AMEA elmi müəssisələrinin Direktorlar Şurasının növbəti iclası keçirildi
Martın 9-da Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda AMEA elmi müəssisələrinin Direktorlar Şurasının növbəti iclası keçirildi.
İclası giriş sözü ilə açan AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi. Alim öncə AMEA-nın vitse-prezidenti, "Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin direktoru, akademik Tofiq Nağıyevin 75 və AMEA-nın İşlər İdarəsinin rəisi, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fətəli Abdullayevin 50 illik yubileyləri münasibətilə Rəyasət Heyətinin qərarını xatırladaraq, onları Fəxri Fərmanlarla təltif etdi.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov Akademiyada doktoranturaya qəbulun yekunları haqqında məlumatları diqqətə çatdırdı. AMEA-da doktorantura və dissertanturaya qəbul prosesinin ötən ilin aprel-may aylarından başlanıldığını söyləyən Ə.Sadıqov imtahanların son dərəcə şəffaf ve obyektiv keçirildiyini, uğurlu nəticələrin əldə olunduğunu bildirdi. Onun sözlərinə görə, fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə nəzərdə tutulmuş 93 yerə 97 nəfər ərizə vermiş, onlardan 77 nəfəri müsbət qiymət alaraq qəbul olmuşdur. Elmlər doktoru hazırlığı üzrə isə elan olunmuş 41 yerə 31 nəfər qəbul olmuşdur.
Sonra Akif Əlizadə AMEA-nın institutlarında elmi mühazirələrin və xarici dil kurslarının təşkili ilə bağlı çıxış etdi. Alim ingilis dilini öyrənməyin müasir dövrün ən böyük tələblərindən olduğunu vurğulayaraq AMEA institutlarında bu məqsədlə dil kurslarının təşkilinin vacibliyini önə çəkdi. Bildirdi ki, Akademiyada keçirilən beynəlxalq səviyyəli konfranslar zamanı alim və mütəxəssislərimiz öz elmi nəticələrini ingilis dilində təqdim etməyi bacarmalıdır.
A.Əlizadə uzunmüddətli elmi ezamiyyətlər zamanı əldə olunan elmi nəticələr və təcrübələrin hesabat xarakterli broşür şəklində nəşr olunmasının vacibliyini də qeyd etdi.
AMEA prezidenti Akademiyada patent xidmətinin təşkili ilə bağlı məlumat verdi. Bu sahədə təcrübənin kifayət qədər olmadığını vurğulayan alim bildirdi ki, müxtəlif patent sahələrini kateqoriya üzrə yaratmaq lazımdır. Akademiyada bu məqsədlə yaradılmış şöbənin əsas fəaliyyəti də məhz patent xidmətini təkmilləşdirməkdir.
Beynəlxalq elmi bazalarda Azərbaycan elminin reytinq göstəricilərinin analitik təhlili haqqında isə Elm və təhsil idarəsinin Elmi-analitik şöbəsinin rəisi Fail Kazımov çıxış etdi. O, rəhbərlk etdiyi şöbənin fəaliyyətə başladığı gündən böyük uğurlara imza atdığını qeyd etdərək ötən il şöbə tərəfindən elmi proqramların müsabiqəsinin təşkil olunduğunu, elmi bazalardan zəruri məlumatların araşdırıldığını diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, AMEA-nın illik hesabatlarında Akademiya bölmələrinin, institut və təşkilatlarının, eyni zamanda hər bir alimin elmi fəaliyyəti araşdırılır və bu barədə AMEA Rəyasət Heyətinə məlumat verilir.
F.Kazımov diqqətə çatdırdı ki, AMEA tarixində ilk dəfə olaraq doktorantlar arasında onların elmi fəaliyyəti, qarşılaşdıqları problemlər və əsas hədəflərinə dair sosioloji sorğu keçirilmiş, 300-ə yaxın doktorant bu prosesdə iştirak etmiş, nəticələr təhlil olunmuşdur. Sorğu nəticələrinin “Elm” qəzetində və AMEA-nın rəsmi saytında dərc olunmasının məqsədəuyğun olduğu vurğulandı.
Məruzəçi, həmçinin dünyanın nüfuzlu elmi bazalarında Azərbaycan elminin reytinq göstəricilərinin analitik təhlili ilə bağlı məlumat verərək orada ümumilikdə ölkə, həm də AMEA üzrə göstəricilərin yer aldığını dedi. Analitik təhlillərin “Scopus” bazasında olan 1996-2014-cü illəri əhatə edən məlumatlar əsasında aparıldığını qeyd edən F.Kazımov Scopusda 1962-ci ildən 2016-cı ilədək AMEA-nın nəşrlərinin elm sahələri üzrə göstəricilərini diqqətə çatdırdı.
