Heydər Əliyev və müstəqil Azərbaycan mətbuatı
Mən istəyirəm ki, jurnalistlərlə bizim dostluğumuz daimi olsun. Bilin, mən jurnalistləri həmişə sevmişəm.
Heydər ƏLİYEV
Ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi, mətbuat sahəsinin inkişafında da ulu öndər Heydər Əliyevin əvəzsiz xidmətləri olmuşdur. O, hakimiyyətə gəldiyi gündən bəri Azərbaycanda mətbuatın inkişafına, bu sahədə maddi-texniki bazanın möhkəmləndirilməsi və jurnalistlərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə xüsusi diqqət göstərmişdir.
1993-cü ildə ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra Azərbaycan mətbuatında da yeni səhifə açıldı. Həmin illərdə Azərbaycanda söz və mətbuat azadlığının təmin edilməsi, kütləvi informasiya vasitələrinin sərbəst fəaliyyətinə imkanların yaradılması əsas vəzifə kimi qarşıya qoyulmuşdur.
Azərbaycan dövləti müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra istər müstəqillik aktında, istərsə də Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında ölkəmizin dünyəvi, demokratik, hüquqi dövlət elan olunması və həmin konstitusiyanın 50-ci maddəsində “Məlumat azadlığının təsbit olunması", hələ ondan əvvəl, 1992-ci ildə ilk dəfə Parlament tərəfindən "KİV haqqında Qanun"un qəbul edilməsi jurnalistikanın inkişafına güclü təkan verdi. Dahi öndərin ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışından sonra cəmiyyətin müxtəlif sferalarında olduğu kimi, AMEA-da da yeni inkişaf mərhələsinin əsası qoyuldu. Bütün bu faktlar Azərbaycanda ənənvi media orqanlarının inkişafı ilə yanaşı, ilk İnternet-media nümunəsinin yaradılması üçün də geniş imkanlar yaradırdı.
Azərbaycanda ilk dəfə İnternetə çıxış 1991-ci ildə Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda bir qrup alim və mütəxəssis tərəfindən həyata keçirildi. 1995-ci ildə isə Azərbaycanda mətbuatımızın bugünkü inkişafında mühüm xidmətləri olan ilk veb-portal – science.gov.az-ın əsası qoyuldu. Həmin dövrdə akademiyanın rəsmi saytı www.ab.az adı altında fəaliyyət göstərirdi, 2003-cü ildə isə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə sayt science.az adlandırıldı. Bu gün portal Azərbaycanın elektron mətbuatının “Əkinçi”si, ilk qaranquşu hesab olunur. Science.az Azərbaycanda dövlət tərəfindən elmdə aparılan islahatları, elmin inkişafı sahəsində əldə edilmiş nailiyyətləri obyektiv şəkildə işıqlandıran və təbliğ edən, AMEA-nın həyatında baş verən əlamətdar hadisələri, tarixi görüşləri əks etdirən dəyərli və etibarlı informasiya mənbəyidir. Saytda akademik həyatın ictimaiyyət üçün əhəmiyyət kəsb edən bütün məlumatları operativ olaraq əks olunur.
1998-ci ildə ölkənin mətbuatı üzərində senzuranın ləğv olunması yeni dövr jurnalistikasının yaranmasına yol açdı. Artıq KİV-lərin fəaliyyətini tənzimləyən qanunvericilik aktlarının qəbul olunması ilə ölkə mətbuatının Avropa standartlarına uyğunlaşdırılması prosesi başlamışdı. Yeni qanunda, həmçinin ölkəmizdə fəaliyyət göstərən aparıcı mətbu orqanlarının maddi-texniki imkanlarının gücləndirilməsi məsələsi də öz əksini tapmışdır.
Ulu öndər Heydər Əliyevin milli mətbuatımızın inkişafına xidmət edən növbəti addımı 1999-cu ildə “Kütləvi İnformasiya Vasitələri haqqında” Qanunu təsdiqləməsi oldu. Bu sənədlə ölkəmizdə yeni mətbuat orqanlarının təsis olunması prosesi xeyli asanlaşdırıldı. “2000-2001-ci illərdə kütləvi informasiya vasitələrinin maddi-texniki şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün Tədbirlər Proqramı” təsdiq olundu. Vətəndaş müraciətlərinə baxılması, informasiyaların mühafizəsi, informasiya azadlığı, radio-televiziya yayımları, İTV və radio haqqında müxtəlif qərar və qanunlar qəbul etməklə KİV-lərin fəaliyyətinin genişləndirilməsi və inkişafı təmin edildi.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin 2000-ci ildə imzaladığı Fərman Azərbaycan milli mətbuatının yubileylərinin ölkə səviyyəsində qeyd edilməsi, mətbuat-dövlət münasibətlərinin möhkəmlənməsində həlledici rol oynadı. Məhz ulu öndərin milli mətbuatın inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğının nəticəsi idi ki, 2002-ci ildə o, “Ruh” Azərbaycan Jurnalistləri Müdafiə Komitəsinin təsis etdiyi “Jurnalistlərin dostu” mükafatına layiq görülmüşdür.
15 mart 2003-cü ildə Jurnalistlərin I Qurultayında jurnalistlər tərəfindən qeyri-hökumət təşkilatı olan Mətbuat Şurası yaradıldı. Bütün bu addımlar Azərbaycan mətbuatının dünya mətbuatına inteqrasiyasını, jurnalistika sahəsində yeni-yeni nailiyyətlərin əldə edilməsini sürətləndirdi.
