Beynəlxalq Multikulturalizm qış məktəbinin iştirakçıları AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində olublar
Fev 10, 2016 | 12:26 / Mühüm hadisələr
Fevralın 9-da AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu və Bakı Slavyan Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Multikulturalizm Azərbaycanda həyat tərzi kimi: öyrən, araşdır, paylaş-2016” adlı Beynəlxalq Multikulturalizm qış məktəbinin müxtəlif ölkələrdən olan iştirakçıları ilə görüş keçirilib.
Muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Xatirə Bəşirli qış məktəbi iştirakçılarını salamlayıb. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə 2016-cı ilin ölkəmizdə “Multikulturalizm ili” elan edilməsi, eləcə də bu istiqamətdə həyata keçirilən bütün işlər multikulturalizmin dövlət siyasətində prioritet olmasının, Azərbaycanda müxtəlif konfessiyalar və etnik birliklərin dostluq, qardaşlıq şəraitində yaşamasının, ölkəmizdə normal multikultural mühitin mövcudluğunun göstəricisidir.
Qonaqlara Muzeyin yaranma tarixi, zəngin ekspozisiya zallarında saxlanılan eksponatlar barədə rus və ingilis dillərində ətraflı məlumat verilib. Muzeydə Azərbaycan ədəbiyyatına aid materialların toplanıldığı, çoxlu sayda elmi tədqiqatların, kitab və monoqrafiyaların işıq üzü görüldüyü bildirilib.
Qeyd edək ki, 2015-ci ilin yaz və payız semestrlərində “Azərbaycan multikulturalizmi” və “Multikulturalizmə giriş” fənlərinin tədris olunduğu xarici və yerli universitetlərdə təhsil alan tələbələrin, nüfuzlu elm adamlarının qatıldıqları Beynəlxalq Multikulturalizm qış məktəbinə Rusiya, İsveçrə, Ukrayna, Türkiyə, İtaliya, Portuqaliya, Polşa, Çexiya, Gürcüstan, Belarus, Bolqarıstan, Litva, İndoneziya, Yaponiya və Almaniyanın ali təhsil ocaqlarından 43, Azərbaycanın yerli universitetlərindən 12 nəfər olmaqla, ümumilikdə 55 tələbə, eləcə də yerli və xarici mütəxəssislər qatılıblar.
Prezident İlham Əliyevin “Multikulturalizmin dünyada alternativi yoxdur. Azərbaycanda multikulturalizm yaşayır və yaşayacaq” fikrini özünə deviz seçən qış məktəbi ötən ilin yayında keçirilən Beynəlxalq Multikulturalizm yay məktəbinin müsbət nəticələrinə və nailiyyətlərinə əsaslanaraq təşkil edilib.

Участники Международной зимней школы мультикультурализма посетили Национальный музей азербайджанской литературы
Фев 10, 2016 | 12:26 / Важные события
9 февраля в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами НАНА при организационной поддержке Бакинского международного центра мультикультурализма, Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики и Бакинского славянского университета состоялась встреча с участниками Международной зимней школы мультикультурализма «Мультикультурализм как образ жизни в Азербайджане: изучай, исследуй, делись-2016».
Заместитель директора музея по научной работе, доктор филологических наук Хатира Баширли, поприветствовав участников Зимней школы, отметила, что объявление соответствующим Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева 2016 года «Годом мультикультурализма», а также вся работа, проводимая в этом направлении, - показатель того, что мультикультурализм является приоритетом государственной политики, представители разных конфессий и этнических общин в Азербайджане живут в дружественной атмосфере, в стране существует нормальная мультикультурная среда.
Гостям на русском и английском языках была дана информация об истории музея, экспонатах, хранимых в богатых выставочных залах. Было сообщено, что в музее собраны материалы, относящиеся к азербайджанской литературе, издано большое количество книг и монографий.
Отметим, что в Международной зимней школе мультикультурализма, в котором преподавались такие дисциплины, как «Азербайджанский мультикультурализм» и «Введение в мультикультурализм», приняли участие 55 местных и зарубежных специалистов, 43 из которых были представителями высших учебных заведений России, Швейцарии, Украины, Турции, Италии, Португалии, Польши, Чехии, Грузии, Беларуси, Болгарии, Литвы, Индонезии, Японии и Германии, а 12 – отечественных университетов.
Определившая своим девизом слова главы государства Ильхама Алиева «Нет альтернативы мультикультурализма в мире. Мультикультурализм жив и будет жить в Азербайджане» Зимняя школа была организована на основании положительных результатов и достижений Международной летней школы мультикультурализма, состоявшейся летом прошлого года.