“Kinematoqrafiya haqqında” yeni qanun layihəsi müzakirə edilib
Tədbirdə komitənin sədri, akademik Rafael Hüseynov kino ilə bağlı hazırda qüvvədə olan qanunun 1998-ci ildə qəbul edildiyini, o vaxtdan indiyə qədər Azərbaycanın xeyli inkişaf yolu keçdiyini söyləyib. O, kino haqqında yeni qanuna ehtiyac olduğunu vurğulayıb.
“Kinematoqrafiya haqqında” yeni qanun layihəsi ilə bağlı məlumat verən Rafael Hüseynov bildirib ki, 12 fəsil, 40 maddədən ibarət yeni qanun filmlərin istehsalı və yayımlanması, milli kinematoqrafiyanın təbliği və qorunması sahəsində yaranan münasibətləri tənzimləyir. Sənədə əsasən kinematoqrafiya sahəsində film komissiyaları yaradılacaq. Film komissiyası Azərbaycanda audiovizual əsərlərin və filmlərin istehsalına dəstək verən publik hüquqi şəxs olacaq. Komissiyalar fəaliyyətini “bir pəncərə” prinsipi əsasında quracaq və müraciət edən prodüserə audiovizual əsərlərin və filmlərin istehsalında xidmətlər təqdim edəcək.
Qanun layihəsində qeyd edilir ki, gənc istedadların aşkarlanması, onların yaradıcılığının inkişaf etdirilməsi məqsədilə dövlət tərəfindən tədbirlər görülür. Gənc kinematoqrafçıların bilik və bacarıqlarının, peşəkar səviyyələrinin artırılması və yaradıcılıqlarının inkişafı məqsədilə həvəsləndirmə tədbirlərinin təşkili müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən həyata keçirilir.
Yeni qanuna əsasən Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinə, suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə, konstitusiya quruluşuna, iqtisadi, müdafiə, elmi-texniki potensialına və milli maraqlarına zərər vura biləcək filmlərin istehsalına və yayımına yol verilmir.
Azərbaycanda kinematoqrafiya sahəsinə güzəştli kreditlərin verilməsi də nəzərdə tutulur. Bu da müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyən ediləcək. Azərbaycanda milli filmlərin televiziya yayımı Azərbaycan dilində həyata keçirilməlidir.
İclasda çıxış edən mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Ədalət Vəliyev bildirib ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən kinostudiyalar ölkəyə gəlir gətirmək üçün davamlı və dayanıqlı avadanlığa malik olmalıdır. O qeyd edib ki, Azərbaycanda 40-a yaxın prodüser mərkəzi fəaliyyət göstərir. Onların da demək olar ki, 99,9 faizinin film istehsal etmək və onun istismarı ilə məşğul olmaq üçün heç bir maddi-texniki bazası yoxdur.
“Gömrük tarifi haqqında” Qanuna edilən dəyişikliyə əsasən sənədə 20.0.20-ci maddə əlavə edilir. Yeni maddəyə əsasən milli film istehsalçıları müvafiq icra hakimiyyəti orqanının təsdiqedici sənədi əsasında kino texnikasının, kino texnoloji avadanlıqlarının və kino qurğularının idxalına görə 2017-ci il yanvarın 1-dən 3 il müddətinə gömrük rüsumlarından azad edilirlər.

Discussed a new law draft “On the Cinematography"
At the event Committee Chairman, Academician Rafael Huseynov stated that, the current law on the cinema was adopted in 1998, since then Azerbaijan has developed significantly. He emphasized the need for the new law on cinema.
Informing about the new law draft on cinematography Rafael Huseynov said that composed of 12 chapters and 40 articles the new law regulates relations in casting, broadcasting of cinemas, including promotion and protection of national cinematography. Under document film commissions will be created in the sphere of cinematography. The film commission will be a public legal entity, boosting the production of audiovisual plays and films in Azerbaijan. Commissions will build on the principle of "bir penjere” and provide services for an applicant producer in the production of audiovisual plays and films.
Law conducts that, measures are taken by government due to reveal young talents, and develop their creations. Relevant executive authority is charged of organizing the incentive measures with the purpose to increase knowledge, skills and creativities of young film-makers.
Under the new law it is not allowed to product and broadcast films, which can cause damage to the independence, sovereignty, integrity, constitutional structure, economic, defense, scientific-technical potential and national interests of the Republic of Azerbaijan.
Soft loans to the cinematography in Azerbaijan are also intended. It also will be defined by the relevant executive authority. Television broadcasting of national films in Azerbaijan should be implemented in the Azerbaijani language.
Deputy Minister of Culture and Tourism Adalat Valiyev said that, film studios, operating in Azerbaijan should be capable of sustainable equipment due to bring income to the country. Nearly 40 producer centers operate in Azerbaijan. Almost 99.9 percent of them have not any material-technical base for film-making and get involved with its operation, he added.
Pursuant to the amendment of Law “On the customs tariff”, document is added Article 20.0.20. Under the new article, since January 1, 2017, film-makers are exempted from customs duties of to import cinematic techniques, cinematic technological equipment and devices for 3 years in accordance with confirming document of relevant executive authority.