AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin növbəti büro iclası keçirilib + Foto
Fevralın 10-da AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin növbəti büro iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə açan bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli gündəlikdə yer alan məsələlər haqqında məlumat verib.
Tədbirdə elmi-təşkilati məsələlərdən ilk olaraq Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin strukturunda dəyişiklik edilməsi müzakirəyə çıxarılıb. Bildirilib ki, muzeydə aparılan elmi tədqiqat işlərinin və Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin təbliği, xarici ölkələrlə elmi əməkdaşlığın qurulması və genişləndirilməsi, elmlə təhsilin inteqrasiyasının təmin edilməsi, elmi kadrların inkişaf potensialının sürətləndirilməsi istiqamətlərində həyata keçirilən islahatlar muzeyin strukturunda bəzi dəyişiklikləri zəruri edib.
Bölmə qeyd olunanları nəzərə alaraq, İctimaiyyətlə əlaqələr və mətbuat, Beynəlxalq əlaqələr və dünya muzeyləri, Təhsil şöbələrinin yaradılması və bəzi şöbələrin adlarında dəyişiklik edilməsi haqqında AMEA Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılmasını qərara alıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələlər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun "Elm-təhsil inteqrasiyası" fundamental və tətbiqi xarakterli elmi tədqiqat layihələri müsabiqəsinə təqdim etmək məqsədilə hazırlanmış Azərbaycan dilini öyrənmək istəyən əcnəbilər üçün ""Salam, Azərbaycan" adlı tədris vəsaitlərinin, elektron və interaktiv dərsliklərin hazırlanması" və "Şah İsmayılın portretlərinin identifikasiyası və tədqiqi" layihələri haqqında olub. Bildirilib ki, layihələrin rəhbərləri Dilçilik İnstitutunun Sosiolinqvistika və dil siyasəti şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru Mayıl Əsgərov və Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun Kulturologiya şöbəsinin elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Elşad Əliyevdir.
Bölmə layihələrin əhəmiyyətini nəzərə alaraq sənədlərin müsabiqəyə təqdim olunmasını məqsədəuyğun hesab edib.
İclasda Dilçilik İnstitutunun Elmi şurasının tərkibində dəyişiklik edilməsi, həmçinin institutun qiyabi doktoranturasının sonuncu ilində təhsil alan iki nəfərə təhsillərində möhlət verilməsi haqqında qərarlar qəbul olunub.
Tədbirdə bir sıra kadr məsələlərinə də baxılıb. Büronun qərarı ilə Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda AMEA-nın müxbir üzvü Zemfira Səfərova Musiqi tarixi və nəzəriyyəsi şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Rəna Məmmədova İncəsənətin qarşılıqlı əlaqələri şöbəsinin müdiri, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru Rəna Abdullayeva Kulturologiya şöbəsinin müdiri, memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru Sabir Orucov Şəhərsalma şöbəsinin müdiri, memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru Rahibə Əliyeva Memarlıq abidələrinin qorunması və bərpa problemləri şöbəsinin müdiri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Vidadi Qafarov Teatr, kino və televiziya şöbəsinin müdiri, Dilçilik İnstitutunda filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Əliyeva Monitorinq şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aygül Hacıyeva Türk dilləri şöbəsinin müdiri, həmçinin filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Təhminə İsmayılova Müasir Azərbaycan dili şöbəsinin aparıcı elmi işçisi vəzifəsinə təsdiq olunublar.
İclasda Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin "Böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyinin keçirilməsi" ilə bağlı Sərəncamının icrasına dair müzakirələr aparılıb və müvafiq qərar qəbul edilib.

Состоялось очередное заседание бюро Отделения гуманитарных наук НАНА + Фото
10 февраля состоялось очередное заседание бюро Отделения гуманитарных наук Национальной академии наук Азербайджана. Открыв мероприятие вступительным словом, академик-секретарь отделения, академик Теймур Керимли ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
На заседании были рассмотрены научно-организационные вопросы. Первым делом был обсужден вопрос о внесении изменений в структуру Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви. Было отмечено, что реформы, которые проводятся в сфере пропаганды научно-исследовательских работ, осуществляемых в музее, и истории азербайджанской литературы, налаживания и расширения научного сотрудничества с зарубежными странами, обеспечения интеграции науки и образования, а также ускорения развития потенциала научных кадров, привели к необходимости осуществления некоторых изменений в структуре музея.
Учитывая все вышеизложенное, отделение приняло постановление о поднятии ходатайства перед Президиумом НАНА о создании в музее отделов По связям с общественностью и печати, Международных отношений и музеев мира, Образования, а также о внесении изменений в названия некоторых отделов.
Следующими на повестке дня стояли вопросы о проектах «Создание для иностранцев, желающих выучить азербайджанский язык, учебных пособий, электронных и интерактивных учебников под названием “Здравствуй, Азербайджан!”» и «Идентификация и изучение портретов Шаха Исмаила Хатаи», которые были подготовлены для представления на конкурс научно-исследовательских проектов «Интеграция науки и образования», носящих фундаментальный и прикладной характер, объявленный Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики. Было отмечено, что руководителями проектов являются заведующий Отделом социолингвистики и языковой политики Института языкознания, доктор филологических наук Маил Аскеров и научный сотрудник Отдела культурологии Института архитектуры и искусств, доктор философии по искусствоведению, Эльшад Алиев.
Учитывая значение проектов, отделение признало представление документов на конкурс целесообразным.
На заседании были приняты постановления о внесении изменений в состав Ученого совета Института языкознания, а также предоставлении отсрочки докторантам, которые обучаются в заочной докторантуреинститута.
На мероприятии также были рассмотрены кадровые вопросы. Постановлением бюро член-корреспондент НАНА Земфира Сафаровабыла утверждена на должность заведующей Отделом истории и теории музыки Института архитектуры и искусств, член-корреспондент НАНА Рена Мамедова – заведующей Отделом взаимосвязей искусств, доктор искусствоведения Рена Абдуллаева – заведующей Отделом культурологии, доктор философии по архитектуре Сабир Оруджев – заведующего Отделом градостроительства, доктор философии по архитектуре Рахиба Алиева – заведующей Отделом проблем охраны и реставрации архитектурных памятников, доктор философии по искусствоведению Видади Гафаров – заведующего Отделом театра, кино и телевидения данного института. Также доктор философии по филологии Севиндж Алиева была утверждена на должность заведующей Отделом мониторинга Института языкознания, доктор философии по филологии Айгюль Гаджиева – заведующей Отделом тюркских языков, доктор философии по филологии Тахмина Исмаилова – ведущего научного сотрудника Отдела современного азербайджанского языка этого института.
На заседании прошли дискуссии по выполнению Распоряжения Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О проведении 300-летнего юбилея великого азербайджанского поэта Моллы Панаха Вагифа» и было принято соответствующее постановление.