Doktorantura təhsili ilə bağlı “Nizami” layihəsinin icra vəziyyəti müzakirə edilib
Sentyabrın 8-də AMEA-nın Əsas binasında Avropa İttifaqının Nizami layihəsinin icrası və yeni tədris ilinə hazırlıqla bağlı müşavirə keçirildi.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin təşkil etdiyi tədbirdə akademiyanın elmi müəssisələrinin Təhsil şöbələrinin rəhbərləri iştirak edirdilər.
Öncə çıxış edən Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov Avropa İttifaqının Nizami layihəsi barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, bu layihədə Azərbaycanın bir çox universitetləri iştirak edir. Əsas məqsəd Azərbaycanda doktorantura təhsilini təkmilləşdirmək, struktur, məzmun və ideya baxımından zənginləşdirərək Avropa standartlarına uyğunlaşdırmaqdır. Qeyd etdi ki, elm və təhsilin inteqrasiyası baxımından böyük əhəmiyyətə malik olan bu layihə Avropa Komissiyasının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilir.
Ə.Sadıqov Nizami layihəsinin Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Kollegiyası ilə AMEA-nın ümumi yığıncağının birgə iclasında müzakirə olunduğunu xatırlatdı. Onun sözlərinə görə, həmin tədbirin qərarında yer alan bəndlərdən biri də məhz bu layihənin həyata keçirilməsinə diqqətin artırılması və layihə ilə bağlı AMEA-nın elmi müəssisələrin qarşısında duran vəzifələrin yerinə yetirilməsinə həsr olunmuşdu.
O, dövlət başçısının da dəstəklədiyi Nizami layihəsinin əhəmiyyətindən söz açaraq bildirdi ki, layihə doktorant və dissertantların müdafiəyə qədər və müdafiə prosedurunu asanlaşdırmaqla yanaşı, onların fəaliyyətinin daha şəffaf və obyektiv qiymətləndirilməsinə imkan verəcək.
Ə.Sadıqov doktorant və dissertantlar haqqında dolğun məlumatların əldə edilməsi məqsədilə milli portalın yaradılacağını da diqqətə çatdırdı: “Tədqiqatçılar burada qəbul imtahanları ilə tanış ola, elmi rəhbər seçə və digər vacib məlumatları əldə edə biləcəklər”.
Sonra Elm və təhsil İdarəsinin rəis müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov çıxış edərək bu gün elm və təhsilin müasir səviyyədə inteqrasiyası məsələsinin aktual olduğunu vurğuladı. AMEA-da təhsil prosesinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı görülən işlərdən söz açaraq bu elmi qurumda təhsil alan magistrantların doktorantura təhsilinə cəlb edilməsinin vacibliyini önə çəkdi.
Daha sonra o, 2017-ci il üçün doktorantura və dissertanturaya qəbul, plan yerlərinə edilən dəyişikliklər, həmçinin tədris planının həyata keçirilməsi ilə bağlı tələblər haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, doktoranturaya sənəd qəbulu zamanı tədqiqatçının elmi və pedaqoji stajı, magistratura təhsili və digər məsələlər nəzərə alınmalıdır.
Sonda layihənin həyata keçirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparıldı, bir sıra təkliflər səsləndirildi.

ANAS held a meeting in connection of the Nizami project of the European Union Sep 08, 2017 | 18:57 / Conferences, assemblies
ANAS held a meeting in connection with the implementation of Nizami project of the European Union and preparation for the new academician year on September 8.
Event attended Head of ANAS Office of Science and Education organized by ANAS Department of Science and Education of the Presidium.
ANAS Correspondent member Aminaga Sadigov informed on Nizami project of the European Union.
He noted that, many universities of Azerbaijan are participating in this project. The main goal of the project is to bring the doctoral studies in Azerbaijan in line with the European standards, improving and enriching it in terms of structure, content and ideas.
He noted that, this project, which is of great importance from the point of view of science integrating and education, is implemented with the financial support of the European Commission.
According to him, one of the items included in the resolution of the event was due to the increased attention to the implementation of this project and the fulfillment of the tasks assigned to the scientific institutions of ANAS.
A.Sadigov also reported on the creation of a national portal in order to obtain full information about doctoral students and dissertators: "Here, researchers will be able to get acquainted with the entrance exams, select a scientific leader and get other important information."
Further, Deputy Head of ANAS Office of Science and Education, Ph.D in engineering Huseyn Huseynov, emphasized the relevance of the integration of science and education at the modern level.
Then, he informed about the changes made to the rules for admission to doctoral studies and dissertations and planned places, as well as requirements in connection with the implementation of the curriculum. He noted that, during the reception of documents for doctoral studies should be taken into account the scientific and pedagogical experience, the master's education of the researcher.