AMEA elmi müəssisələrinin Direktorlar Şurasının növbəti iclası keçirildi
Martın 9-da Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda AMEA elmi müəssisələrinin Direktorlar Şurasının növbəti iclası keçirildi.
İclası giriş sözü ilə açan AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi. Alim öncə AMEA-nın vitse-prezidenti, "Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin direktoru, akademik Tofiq Nağıyevin 75 və AMEA-nın İşlər İdarəsinin rəisi, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fətəli Abdullayevin 50 illik yubileyləri münasibətilə Rəyasət Heyətinin qərarını xatırladaraq, onları Fəxri Fərmanlarla təltif etdi.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov Akademiyada doktoranturaya qəbulun yekunları haqqında məlumatları diqqətə çatdırdı. AMEA-da doktorantura və dissertanturaya qəbul prosesinin ötən ilin aprel-may aylarından başlanıldığını söyləyən Ə.Sadıqov imtahanların son dərəcə şəffaf ve obyektiv keçirildiyini, uğurlu nəticələrin əldə olunduğunu bildirdi. Onun sözlərinə görə, fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə nəzərdə tutulmuş 93 yerə 97 nəfər ərizə vermiş, onlardan 77 nəfəri müsbət qiymət alaraq qəbul olmuşdur. Elmlər doktoru hazırlığı üzrə isə elan olunmuş 41 yerə 31 nəfər qəbul olmuşdur.
Sonra Akif Əlizadə AMEA-nın institutlarında elmi mühazirələrin və xarici dil kurslarının təşkili ilə bağlı çıxış etdi. Alim ingilis dilini öyrənməyin müasir dövrün ən böyük tələblərindən olduğunu vurğulayaraq AMEA institutlarında bu məqsədlə dil kurslarının təşkilinin vacibliyini önə çəkdi. Bildirdi ki, Akademiyada keçirilən beynəlxalq səviyyəli konfranslar zamanı alim və mütəxəssislərimiz öz elmi nəticələrini ingilis dilində təqdim etməyi bacarmalıdır.
A.Əlizadə uzunmüddətli elmi ezamiyyətlər zamanı əldə olunan elmi nəticələr və təcrübələrin hesabat xarakterli broşür şəklində nəşr olunmasının vacibliyini də qeyd etdi.
AMEA prezidenti Akademiyada patent xidmətinin təşkili ilə bağlı məlumat verdi. Bu sahədə təcrübənin kifayət qədər olmadığını vurğulayan alim bildirdi ki, müxtəlif patent sahələrini kateqoriya üzrə yaratmaq lazımdır. Akademiyada bu məqsədlə yaradılmış şöbənin əsas fəaliyyəti də məhz patent xidmətini təkmilləşdirməkdir.
Beynəlxalq elmi bazalarda Azərbaycan elminin reytinq göstəricilərinin analitik təhlili haqqında isə Elm və təhsil idarəsinin Elmi-analitik şöbəsinin rəisi Fail Kazımov çıxış etdi. O, rəhbərlk etdiyi şöbənin fəaliyyətə başladığı gündən böyük uğurlara imza atdığını qeyd etdərək ötən il şöbə tərəfindən elmi proqramların müsabiqəsinin təşkil olunduğunu, elmi bazalardan zəruri məlumatların araşdırıldığını diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, AMEA-nın illik hesabatlarında Akademiya bölmələrinin, institut və təşkilatlarının, eyni zamanda hər bir alimin elmi fəaliyyəti araşdırılır və bu barədə AMEA Rəyasət Heyətinə məlumat verilir.
F.Kazımov diqqətə çatdırdı ki, AMEA tarixində ilk dəfə olaraq doktorantlar arasında onların elmi fəaliyyəti, qarşılaşdıqları problemlər və əsas hədəflərinə dair sosioloji sorğu keçirilmiş, 300-ə yaxın doktorant bu prosesdə iştirak etmiş, nəticələr təhlil olunmuşdur. Sorğu nəticələrinin “Elm” qəzetində və AMEA-nın rəsmi saytında dərc olunmasının məqsədəuyğun olduğu vurğulandı.
