Fransalı deputatlar Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində + Foto
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi 3 oktyabr, 2016-cı ildə növbəti fəxri qonaqlarını qəbul etdi.
Beynəlxalq Humanitar Forumunda və Roma Papası Fransiskin Bakıya səfəri ilə bağlı tədbirlərdə iştirak etmək üçün Azərbaycana gəlmiş Fransa Milli Assambleyasının deputatı, Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının prezidenti Jan Fransua Manselin başçılığı ilə bir qrup parlamentari Nizami muzeyini ziyarət etdi.
Muzeyə qonaq gəlmiş heyətə Jan Fransual Manseldən başqa Fransa Milli Assambleyasının deputatı, Fransa Milli Assambleyasında Azərbaycan-Fransa Dostluq Qrupunun vitse-prezidenti, Milli Assambleyada beynəlxalq məsələlər kommisiyasının üzvü Fransua Seliye, Fransa Milli Assambleyasının deputatı, Milli Assambleyada beynəlxalq məsələlər kommisiyasının üzvü və katibi, Respublikaçılar partiyasının üzvü Mişel Tero, Fransa Milli Assambleyasının deputatı, Milli Assambleyada iqtisadi məsələlər kommisiyasının üzvü, Houdan komunnasının Meri, Respublikaçılar partiyasının üzvü Jan-Mari Tetar, Fransanın tanınmış heykəltəraşı və rəssamı, YUNESKO-nun sülh sənətkarı xanım Hedva Ser daxil idilər.
Muzeyin binasını unikal memarlıq abidəsi adlandıran qonaqlar ekspozisiyasını gəzməkdən də böyük zövq aldılar. Qonaqlara zəngin Azərbaycan ədəbiyyatının keçdiyi şərəfli yol, bu ədəbiyyatı yaradan dahilər – Qətran Təbrizi, Məhsəti Gəncəvi, Xaqani Şirvani, Nizami Gəncəvi, İmadəddin Nəsimi, Şah İsmayıl Xətayi, Məhəmməd Füzuli və başqaları haqqında ətraflı məlumat verildi.
Azərbaycan ədəbiyyatının bütün dövrlərində yazıb-yaradan sənətkarların əsərlərində əksini tapan multikultural, tolerant dəyərlər, ustadlarımızın ayrı-ayrı dinlərə, dillərə mənsub xalqlara dost münasibəti qonaqların böyük marağına səbəb oldu.
Muzeyin ekspozisiyasında nümayiş etdirilən xalçalar, miniatürlər, orta əsrlərə aid kaşılar və xatirə əşyaları Fransalı qonaqları heyran etdi və onlar muzeyin zövqlə yaradılmasını da xüsusi qeyd etdilər.
Fransa Milli Assambleyasının deputatı, Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının prezidenti Jan Fransua Mansel Muzeyin “Xatirə” kitabına ürək sözlərini yazdı.
Qonaqlara XII əsrin görkəmli şairəsi Məhsəti Gəncəvinin 900 illik yubileyi münasibətilə akademik Rafael Hüseynovun fransız dilində nəşr edilmiş “Məhsəti Gəncəvi” monoqrafiyası hədiyyə edildi.
Daha bir sevindirici xəbər ondan ibarətdir ki, oktyabrın 7-də Heydər Əliyev Fondunun dəstəyilə Fransanın Konyak şəhərində Məhsəti Gəncəvinin heykəli ucaldılmışdır və bu şairənin ölkə xaricindəki ilk abidəsidir.
Bu hadisə iki ölkə arasında dostluq və əməkdaşlığın daha da möhkəmlənməsinin, Azərbaycan və Fransa arasında mədəni əlaqələrin güclənməsinin bariz sübutudur.

Делегация, возглавляемая депутатом Национальной ассамблеи Франции, побывала в Музее азербайджанской литературы НАНА + Фото
Окт 07, 2016 | 16:00 / Гости музея
Делегация, возглавляемая депутатом Национальной ассамблеи Франции, президентом Ассоциации друзей Азербайджана во Франции Жан Франсуа Мансель, совершила визит в Национальный музей азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Среди посетителей музея также находились депутат Национальной ассамблеи Франции, вице-президент Группы дружбы Франция-Азербайджан Национальной ассамблеи Франции, член комиссии по международным вопросам при Национальной ассамблее Франсуа Селие, депутат Национальной ассамблеи Франции, член и секретарь комиссии по международным вопросам Национальной ассамблеи, член Республиканской партии Мишель Теро, депутат Национальной ассамблеи Франции, член комиссии по экономическим вопросам при Национальной ассамблее, мэр коммуны Houdan, член Республиканской партии Жан-Мари Тетар, известный скульптор и художник Франции, артист ЮНЕСКО во имя мира Хедва Сер.
Гости были подробно проинформированы о славном пути азербайджанской литературы и ее выдающихся представителях, как Гатран Тебризи, Мехсети Гянджеви, Хагани Ширвани, Низами Гянджеви, Имадеддин Насими, Шах Исмаил Хатаи, Физули и других.
Нашедшие свое отражение в произведениях писателей и поэтов азербайджанской литературы всех периодов мультикультуральные и толерантные ценности, их дружественное отношение к другим народам вне зависимости от религиозной и языковой принадлежности, вызвали большой интерес у посетителей. Они также ознакомились с коврами, миниатюрами, памятными предметами, демонстрированными в экспозиции музея.
Оценив здание музея как уникальный памятник архитектуры, гости получили большое удовольствие от экскурсии в экспозиции. Депутат Национальной ассамблеи Франции Франсуа Мансель оставил запись в книге памяти музея.
Гостям была подарена монография директора музея, академика Рафаэля Гусейнова «Мехсети Гянджеви», изданная на французском языке в связи с 900-летним юбилеем выдающейся поэтессы XII века Мехсети Гянджеви.
Отметим, что 7 октября при поддержке Фонда Гейдара Алиева в городе Коньяке Франции был установлен памятник поэтессе Мехсети Гянджеви. Это событие является результатом еще большего укрепления дружбы и сотрудничества и культурных связей между Азербайджаном и Францией.