AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi müəssisə və təşkilatlarında İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsi yaradılıb + Foto
Noy 21, 2016 | 16:01 / Konfranslar, İclaslar
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar Elmlər Bölməsinin növbəti büro iclası keçirildi.
İclası giriş sözü ilə bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli açaraq gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi.
Akademik Azərbaycan elminin beynəlxalq elm məkanına uğurlu inteqrasiyasının təşkilində vacib rol oynayan amillərdən birinin də elmin informasiya təminatının gücləndirilməsi olduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, AMEA-da ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə fəaliyyətin daha da təkmilləşdirilməsi, elmi informasiya təminatının gücləndirilməsi istiqamətində işlərin yeni keyfiyyətdə davam etdirilməsi üçün AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə müvafiq struktur qurumların yaradılması zərurəti meydana çıxmışdır. Akademik T.Kərimli AMEA Rəyasət Heyətinin 29 iyun 2016-cı il tarixli qərarına əsasən artıq Humanitar Elmlər Bölməsinin bütün elmi müəssisə və təşkilatlarında İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin yaradıldığını diqqətə çatdırdı.
Sonra Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun doktorant və dissertantlarının “Ümumi tarix” fənnindən fərq imtahanı verməsi məqsədilə hazırlanmış fənn proqramı və test sualları bankı müzakirə olunaraq qəbul edildi.
İclasda digər elmi-təşkilati məsələlər ətrafında da geniş fikir mübadiləsi aparıldı, bir sıra rəy və təkliflər səsləndirildi.

Established Department of Public Relations at the scientific ventures of ANAS Division of Humanitarian Sciences + Photo Nov 21, 2016 | 16:01 / Conferences, assemblies
Today, next bureau meeting of the Division of Humanitarian Sciences was held.
Meeting was opened by Academician-Secretary of the Division, Academician Teymur Karimli, who informed on the issues of agenda.
Academician noted that, one of the key factors playing role in integration of Azerbaijan science to the international scientific space was reinforcing of scientific data provision. He stated that, with the goal of to improve activities of the Public Relations in ANAS and continue strengthening the provision of scientific information in the new quality, it was necessary to establish relevant structural bodies of Public Relations in scientific ventures of ANAS. To this end, Academician T. Karimli brought to mind the establishment of Public Relations Department at the scientific ventures of the Division of Humanitarian Sciences pursuant to the decision of the Presidium dated June 29, 2016.
Then, subject program and testing questions developed for difference exam “General History” of PhD students and dissertates of the Institute of Manuscripts on behalf Muhammad Fuzuli, was discussed and adopted.
At the meeting, an extended view exchange was held on the scientific-organizing issues, several opinions and suggestions were sounded.