Məruzəçi, həmçinin dünyanın nüfuzlu elmi bazalarında Azərbaycan elminin reytinq göstəricilərinin analitik təhlili ilə bağlı məlumat verərək orada ümumilikdə ölkə, həm də AMEA üzrə göstəricilərin yer aldığını dedi. Analitik təhlillərin “Scopus” bazasında olan 1996-2014-cü illəri əhatə edən məlumatlar əsasında aparıldığını qeyd edən F.Kazımov Scopusda 1962-ci ildən 2016-cı ilədək AMEA-nın nəşrlərinin elm sahələri üzrə göstəricilərini diqqətə çatdırdı.
Sonra AMEA-da elmi işçilərin fəaliyyətinin stimullaşdırılması ilə bağlı çıxış edən Əminağa Sadıqov bu məsələ ilə bağlı AMEA prezidentinin sərəncamını xatırlatdı. O, Akdemiyada müxtəlif elm sahələri üzrə səmərəli tədqiqat işləri aparan və elmi əsərləri nüfuzlu beynəlxalq elmi jurnallarda dərc olunan alimlərin sosial müdafiəsini gücləndirmək, onları daha yüksək səviyyəli tədqiqatlar aparmağa həvəsləndirməyin vacibliyini önə çəkdi. Bu məqsədlə AMEA-nın elmi müəssisə rəhbərləri tərəfindən impakt faktorlu jurnallarda dərc olunan hər bir elmi məqaləyə görə müəllif üçün 100 manat pul mükafatının nəzərdə tutulduğunu qeyd etdi.
Ə.Sadıqov AMEA-nın magistraturasına qəbula hazırlıqla bağlı məlumat verərək, qəbul prosesinin başladığını nəzərə çatdırdı. O, Akademiyada magistratura pilləsinin artıq qanunla rəsmiləşdirildiyini vurğulayaraq bu il 21 ixtisas, 42 ixtisaslaşma üzrə 63 yerin elan olunduğunu dedi. Bu məsələ ilə bağlı AMEA-nın saytında və digər kütləvi-informasiya vasitələrində təbliğat işlərinin aparılmasının vacibliyini qeyd etdi.
AMEA Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirovelmi müəssisələrin liseylərə himayəçilik etməsi ilə bağlı çıxış etdi. Bildirdi ki, 2013-cü ildən başlayaraq Rəyasət Heyətinin qərarı ilə elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində ölkənin bir sıra lisey və məktəblərində görüşlərin keçirilməsinə başlanmışdır. Bakının 132-134 nömrəli təhsil kompleksində AMEA-nın dəstəyi ilə “Kiçik Akademiya”lar yaradılmışdır. Onun sözlərinə görə, məktəb və liseylərdə təhsil alan şagirdlərin müxtəlif fənn olimpiadalarında iştirakını təmin etmək də əsas hədəflərdəndir.
F.Qədirov bildirdi ki, bu yaxınlarda akademik Zərifə Əliyeva adına Liseydə istedadlı şagirdlərdən ibarət yaradılmış “Kiçik Akademiya”nın 2 üzvü Qazaxıstanda qızıl və gümüş medallara layiq görülüblər. O, məktəb və liseylərdə təcrübi bazaların yaradılması ilə bağlı AMEA-nın dəstək göstərməsinin zəruri olduğunu qeyd etdi.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev isə Fənlərarası Analitik Mərkəzin işinin təşkili haqqında danışdı. İ.Quliyev AMEA-nın nəzdində olan unikal cihazların istifadəsinin səmərəliyini artırmaq məqsədilə AMEA Rəyasət Heyətinin nəzdində Fənlərarası Analitik Mərkəzin yaradıldığını diqqətə çatdırdı.
Sonda AMEA Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva Alimlər Evinin açılışı ilə bağlı məlumat verərək mərasimin martın 17-də keçiriləcəyini bildirdi. O, bu yaxınlarda Moskva şəhərində ezamiyyətdə olduğunu, Rusiyada oxşar qurumun fəaliyyəti və təcrübəsi ilə ətraflı tanış olduğunu diqqətə çatdırdı.

Next assembly of the Board of Directors of ANAS scientific ventures held
On March 9, next assembly of the Board of Directors of ANAS scientific ventures was held at the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry.