Sonra AMEA-da elmi işçilərin fəaliyyətinin stimullaşdırılması ilə bağlı çıxış edən Əminağa Sadıqov bu məsələ ilə bağlı AMEA prezidentinin sərəncamını xatırlatdı. O, Akdemiyada müxtəlif elm sahələri üzrə səmərəli tədqiqat işləri aparan və elmi əsərləri nüfuzlu beynəlxalq elmi jurnallarda dərc olunan alimlərin sosial müdafiəsini gücləndirmək, onları daha yüksək səviyyəli tədqiqatlar aparmağa həvəsləndirməyin vacibliyini önə çəkdi. Bu məqsədlə AMEA-nın elmi müəssisə rəhbərləri tərəfindən impakt faktorlu jurnallarda dərc olunan hər bir elmi məqaləyə görə müəllif üçün 100 manat pul mükafatının nəzərdə tutulduğunu qeyd etdi.
Ə.Sadıqov AMEA-nın magistraturasına qəbula hazırlıqla bağlı məlumat verərək, qəbul prosesinin başladığını nəzərə çatdırdı. O, Akademiyada magistratura pilləsinin artıq qanunla rəsmiləşdirildiyini vurğulayaraq bu il 21 ixtisas, 42 ixtisaslaşma üzrə 63 yerin elan olunduğunu dedi. Bu məsələ ilə bağlı AMEA-nın saytında və digər kütləvi-informasiya vasitələrində təbliğat işlərinin aparılmasının vacibliyini qeyd etdi.
AMEA Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirovelmi müəssisələrin liseylərə himayəçilik etməsi ilə bağlı çıxış etdi. Bildirdi ki, 2013-cü ildən başlayaraq Rəyasət Heyətinin qərarı ilə elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində ölkənin bir sıra lisey və məktəblərində görüşlərin keçirilməsinə başlanmışdır. Bakının 132-134 nömrəli təhsil kompleksində AMEA-nın dəstəyi ilə “Kiçik Akademiya”lar yaradılmışdır. Onun sözlərinə görə, məktəb və liseylərdə təhsil alan şagirdlərin müxtəlif fənn olimpiadalarında iştirakını təmin etmək də əsas hədəflərdəndir.
F.Qədirov bildirdi ki, bu yaxınlarda akademik Zərifə Əliyeva adına Liseydə istedadlı şagirdlərdən ibarət yaradılmış “Kiçik Akademiya”nın 2 üzvü Qazaxıstanda qızıl və gümüş medallara layiq görülüblər. O, məktəb və liseylərdə təcrübi bazaların yaradılması ilə bağlı AMEA-nın dəstək göstərməsinin zəruri olduğunu qeyd etdi.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev isə Fənlərarası Analitik Mərkəzin işinin təşkili haqqında danışdı. İ.Quliyev AMEA-nın nəzdində olan unikal cihazların istifadəsinin səmərəliyini artırmaq məqsədilə AMEA Rəyasət Heyətinin nəzdində Fənlərarası Analitik Mərkəzin yaradıldığını diqqətə çatdırdı.
Sonda AMEA Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva Alimlər Evinin açılışı ilə bağlı məlumat verərək mərasimin martın 17-də keçiriləcəyini bildirdi. O, bu yaxınlarda Moskva şəhərində ezamiyyətdə olduğunu, Rusiyada oxşar qurumun fəaliyyəti və təcrübəsi ilə ətraflı tanış olduğunu diqqətə çatdırdı.

Состоялось очередное заседание Совета директоров научных учреждений НАНА
9 марта в Институте катализа и неорганической химии состоялось очередное заседание Совета директоров научных учреждений НАНА.
Открыв заседание вступительным словом, президент НАНА, академикАкиф Ализаде рассказал о вопросах, стоящих на повестке дня. Ученый, напомнив постановление Президиума в связи 75-летним юбилеем вице-президента НАНА, директора Научного центра «Азербайджанская Национальная Энциклопедия», академика Тофига Нагиева и 50-летним юбилеем начальника Управления делами НАНА, доктора философии по политическим наукам Фатали Абдуллаева, наградил их Почетными грамотами.
Далее начальник Управления науки и образования аппарата Президиума НАНА, доктор технических наук Аминага Садыгов проинформировал присутствующих об итогах приема в докторантуру в академии. Отметив, что процесс приема в докторантуру и диссертантуру начался в апреле-мае прошлого года, А.Садыгов подчеркнул прозрачность и объективность проведенных экзаменов, и получение положительных результатов. По его словам, на предусмотренные 93 места по программе подготовки докторов философии поступили 77 человек, а на 41 место по программе подготовки докторов наук - 31 человек.
