Intangible Heritage of Humanity.