Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin əməkdaşı “Ən yaxşı vətənpərvər tədqiqatçı alim” medalı ilə təltif olunub
Fev 29, 2016 | 12:07 / Mühüm hadisələr
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Ədəbi mərasimlər, ictimaiyyətlə iş və nəşrlər şöbəsinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Gülzar Məmmədova “Avropa Nəşr Mətbu Evi” mükafat komissiyasının qərarı ilə “Ən yaxşı vətənpərvər tədqiqatçı alim” Qızıl medalı ilə təltif olunub.
Fevralın 29-da Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində “Avropa Nəşr Mətbu Evi”nin direktoru və mükafat komissiyasının sədri Şöhrət Səlimbəyli alimə Qızıl medal və diplomu təqdim edib.
G.Məmmədova bu mükafata milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasındakı səmərəli fəaliyyəti, muzeyşünaslıq tematikasına uyğun materialların seçilməsi, görkəmli qələm sahiblərinin şəxsi arxivlərinin və Azərbaycan ədəbiyyatının müxtəlif problemlərinin araşdırılmasındakı uğurlu tədqiqatları, çoxsaylı elmi-publisistik kitabları, gənclərə vətənpərvərlik hisslərinin aşılanması və ölkədə filologiya elminin inkişafı tarixində göstərdiyi xidmətlərinə görə layiq görülüb.

Сотрудница Национального музея азербайджанской литературы награждена медалью «Лучший ученый-исследователь, патриот»
Фев 29, 2016 | 12:07 / Важные события
Старшая научная сотрудница Отдела “Литературные мероприятия, работа с общественностью и публикациями”, доктор философии по филологии Гюльзар Мамедова решением премиальной комиссии "Европейского издательского дома" награждена Золотой медалью «Лучший ученый-исследователь, патриот».
29 февраля в Национальном музее азербайджанской литературы директор «Европейского издательского дома» и председатель премиальной комиссии Шохрат Селимбейли вручил ученому Золотую медаль и диплом.
Г.Мамедова удостоена этой награды за заслуги в деле сохранения национально-духовных ценностей, подготовки молодых ученых, успешные исследования личных архивов выдающихся поэтов и писателей, различных проблем азербайджанской литературы, многочисленные научно-публицистические издания и формирование у молодежи чувства патриотизма, а также за заслуги в развитии филологической науки в стране.