Əməkdar rəssam Rais Rəsulzadənin 70 illik yubileyi qeyd olunub + Foto
Noyabrın 1-də Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü, Əməkdar rəssam, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin təsviri sənət kafedrasının dosenti Rais Rəsulzadənin 70 illik yubileyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbirdə millət vəkilləri, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Mərasimdə araşdırmaçı alim Nəsiman Yaqublu Rəis Rəsulzadənin həyat və yaradıcılığı barədə geniş məlumat verib. Bildirib ki, R.Rəsulzadə Azərbaycan rəssamlıq sənətinə böyük töhfələr vermiş şəxsiyyətdir. O, 500-dən artıq sənət əsərlərinin müəllifidir.
N.Yaqublu bildirib ki, 80-ci illərdən başlayaraq əsərləri dünyanın bir çox ölkələrində nümayiş etdirilən R.Rəsulzadə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetində müəllim kimi də fəaliyyət göstərir.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Əməkdar rəssamın sənət aləmində qazandığı uğurlardan söhbət açıb. Bildirilib ki, R.Rəsulzadə Azərbaycanın ən şanslı soyadlarından birini daşıyır və ən şərəfli nəslin övladlarından biridir. O, sehrli fırçanın gücü, rənglərin harmoniyası ilə nadir incilər, bənzərsiz sənət nümunələri yaradaraq ömür yolunu xalqımızın mədəniyyətinin, qədim adət-ənənələrinin qorunub saxlanmasına və inkişaf etdirilərək gələcək nəslə çatdırılmasına həsr edib. Onun əsərləri arasında təbiət rəsmləri çoxluq təşkil edir.
Akademik R.Hüseynov qeyd edib ki, ölkəmizin mədəni həyatında səmərəli fəaliyyəti, əsərlərində bədii milli ruhun qabarıq ifadə olunması R.Rəsulzadənin bu sənətə qəlbən bağlılığını göstərir.
Xalqımızın milli təsviri sənət nümunələrinin yaşadılmasında, Azərbaycan rəngkarlığında əvəzsiz xidmətləri dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilərək 2002-ci ildə Rais Rəsulzadəyə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar rəssamı fəxri adı verilib.
Mərasimdə millət vəkilləri Vahid Əhmədov, Fazil Mustafa və digər çıxış edənlər tanınmış rəssamın yaradıcılığının bədii məziyyətlərindən söhbət açıblar.

Nov 01, 2016 | 16:30 / Jubilees
A member of the Artists’ Union of Azerbaijan, Honored Artist and Assistant Professor of the Fine Art department of Azerbaijan State Pedagogical University Rais Rasulzadeh’s 70th anniversary was celebrated on November 1.
The event brought together MPs, cultural and art figures, and mass media.
Widely informing about Rais Rasulzadeh’s life and creativity, a researcher - scientist Nasiman Yagublu noted that, he is a figure, contributing great gifts for Arts of Azerbaijan and is author of over 500 art works.
Featuring his works in several countries of the world since 80s years, R.Rasulzadeh employs as a teacher at Azerbaijan State Pedagogical University, noted N.Yagublu.
Then, director of National Museum of Azerbaijan Literature of ANAS Academician Rafael Huseynov made speech on Honored Artist’s achievements. He stressed out that, R.Rasulzadeh carries surname of one of the fortunate surnames and he is a descendant of most glorious generation. Having created unique art pearls by power of magic brush, and with a rare harmony of colors, he also dedicated his life to protection of national culture, ancient traditions and delivering them to the next generation. The paintings of nature are dominated among his works.
Academician R. Huseynov said that efficient activities of R. Rasulzadeh in cultural life of the country and vividly artistic expression of the national spirit in the works prove his deep-seated commitment to the art.
Highly appreciating his invaluable merits in the continuity of our national fine art, and Azerbaijan painting by the government, Rais Rasulzadeh was given honorary title of Honored Artist in 2002.
At the ceremony, MPs Vahid Ahmadov, Fazil Mustafa and others highlighted the artistic virtues of celebrate artist’s creativity.