Beynəlxalq Multikulturalizm qış məktəbinin iştirakçıları AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində olublar
Fev 10, 2016 | 12:26 / Mühüm hadisələr
Fevralın 9-da AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu və Bakı Slavyan Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Multikulturalizm Azərbaycanda həyat tərzi kimi: öyrən, araşdır, paylaş-2016” adlı Beynəlxalq Multikulturalizm qış məktəbinin müxtəlif ölkələrdən olan iştirakçıları ilə görüş keçirilib.
Muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Xatirə Bəşirli qış məktəbi iştirakçılarını salamlayıb. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə 2016-cı ilin ölkəmizdə “Multikulturalizm ili” elan edilməsi, eləcə də bu istiqamətdə həyata keçirilən bütün işlər multikulturalizmin dövlət siyasətində prioritet olmasının, Azərbaycanda müxtəlif konfessiyalar və etnik birliklərin dostluq, qardaşlıq şəraitində yaşamasının, ölkəmizdə normal multikultural mühitin mövcudluğunun göstəricisidir.
Qonaqlara Muzeyin yaranma tarixi, zəngin ekspozisiya zallarında saxlanılan eksponatlar barədə rus və ingilis dillərində ətraflı məlumat verilib. Muzeydə Azərbaycan ədəbiyyatına aid materialların toplanıldığı, çoxlu sayda elmi tədqiqatların, kitab və monoqrafiyaların işıq üzü görüldüyü bildirilib.
Qeyd edək ki, 2015-ci ilin yaz və payız semestrlərində “Azərbaycan multikulturalizmi” və “Multikulturalizmə giriş” fənlərinin tədris olunduğu xarici və yerli universitetlərdə təhsil alan tələbələrin, nüfuzlu elm adamlarının qatıldıqları Beynəlxalq Multikulturalizm qış məktəbinə Rusiya, İsveçrə, Ukrayna, Türkiyə, İtaliya, Portuqaliya, Polşa, Çexiya, Gürcüstan, Belarus, Bolqarıstan, Litva, İndoneziya, Yaponiya və Almaniyanın ali təhsil ocaqlarından 43, Azərbaycanın yerli universitetlərindən 12 nəfər olmaqla, ümumilikdə 55 tələbə, eləcə də yerli və xarici mütəxəssislər qatılıblar.
Prezident İlham Əliyevin “Multikulturalizmin dünyada alternativi yoxdur. Azərbaycanda multikulturalizm yaşayır və yaşayacaq” fikrini özünə deviz seçən qış məktəbi ötən ilin yayında keçirilən Beynəlxalq Multikulturalizm yay məktəbinin müsbət nəticələrinə və nailiyyətlərinə əsaslanaraq təşkil edilib.

Attendees of International Multiculturalism winter school visited ANAS National Museum of Azerbaijan Literature
Feb 10, 2016 | 12:26 / Important events
On February 9, by joint organization of Baku International Multiculturalism, Knowledge Fund under President of the Republic of Azerbaijan and Baku Slavic University, was held meeting with attendees of International Multiculturalism winter school dubbed “Multiculturalism - a way of life in Azerbaijan: Learn, Explore, Share-2016” from various countries at the National Museum of Azerbaijan Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi.
Deputy Director of Science of the museum, Dr. Philology Khatira Bashirligreeted attendees of winter school. Declaring 2016 as a year of multiculturalism by President of AR Ilham Aliyev, works done in this direction, multiculturalism to be a priority of the state policy, friendly and brotherly coexistence of different confessions and ethnic groups in our country are indications of the existence of normal multicultural environment, she stated.
Guests were informed on establishment history of museum and exhibits stored in rich exposition halls in English and Russian languages.
Note that, International Multiculturalism winter school which attended by students studying subjects “Azerbaijan multiculturalism" and " Introduction to multiculturalism" during spring and fall terms of 2015 in the foreign and domestic universities and prestigious scientists, brought together generally 55 students, 43 students from higher education institutions of Russia, Switzerland, Ukraine, Turkey, Italy, Portugal, Poland, Czech Republic, Georgia, Belarus, Bulgaria, Lithuania, Indonesia, Japan and Germany, while 12 students from domestic universities, including local and foreign experts.
Taking as a motto President Ilham Aliyev’s saying “There is no alternative to multiculturalism in the world. Multiculturalism lives and will live in Azerbaijan”, the winter school was organized on the basis of positive results and achievements of International Multiculturalism summer school of last year.
Multiculturalism International Winter School will continue its work till February 15 in Baku, Guba, Khachmaz and Gusar.