AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi müəssisə və təşkilatlarında İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsi yaradılıb + Foto
Noy 21, 2016 | 16:01 / Konfranslar, İclaslar
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar Elmlər Bölməsinin növbəti büro iclası keçirildi.
İclası giriş sözü ilə bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli açaraq gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi.
Akademik Azərbaycan elminin beynəlxalq elm məkanına uğurlu inteqrasiyasının təşkilində vacib rol oynayan amillərdən birinin də elmin informasiya təminatının gücləndirilməsi olduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, AMEA-da ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə fəaliyyətin daha da təkmilləşdirilməsi, elmi informasiya təminatının gücləndirilməsi istiqamətində işlərin yeni keyfiyyətdə davam etdirilməsi üçün AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə müvafiq struktur qurumların yaradılması zərurəti meydana çıxmışdır. Akademik T.Kərimli AMEA Rəyasət Heyətinin 29 iyun 2016-cı il tarixli qərarına əsasən artıq Humanitar Elmlər Bölməsinin bütün elmi müəssisə və təşkilatlarında İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin yaradıldığını diqqətə çatdırdı.
Sonra Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun doktorant və dissertantlarının “Ümumi tarix” fənnindən fərq imtahanı verməsi məqsədilə hazırlanmış fənn proqramı və test sualları bankı müzakirə olunaraq qəbul edildi.
İclasda digər elmi-təşkilati məsələlər ətrafında da geniş fikir mübadiləsi aparıldı, bir sıra rəy və təkliflər səsləndirildi.

В научных учреждениях и организациях Отделения гуманитарных наук НАНА создан Отдел по связям с общественностью + Фото
Ноя 21, 2016 | 16:01 / Конференции, собрания
Сегодня в Президиуме НАНА состоялось очередное заседание бюроОтделения гуманитарных наук.
Вступительным словом заседание открыл академик-секретарь отделения, академик Теймур Керимли, который рассказал о вопросах, стоящих на повестке дня.
Академик отметил, что одним из факторов, играющих важную роль в организации успешной интеграции азербайджанской науки в международное научное пространство, является усиление информационного обеспечения науки. Он отметил, что в целях продолжения работ в направлении усовершенствования деятельности по связям с общественностью и усиления информационного обеспечения науки в НАНА в научных учреждениях и организациях НАНА возникла необходимость создания соответствующих структур по связям с общественностью. Академик Т.Керимли довел до внимания, что согласно постановлению Президиума НАНА от 29 июня 2016 года в научных учреждениях и организациях Отделения гуманитарных наук создан Отдел по связям с общественностью.
Далее были обсуждены и приняты предметная программа и банк тестов, подготовленные с целью сдачи докторантами и диссертантами Института рукописей имени Мухаммеда Физули экзамена по дисциплине «Общая история».
На заседании состоялся широкий обмен мнениями и по ряду других научно-организационных вопросов, прозвучали мнения и предложения.