“Nizami Gəncəvinin biblioqrafiyası. İzahlı məlumat kitabı” beynəlxalq nəşri hazırlanacaq
Avqustun 3-də “Nizami Gəncəvinin biblioqrafiyası. İzahlı məlumat kitabı” beynəlxalq nəşrinin hazırlanması ilə əlaqədar nizamişünasların iştirakı ilə müşavirə keçirilib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində təşkil edilən müşavirədə biblioqrafiyanın tərtib prinsipləri, quruluşu, məzmunu ətrafında fikir mübüdiləsi aparılıb.
Muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin adını daşıyan Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin yaranma tarixi və fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, muzey 1939-cu ildə görkəmli mütəfəkkirin anadan olmasının 800 illiyinə həsr olunan daimi sərgi Ev-muzeyinin təşkili haqqında Azərbaycan SSR Xalq Komissarları Sovetinin sərəncamı ilə yaradılıb. Lakin onun açılışı 1945-ci ildə olub və sonralar Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinə çevrilib.
Dahi Nizaminin zəngin yaradıcılığı barədə məlumat verən akademik onun dünya miqyasında tanınmış mütəfəkkir olduğunu xatırladıb, böyük Azərbaycan şairinin yubileylərinin hər zaman beynəlxalq səviyyədə qeyd olunduğunu bildirib.
Akademik R.Hüseynov bildirib ki, beynəlxalq nəşrin ərsəyə gəlməsinin məqsədi ilk dəfə Nizami Gəncəvinin yaradıcılığı haqqında Azərbaycanda və dünyada aparılan bütün tədqiqləri, nəşrləri, tərcümələri əhatə edən müfəssəl biblioqrafiyanın hazırlanmasıdır. Nəzərə çatdırılıb ki, bugünkü müşavirə də Nizami Gəncəvi haqqında yeni materialların meydana gəlməsinə, bu sahədə müxtəlif tədqiqatların aparılmasına zəmin yaradacaq.
Eyni zamanda, muzeydə dahi şairlə bağlı aktual problemləri əhatə edən müşavirə və konfransların keçirilməsi mütəmadiləşdiriləcək, vaxtilə burada mövcud olmuş Nizami lektoriyasının fəaliyyəti bərpa ediləcək.
Muzeyin direktoru yeni nəşrin hazırlanmasında böyuk koməklik göstərən araşdırmaçı, nasir Əli Polad Vahabzadənin fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, naşir və mədəniyyət hamisi Ə.P.Vahabzadə fars, Azərbaycan, türk, ingilis və rus dillərində fundamental nəşrlərin, Mirzə Əli Möcüzün “Divan”ının, Təbriz şəhərinin tarixi və mədəniyyəti haqqında ensiklopedik nəşrin müəllifidir. O, digər dəyərli kitabların hazırlanmasını və çapını həyata keçirib, bu nəşrlərin kitabxanalara və ayrı-ayrı şəxslərə təmənnasız paylanılmasını təmin edib. Əli Polad Vahabzadənin koordinatorluğu ilə İran və Türkiyədə yaradılan xüsusi qruplar həmin ölkələrdə Nizami Gəncəviyə aid mövcud olan nəşrlərin toplanması işinə başlayıblar. Azərbaycanda da bu iş Ədəbiyyat Muzeyinin əməkdaşlarının və respublikanın tanınmış nizamişünaslarının iştirakı ilə gerçəkləşdiriləcək.
Əli Polad Vahabzadə, professor Xəlil Yusifli, AMEA-nın müxbir üzvü Nüşabə Araslı və digər çıxış edənlər dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin yaradıcılığının dünya miqyasında təbliğ olunmasında hazırlanacaq nəşrin əhəmiyyətini qeyd edib, bu sahədə yeni tədqiqatların aparılmasının vacibliyini vurğulayıblar.

Будет подготовлено международное издание «Библиография Низами Гянджеви. Толковый справочник»
3 августа в Баку в связи с подготовкой международного издания «Библиография Низами Гянджеви. Толковый справочник» состоялось совещание с участием низамиведов.
На мероприятии, состоявшемся в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви Национальной академии наук Азербайджана состоялся обмен мнениями по принципам составления, структуре и содержанию библиографии.
Директор музея, академик Рафаэль Гусейнов рассказал об истории создания и направлениях деятельности Национального музея Азербайджана, которому присвоено имя великого азербайджанского поэта Низами Гянджеви. Сообщалось, что музей был создан в 1939 году распоряжением Совета Народных Комиссаров Азербайджанской ССР об организации дома-музея по случаю 800-летия выдающегося мыслителя. Но церемония открытия дома-музея состоялась в 1945 году. Позднее учреждение превратилось в Музей азербайджанской литературы.
Проинформировав о богатом творчестве гениального Низами, академик назвал его известным иыслителем мирового масштаба и сообщил, что юбилей великого азербайджанского поэта всегда отмечается на международном уровне. Академик Р.Гусейнов отметил, что цель создания издания заключается в подготовке первой подробной библиографии, охватывающей все азербайджанские и мировые исследования, издания и переводы о творчестве Низами Гянджеви. Было доведено до внимания, что текущее совещание создаст почву для выявления новых материалов о Низами Гянджеви и проведения различных исследований в данном направлении.
В то же время, в музее будут регулярно проводиться охватывающие актуальные проблемы творчества поэта совещания и конференции, а также лектории.
Директор музея рассказал о деятельности исследователя и писателя Али Полада Вагабзаде, оказавшего большую поддержку в подготовке нового издания. Отмечалось, что публицист и покровитель культуры А.П.Вагабзаде является автором фундаментальных изданий на азербайджанском, персидском, турецком, английском и русском языках, «Дивана» Мирзы Али Моджуза, а также энциклопедического издания об истории и культуре города Тебриза. Им осуществлены подготовка и издание других ценных книг, обеспечена безвозмездная раздача этих изданий библиотекам и отдельным лицам. Специальные группы, созданные под координаторством Али Полада Вагабзаде в Турции и Иране, приступили к работе сбора существующих в этих странах изданий, посвященных Низами Гянджеви.
В Азербайджане эта работа будет реализована с участием сотрудников Музея литературы и известных низамиведов. Али Полад Вагабзаде, профессор Халил Юсифли, член-корреспондент НАНА Нушаба Араслы и другие выступившие подчеркнули значение предстоящего издания с точки зрения пропаганды творчества азербайджанского поэта Низами Гянджеви в мировом масштабе, а также отметили важность проведения новых исследований в данном направлении.