Opening the assembly President of ANAS, Academician Akif Alizadeh informed on the issues of agenda. In advance, reminding 75th anniversary ofTofig Nagiyev, Academician, Vice-President of ANAS, director of Scientific Center “Azerbaijan National Encyclopedia”, 50th anniversary of Fatali Abdullayev, PhD in political sciences, head of the Department of Affairs of ANAS, awarded them the Certificates of Merit by the decision of the Presidium.
Head of the Department of Science and Education of the ANAS Presidium Administration Dr. Engineering Aminaga Sadigov drew attention the results of admission to doctorate in academy. Notifying the commence of admission to doctorate to the Academy of Sciences in April and May last year, he stressed out that the exams have been carried out highly transparent and objective, successful results achieved. According to him, 77 individuals from 97 applicants, who appealed to 93 places for PhD training, have been admitted by taking a positive assessment. While, 31 individuals were admitted to 41 places declared for doctoral training.
Then, Akif Alizadeh reported in organization of scientific lectures in the institutes of ANAS and courses of foreign languages. Pointing out English language as one of the vital demands of modern era, put to the fore the organizing of courses in the institutes. During international conferences in ANAS, domestic scientists and specialists could be able to present their scientific outputs in English, he noted.
In addition, Academician noted the necessity of publishing scientific outputs and experience, which gained during long-term scientific missions, in a booklet form.
Pointing out the lack of experience in patent service in ANAS, academician highlighted to create patent spheres according to categories. Key objective of department organized in ANAS for this purpose is to improve patent service, he added.
Further, Head of Scientific-Analytical Division of the Department of Science and Education Fail Kazimov reported on the rating indicators of Azerbaijan science in scientific databases. F.Kazimov noted that for the first time in the history of ANAS, sociologic survey was carried out among doctoral students covering their scientific activity, problems faced by and main objectives, and almost 300 doctoral students participated in this process, the results were analyzed. It was emphasized appropriate to publish the survey results on "Elm" newspaper and in official web-site of ANAS.
The speaker brought to mind analyze of rating indicators of Azerbaijan science in world's leading scientific databases, and underlined that, indicators are generally positioned over country as a whole, as well as over ANAS. Notifying that, analytical studies were held based on "Scopus" database covering the period of 1996-2014 F.Kazimov drew attention the indicators of ANAS editions on science fields from 1962 until 2016.
Making speech on boosting activities of scientific employees of ANAS, Aminaga Sadigov reminded the Order of ANAS President on this respect, pulled forward the importance of strengthening social defense of scientists, who carry out fruitful studies on varied science fields and publishing their scientific works in the prestigious academic journals. In this regard, monetary prize of 100 manat has been intended for each academic paper published on the journals with impact factor by the directors of ANAS institutions, he noted.
A.Sadigov briefed on preparations for the entrance to master studies of ANAS and noted the completion of the process. Master's degree at the Academy has already formalized in law, and was declared 63 places for 21 qualifications and 42 specialties. Promotion in this regard is necessary on official web-site of ANAS and other mass-media facilities, he said.
Academician-Secretary of the Department of Earth Sciences, AcademicianFakhraddin Gadirov spoke on trusteeship of academic institutions to the lyceums. Since 2013, by the decision of the Presidium meetings were conducted in the several school and lyceums of the republic towards the integration of science and education. “Small Academy” has been created in the Baku educational complex No 132-134 supported by ANAS. To rpovide the participation of students, studying in schools and lyceums, in the different science Olympiads is of main targets, he noted.
F. Gadirov stated that, recently 2 members of “Small Academy” created at the Lyceum named after Academician Zarifa Aliyeva were awarded gold and silver medals in the Olympiad.
Afterwards, Vice-President of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev told about the organizing the working principle of Interdisciplinary Analytical Center. Underlining the purchase of equipment of 20-25 millions during last decade, I.Guliyev mentioned the creation of aforementioned center attached to Presidium of ANAS due to increase use efficiency of unique devices.
In closing, director of ANAS Scientists’ House, PhD in History Nurida Guliyeva noted that, opening ceremony of Scientists’ House will be held on March 17. In addition, she brought to mind her recent scientific mission to Moscow, and familiarization with activity and experience of similar organization there.