Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Cəlil Məmmədquluzadənin əsərləri Litva dilində nəşr olunub
Yan 09, 2017 | 11:41 / Yeni nəşrlər
Görkəmli Azərbaycan yazıçısı, böyük demokrat ədib Cəlil Məmmədquluzadənin əsərləri XX əsr ərzində ana dilindən başqa, yalnız rus və fars dillərində kitab halında nəşr edilmişdir. Ölkəmiz dövlət müstəqilliyi qazandıqdan sonra yazıçının əsərlərinin dünya ölkələrində nəşr edilməsi sahəsində mühüm addımlar atılmaqdadır. AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə Cəlil Məmmədquluzadənin dram və nəsr əsərlərindən, publisistik məqalələrindən seçmələr tədqiqatçının ön sözü və təqdim etdiyi fotomateriallarla birlikdə Rusiyada (1999), Pakistanda (2004), Misir Ərəb Respublikasında (2008), Macarıstanda (2012) və Gürcüstanda (2016) kitab halında çap edilərək həmin ölkələrin ictimaiyyətinə çatdırılmış, böyük maraq doğurmuşdur.
Bu günlərdə Cəlil Məmmədquluzadənin “Nigarançılıq” adlı daha bir kitabı Litva Respublikasının paytaxtı Vilnüs şəhərində nəşr edilmişdir. Kitaba görkəmli yazıçının “Danabaş kəndinin əhvalatları” povestindən bir parça, “Poçt qutusu”, “Kişmiş oyunu”, “Dəllək”, “Pirverdinin xoruzu”, “Fatma xala”, “Qurbanəli bəy”, “Quzu”, “Nigarançılıq”, “Konsulun arvadı”, “Xanın təsbehi”, “Qəssab”, “Zırrama”, “Rus qızı”, “Saqqallı uşaq”, “Buz”, “Hamballar”, “Bəlkə də qaytardılar”, “İki ər” hekayələri, “Niyə məni döyürsünüz” felyetonu və “Kamança” pyesi daxil edilmişdir. Kitabın ideya müəllifi və ön sözün müəllifi akademik İsa Həbibbəylidir.
Cəlil Məmmədquluzadənin əsərlərini Litva dilinə Litva Dövlət mükafatı laureatı, Yazıçılar İttifaqının üzvü, professor İrena Aleksaite və Litvada yaşayan tanınmış ədəbiyyatşünas, publisist və tərcüməçi Mahir Həmzəyev tərcümə etmişlər. Tərcüməçilər görkəmli yazıçının əsas qayəsini və orijinalın koloritini Litva oxucularına çatdıra bilmişlər.
Akademik İsa Həbibbəylinin “Nigarançılq” kiatabına yazdığı “Cəlil Məmmədquluzadə - Molla Nəsrəddin - Mirzə Cəlil” adlı ön sözdə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli yaradıcılarından olan böyük demokrat yazıçının tərcümeyi-halının əsas məqamları, əsərlərinin ən mühüm ideya-bədii xüsusiyyətləri və dünya şöhrəti Litva oxucularına çatdırılmışdır. Mahir Həmzəyev tərcümənin doğru anlaşılması və Cəlil Məmmədquluzadənin əsərlərinin milli koloritinin asan qavranılması üçün kitaba “İzahlar” yazıb əlavə etmişdir.
Kitabda görkəmli karikatura ustaları Oskar Şmerlinq, Əzim Əzimzadə və qravüraçı rəssam Elturanın karikatura və rəsmlərindən də istifadə olunmuşdur. Kitabın üz qabığında “Molla Nəsrəddin” jurnalının 1906-cı ildə çap olunmuş birinci sayından Oskar Şmerlinqin çəkdiyi “Müsəlman dünyasının oyanması” rəsm əsəri verilmişdir. Annotasiyada Azərbaycan ədəbiyyatının klassiki, tənqidi realizmin və satirik mətbuatın banisi Cəlil Məmmədquluzadənin xalq həyatını realist şəkildə əks etdirdiyi, “insanların azad və ləyaqətlə yaşamasına mane olan halları satira atəşinə tutduğu” xüsusi olaraq qeyd edilmişdir.
Litvada nəşr olunan “Nigarançılıq” toplusu Cəlil Məmmədquluzadənin Baltikyanı ölkələrdə çıxan ilk kitabıdır.
Kitabın tərcüməsi və nəşri Azərbaycan Respublikasının Litva Respublikasındakı Səfirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilmişdir.
Hazırda akademik İsa Həbibbəyli Cəlil Məmmədquluzadənin “Poçt qutusu” hekayəsini dünyanın 25 dilində müqəddimə, fotolar və illüstrasiyalarla birlikdə çapa hazırlayır.

Notable representative of Azerbaijan literature Jalil Mammadguluzadeh’s works published in Lithuanian language
Jan 09, 2017 | 11:41 / New publications
Notable Azerbaijani writer, great dramatist and democrat man-of-letter Jalil Mammadguluzadeh’s works have been published in Russian and Persian in addition to hisnative language during XX century. After gaining state independence of our country, vital steps are taken in publication of his works in world languages. Vice-President of ANAS Academician Isa Habibbeyli has published J.Mammadguluzadeh’s selected drama, prose works as well as journalistic articles in a book form with preface and photo materials in Russia (1999), Pakistan (2004), Egypt Arab Republic (2008), Hungary (2012) and Georgia (2016), delivered to public of these countries.
Recently, another book by Jalil Mammadguluzadeh entitled “Anxiety” has been released in Vilnus city, the capital of Lithuania. The book includes a piece from writer’s narrative "Stories of Danabash village”, “Mailbox", "Kishmish game”, "Swindler”, "Pirverdy’s cockerel", "Aunt Fatma", "Gurbanali bay", "Lamb", "Anxiety", "The consul's wife" "Khan’s rosary", "Butcher", "Blockhead", "Russian girl", "Bearded child", "Ice", "Porters", "Maybe they’ll give back", "Two husbands” stories, including topical satire " Why do you beat me" and play “Kamancha”. Idea and preface author of the book is Academician Isa Habibbeyli.
J.Mammadguluzadeh’s works have been translated into Lithuanian language by State Prize winner, member of the Writers' Union of Lithuania, Professor Irena Aleksaite and a famous literary critic, essayist and translator living in Lithuania Mahir Hamzayev. Translators were able to convey to the readers the cornerstone of an outstanding writer.
In the preface, "Jalil Mammadguluzadeh - Molla Nasreddin - Mirza Jalil" written the book "Anxiety", Academician Isa Habibbeyli brought to Lithuanian readers of the highlights of the biography of one of the most prominent representatives of Azerbaijani literature - a great writer, a Democrat, important ideological and artistic features and world the glory of his works. In order to correct the perception of translation and accessibility of national color works Mahir Hamzayev added to the book "Notes" section.
The book also used cartoons and drawings of prominent masters of caricature Azim Azimzadeh and Oscar Schmerling. On the cover of the book posted a picture by Oscar Schmerling "Awakening of the Muslim world" drawn to the first issue of the magazine "Molla Nasreddin", issued in 1906.
In the summary emphasized that the representative of the Azerbaijani classical literature, the founder of critical realism and satirical print Jalil Mammadguluzadeh detail in a realistic way to present the life of the people.
Bulk "Anxiety" by Jalil Mammadguluzadeh published in Lithuania - the first book, which was published in the Baltic countries.
Translation and publication of the book realized with the support of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Lithuania.
Currently, Academician Isa Habibbeyli is preparing to publish a story Jalil Mammadguluzadeh "Mailbox", including preface to the 25 languages of the world, photography and illustration.