Bu gün isə əminliklə demək olar ki, mətbuat ölkədə ən sürətlə inkişaf edən, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə günü-gündən təkmilləşən fəaliyyət sahələrindən biridir. Ölkə mətbuatı müasir informasiya cəmiyyəti quruculuğunda, milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanması və təbliğində, o cümlədən tədris və maarifləndirmə sahəsində mühüm rol oynayır.
Dövlət başçısı İlham Əliyev son illərdə mütəmadi olaraq KİV-in inkişafına təkan verən, onun müstəqil fəaliyyəti üçün imkanlar yaradan addımlar atır. 2000, 2005 və 2010-cu illərdə Prezidentin sərəncamları ilə milli mətbuatımızın 125, 130 və 135 illik yubileyləri ölkə miqyasında geniş qeyd olunmuşdur.
Hazırda Azərbaycanda yüzlərlə mətbuat orqanı, informasiya agentliyi, teleradio şirkətləri, sürətlə inkişaf edən İnternet resursları fəaliyyət göstərərək cəmiyyətimizin informasiyaya olan ehtiyacının ödənilməsində mühüm əhəmiyyət kəsb edirlər.

Гейдар Алиев и независимая азербайджанская печать
Великому лидеру Гейдару Алиеву принадлежат неоценимые заслуги в развитии всех сфер, в частности, печати. Со дня прихода его к власти проявлялось особое внимание развитию печати в Азербайджане, укреплению материально-технической базы в этой области, усилению социальной защиты журналистов.
В 1991 году после возвращения великого лидера Гейдара Алиева к власти открылась новая страница в азербайджанской прессе. В эти годы были поставлены задачи обеспечения свободы слова и печати, создания возможностей для свободной деятельности средств массовой информации в Азербайджане.
После восстановления Азербайджаном государственной независимости мощный импульс развитию журналистики в нашей стране придали объявление Азербайджана светским, демократическим, правовым государством как по акту независимости, так и Конституции Азербайджанской Республики, 50 статья Конституции «Закрепление свободы информации», а также впервые принятый Парламентом «Закон о СМИ» от 1992 года. После возвращения великого лидера к власти во второй раз в НАНА была заложена основа нового этапа развития журналистики, как и в различных сферах общества. Благодаря данным фактам наряду с традиционными органами печати были созданы условия для образования в Азербайджане первого образца Интернет-медиа.
Впервые выход в Интернет в Азербайджане был осуществлен группой ученых и специалистов в 1991 году в Институте информационных технологий Национальной академии наук. А в 1995 году в Азербайджане была заложена основа веб-портала - science.gov.az, которому принадлежат важные заслуги в развитии современной национальной печати. В этот период официальный сайт академии функционировал под названием www.ab.az, а в 2003 году по решению Президиума НАНА был переименован в science.az. Сегодня портал считается «Экинчи» азербайджанской электронной прессы. science.az является ценным и надежным источником информации, объективно освещающим и пропагандирующим проводимые в научной сфере реформы, полученные научные достижения, отражающим значимые события в жизни НАНА и исторические встречи. В сайте оперативно размещаются все новости академической жизни, имеющие важное значение для общественности.
В 1998 году отмена цензуры над печатью страны открыла путь к созданию журналистики новой эпохи. С принятием законодательных актов, регулирующих деятельность СМИ, стартовал процесс приведения печати страны в соответствие с европейскими стандартами. В новом законе также нашел свое отражение вопрос касательно укрепления материально-технических возможностей ведущих печатных органов, осуществлявших деятельность в нашей стране.
Очередным шагом великого лидера Гейдара Алиева, служащим развитию нашей национальной печати, стало утверждение в 1999 году Закона «О средствах массовой информации». Этим документом процесс учреждения новых органов печати в нашей стране значительно упростился. В 2000-2001 гг. была утверждена «Программа мероприятий для улучшения материально-технических условий средств массовой информации». Рассмотрением обращений граждан, принятием решений и законов касательно защиты информации, информационной свободы, вещания телевидения и радио было обеспечено расширение и развитие деятельности СМИ.
Подписанный в 2000 году общенациональным лидером Гейдаром Алиевым Указ сыграл решающую роль в праздновании юбилеев национальной печати Азербайджана на уровне страны, а также в укреплении отношений печать-государство. Именно благодаря вниманию и заботе великого лидера о развитии национальной печати, в 2002 году он был удостоен премии «Друг журналистов», учрежденной Комитетом защиты журналистов Азербайджана "Рух".
15 марта 2003 года на Первом съезде журналистов со стороны журналистов был создан Совет печати, являющийся неправительственной организацией. Все эти шаги ускорили интеграцию азербайджанской прессы в мировую прессу, а также процесс достижения всё новых и новых успехов в области журналистики.
А сегодня можно с уверенностью сказать, что пресса в стране является одной из самых динамично развивающихся сфер деятельности, усовершенствуемых с каждым днем благодаря внедрению информационно-коммуникационных технологий. Отечественная пресса играет важную роль в построении современного информационного общества, сохранении и пропаганде национально-духовных ценностей, в том числе и в сфере образования и просвещения.
Глава государства Ильхам Алиев в последние годы предпринимает придающие импульс развитию СМИ важные шаги, создающие возможности для их независимой деятельности. В 2000, 2005 и 2010 годах в соответствии с распоряжениями Президента в масштабе страны были широко отмечены 125, 130 и 135-летние юбилеи нашей национальной печати.
В настоящее время в Азербайджане функционируют сотни печатных органов, информационных агентств, телерадиокомпании, стремительно развивающиеся Интернет-ресурсы, которые представляют важное значение с точки зрения удовлетворения потребностей нашего общества в информации.