Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Cəlil Məmmədquluzadənin əsərləri Litva dilində nəşr olunub
Yan 09, 2017 | 11:41 / Yeni nəşrlər
Görkəmli Azərbaycan yazıçısı, böyük demokrat ədib Cəlil Məmmədquluzadənin əsərləri XX əsr ərzində ana dilindən başqa, yalnız rus və fars dillərində kitab halında nəşr edilmişdir. Ölkəmiz dövlət müstəqilliyi qazandıqdan sonra yazıçının əsərlərinin dünya ölkələrində nəşr edilməsi sahəsində mühüm addımlar atılmaqdadır. AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə Cəlil Məmmədquluzadənin dram və nəsr əsərlərindən, publisistik məqalələrindən seçmələr tədqiqatçının ön sözü və təqdim etdiyi fotomateriallarla birlikdə Rusiyada (1999), Pakistanda (2004), Misir Ərəb Respublikasında (2008), Macarıstanda (2012) və Gürcüstanda (2016) kitab halında çap edilərək həmin ölkələrin ictimaiyyətinə çatdırılmış, böyük maraq doğurmuşdur.
Bu günlərdə Cəlil Məmmədquluzadənin “Nigarançılıq” adlı daha bir kitabı Litva Respublikasının paytaxtı Vilnüs şəhərində nəşr edilmişdir. Kitaba görkəmli yazıçının “Danabaş kəndinin əhvalatları” povestindən bir parça, “Poçt qutusu”, “Kişmiş oyunu”, “Dəllək”, “Pirverdinin xoruzu”, “Fatma xala”, “Qurbanəli bəy”, “Quzu”, “Nigarançılıq”, “Konsulun arvadı”, “Xanın təsbehi”, “Qəssab”, “Zırrama”, “Rus qızı”, “Saqqallı uşaq”, “Buz”, “Hamballar”, “Bəlkə də qaytardılar”, “İki ər” hekayələri, “Niyə məni döyürsünüz” felyetonu və “Kamança” pyesi daxil edilmişdir. Kitabın ideya müəllifi və ön sözün müəllifi akademik İsa Həbibbəylidir.
Cəlil Məmmədquluzadənin əsərlərini Litva dilinə Litva Dövlət mükafatı laureatı, Yazıçılar İttifaqının üzvü, professor İrena Aleksaite və Litvada yaşayan tanınmış ədəbiyyatşünas, publisist və tərcüməçi Mahir Həmzəyev tərcümə etmişlər. Tərcüməçilər görkəmli yazıçının əsas qayəsini və orijinalın koloritini Litva oxucularına çatdıra bilmişlər.
Akademik İsa Həbibbəylinin “Nigarançılq” kiatabına yazdığı “Cəlil Məmmədquluzadə - Molla Nəsrəddin - Mirzə Cəlil” adlı ön sözdə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli yaradıcılarından olan böyük demokrat yazıçının tərcümeyi-halının əsas məqamları, əsərlərinin ən mühüm ideya-bədii xüsusiyyətləri və dünya şöhrəti Litva oxucularına çatdırılmışdır. Mahir Həmzəyev tərcümənin doğru anlaşılması və Cəlil Məmmədquluzadənin əsərlərinin milli koloritinin asan qavranılması üçün kitaba “İzahlar” yazıb əlavə etmişdir.
Kitabda görkəmli karikatura ustaları Oskar Şmerlinq, Əzim Əzimzadə və qravüraçı rəssam Elturanın karikatura və rəsmlərindən də istifadə olunmuşdur. Kitabın üz qabığında “Molla Nəsrəddin” jurnalının 1906-cı ildə çap olunmuş birinci sayından Oskar Şmerlinqin çəkdiyi “Müsəlman dünyasının oyanması” rəsm əsəri verilmişdir. Annotasiyada Azərbaycan ədəbiyyatının klassiki, tənqidi realizmin və satirik mətbuatın banisi Cəlil Məmmədquluzadənin xalq həyatını realist şəkildə əks etdirdiyi, “insanların azad və ləyaqətlə yaşamasına mane olan halları satira atəşinə tutduğu” xüsusi olaraq qeyd edilmişdir.