Далее академик Акиф Ализаде выступил в связи с организацией научных лекций и курсов иностранных языков в институтах НАНА. Ученый, подчеркнув, что знание английского языка является основным требованием современной эпохи, выдвинул на передний план важность организации курсов иностранных языков в институтах НАНА. Он отметил, что отечественные ученые и специалисты должны научиться представить свои научные достижения на английском языке на международных конференциях.
А.Ализаде также отметил важность издания в виде брошюры отчетного характера научно-практических результатов, достигнутых в долгосрочных научных командировках.
Президент НАНА сообщил об организации патентной службы в академии. Ученый, подчеркнув наличие недостаточного опыта в данной сфере, отметил, что различные патентные сферы нужно создавать по категориям. Основная деятельность созданного в академии с этой целью отдела заключается именно в усовершенствовании патентной службы.
На заседании заведующий Научно-аналитическим отделом Управления науки и образования Фаиль Кязымов выступил в связи с анализом рейтинговых показателей азербайджанской науки в международных научных базах. Рассказав об успешной деятельности руководимого им отдела, он подчеркнул, что в прошлом году отделом был организован конкурс научных программ и исследована необходимая информация из научных баз. Он отметил, что во время проводимых в академии годовых отчетов исследуется научная деятельность отделений, институтов, организаций, а также отдельных ученых НАНА, а затем вся информация передается в Президиум НАНА.
Ф. Казымов довел до внимания, что впервые в истории НАНА среди докторантов был проведен социологический опрос об их научной деятельности и проблемах, с которыми они сталкиваются. В данном опросе приняли участие около 300 докторантов. Результаты были проанализированы. Была подчеркнута целесообразность публикации результатов опроса в газете «Элм» и на официальном сайте НАНА.
Проинформировав об анализе рейтинговых показателей отечественной науки во влиятельных научных базах мира, докладчик отметил, что там также отведено место показателям по НАНА и, в целом по всей стране. Сообщив, что анализы были проведены на основе охватывающих 1996-2014 годы данных базы "Scopus", Ф.Казымов довел до внимания присутствующих показатели изданий НАНА по различным научным областям (1962-2016 гг.).
Затем в связи со стимулированием деятельности научных сотрудников в НАНА выступил Аминага Садыгов, который напомнил о соответствующем распоряжении президента НАНА. Он выдвинул на передний план важность усиления социальной защиты ученых, которые на высоком уровне проводят исследования по различным областям науки, публикуют свои научные труды в авторитетных международных научных журналах. Отметил, что с этой целью руководителями научных учреждений НАНА предусмотрено наградить денежной премией в объеме 100 манат авторов за каждую научную статью, опубликованную в журналах с импакт-фактором.
Информируя о подготовке к приему в магистратуру НАНА, А.Садыгов сообщил о начале процесса приема. Подчеркнув официальное утверждение законом магистерского образования в НАНА, он сообщил об объявлении 63 мест по 21 специальности и 42 квалификациям. В связи с этим вопросом отметил важность ведения пропагандистской работы на сайте НАНА и других средствах массовой информации.
Академик-секретарь Отделения наук о Земле, академик Фахраддин Гадиров выступил в связи с попечительством научных учреждений над лицеями. Было отмечено, что начиная с 2013 года постановлением Президиума в ряде школ и лицеев страны началась организация встреч в направлении интеграции науки и образования. В образовательном комплексе №132-134 Баку при поддержке НАНА были созданы «Малые Академии». По его словам, обеспечение участия учащихся школ и лицеев в различных предметных олимпиадах является одним из предстоящих задач.
Ф.Гадимов отметил, что недавно в Лицее имени академика Зарифы Алиевой 2 члена «Малой Академии», учрежденной из талантливых учеников, удостоились золотой и серебряной медалей в Казахстане. Он отметил необходимость оказания академией поддержки в связи с созданием материально-технических баз в школах и лицеях.
Вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев рассказал об организации работы Междисциплинарного аналитического центра. Сообщив о приобретении 20-25 миллионов единиц оборудования за последние 10 лет, И.Гулиев подчеркну, что Междисциплинарный аналитический центр при Президиуме НАНА был учрежден с целью повышения эффективности использования уникальных приборов.
В заключение директор Дома ученых НАНА, доктор философии по истории Нурида Гулиева, проинформировав об открытии Дома учёных, сообщила, что церемония открытия пройдет 17 марта. Она рассказала о своей недавней командировке в Москву, в которой детально ознакомилась с деятельностью и практикой аналогичной структуры в России.