Litvada nəşr olunan “Nigarançılıq” toplusu Cəlil Məmmədquluzadənin Baltikyanı ölkələrdə çıxan ilk kitabıdır.
Kitabın tərcüməsi və nəşri Azərbaycan Respublikasının Litva Respublikasındakı Səfirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilmişdir.
Hazırda akademik İsa Həbibbəyli Cəlil Məmmədquluzadənin “Poçt qutusu” hekayəsini dünyanın 25 dilində müqəddimə, fotolar və illüstrasiyalarla birlikdə çapa hazırlayır.

На литовском языке изданы произведения выдающегося представителя азербайджанской литературы Джалила Мамедкулизаде
Янв 09, 2017 | 11:41 / Публикации
Произведения выдающегося азербайджанского писателя, великого литератора-демократа Джалила Мамедкулизаде на протяжении XX века кроме родного языка, издавались на русском и персидском языках. Наша страна после обретения государственной независимости предпринимает важные шаги в области издания произведений писателя во многих странах мира. По инициативе вице-президент НАНА, академика Исы Габиббейли избранные из драматических и прозаических произведений Джалила Мамедкулизаде вместе с предисловием и фотоматериалами исследователя были изданы в виде отдельной книги в России (1999), Пакистане (2004), Египте (2008), Венгрии (2012) и Грузии (2016).
На днях в столице Литовской Республики - Вильнюсе издана еще одна книга Джалила Мамедкулизаде под названием «Беспокойство». В книгу включены часть из повести «События в селении Данабаш», рассказы «Почтовый ящик», «Игра в Кишмиш», «Цирюльник», «Петух Пирверди», «Тетя Фатьма», «Гурбанали бек», «Ягненок», «Беспокойство», «Жена Консула», «Четки хана», «Мясник», «Идиот», «Русская девушка», «Бородатый ребенок», «Лед», «Носильщики», «Может вернут», «Два мужа», фельетон «Почему меня бьете?» и пьеса «Камчатка». Автор идеи книги и предисловия - академик Иса Габиббейли.
Произведения Джалила Мамедкулизаде на литовский язык перевели лауреат Литовской государственной премии, член Союза писателей Литвы, профессор Ирена Алексаите и известный литературовед, проживающий в Литве, публицист и переводчик Махир Гамзаев. Переводчики смогли донести до литовских читателей колорит оригинала и основную идею выдающегося писателя.
В предисловии «Джалил Мамедкулизаде - Молла Насреддин - Мирза Джалил», написанном к книге «Беспокойство», академик Иса Габиббейли довел до литовских читателей основные моменты биографии одного из самых выдающихся представителей азербайджанской литературы – большого писателя–демократа, важные идейно-художественные особенности и мировую славу его произведений. С целью правильного восприятия перевода и обеспечения доступности национального колорита произведений Махир Гамзаев добавил в книгу раздел «Примечания».
В книге также использованы карикатуры и рисунки видных мастеров карикатуры Азима Азимзаде и Оскара Шмерлинга, а также художника-гравюриста Эльтурана. На обложке книги размещена картина Оскара Шмерлинга «Пробуждение мусульманского мира», нарисованная к первому номеру журнала «Молла Насреддин», изданного в 1906 году. В аннотации особо отмечено, что представителем азербайджанской классической литературы, основателем критического реализма и сатирической печати Джалилом Мамедкулизаде подробно в реалистической форме изложена жизнь народа.
Изданный в Литве сборник «Беспокойство» Джалила Мамедкулизаде – первая книга, вышедшая в свет в странах Прибалтики.
Перевод и издание книги осуществлены при поддержке Посольства Азербайджанской Республики в Литовской Республике.
В настоящее время академик Иса Габиббейли готовит к изданию рассказ Джалила Мамедгулузаде «Почтовый ящик», включая предисловия на 25 языках мира, фотографии и иллюстрации.