Bakıya vurğun rus şairi Sergey Yeseninə həsr olunan tədbir keçirilib + Foto
Oktyabrın 3-də AMEA Dendrologiya İnstitutunda görkəmli rus şairi Sergey Yeseninin anadan olmasının 122-ci ildönümünə həsr olunan ədəbi-musiqili tədbir keçirildi.
AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə “Sergey Yesenin” adına Azərbaycan-Rus Ədəbi Əlaqələri Mərkəzinin əməkdaşları, ictimai təşkilatların nümayəndələri, orta məktəb şagirdləri və jurnalistlər iştirak edirdilər.
Tədbirdə Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin əməkdaşı Nəzakət İbadova görkəmli rus şairi S.Yeseninin zəngin yaradıcılığından söhbət açdı. S.Yeseninin təkrarolunmaz, bütün dünyaya məxsus şair olduğunu söyləyən N.İbadova onun əsərlərinin dəfələrlə Azərbaycan dilinə tərcümə olunduğunu, məqalələrinin Azərbaycan nəşrlərində bu günədək dərc edildiyini xatırlatdı. Bildirdi ki, görkəmli şair Bakının Mərdəkan qəsəbəsində cəmi 70 gün qalmışdır. Bu qısa müddətə baxmayaraq, Azərbaycan xalqı ona daim hörmətlə yanaşmış və şairin yaşadığı evi muzey etmişdir.
"Yeseninin Bakıya olan sevgisi ədibin yaradıcılığında öz əksini tapmışdır" - deyən muzeyin əməkdaşı onun Azərbaycanda yazdığı "İran nəğmələri", “Əlvida Bakı”, “Balaxanı mayı” və digər əsərlərinin şairin poeziyasının ən qiymətli inciləri olduğunu bildirdi.
Sonra Azərbaycan-Rusiya əməkdaşlığı nümayəndəliyinin rəhbəri Valentin Denisov çıxış edərək Sergey Yeseninin Rusiya və Azərbaycan mədəni əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində xidmətlərini xüsusi qeyd etdi, şairin yaradıcılığının Bakı dövrü haqqında danışdı. Bildirdi ki, Yesenin əllidən çox şeirini və iki poemasını məhz Bakıda yazmışdır. V.Denisov hər il oktyabrın 3-də Yeseninin doğum gününün Azərbaycanda qeyd edilməsini yüksək dəyərləndirdi.
Tədbirdə Xəzər Universitetinin prorektoru, pedaqoji elmlər üzrə fəlsəfə doktoru İsaxan İsaxanlı, Rus Pravoslav Kilsəsinin Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının katibi Mefodiy Əfəndiyev, publisist Reyhan Mirzəzadə və başqaları çıxış edərək şairin keçdiyi çətin və keşməkeşli yoldan danışdılar, onun sadə dildə yazılmış şeirlərinin hər nəsildən olan insanların zövqünə uyğun olduğunu söylədilər.
Tədbirin ədəbi-bədii hissəsində şairin əsərlərindən nümunələr təqdim edildi, sözlərinə bəstələnən mahnılar ifa olundu.

An event dedicated to Russian poet Sergey Yesenin + Photo
On October 3, the ANAS Institute of Dendrology hosted a literary-musical event dedicated to the 122nd anniversary of the prominent Russian poet Sergey Yesenin.
The event, organized by the National Museum of Azerbaijan Literature of ANAS, was attended by employees of the Azerbaijani-Russian Literary Relations Center "Sergey Yesenin", representatives of public organizations, secondary school pupils and journalists.
Nazaket Ibadova, the employee of the National Museum of Azerbaijan Literature, spoke about the rich creative work of prominent Russian poet S. Yesenin. He said that the outstanding poet lived only 70 days in Mardakan settlement of Baku. In spite of this short period of time, the Azerbaijani people always treated him with respect and made a museum of the poet's home. His love for Baku was reflected in the work of the writer. The poet's poems "Iranian songs", "Goodbye Baku", "Balakhani May", etc. were written in Azerbaijan. His works are the most valuable pearls of his poetry.
Head of the Azerbaijani-Russian Cooperation Office, Valentin Denisov, made a speech, emphasizing Sergey Yesenin's contribution to the strengthening of cultural relations between Russia and Azerbaijan, and spoke about the poet's creative activity in Baku.
"Yesenin wrote more than 50 verses and two poems in Baku" he noted. He praised the anniversary of the poet's birthday in Azerbaijan on October 3 every year.
Pro-rector of Khazar University, PhD on pedagogical sciences Isakhan Isakhanli, secretary of Baku and Azerbaijan Eparchy of the Russian Orthodox Church Mefodiy Afandiyev, publicist Reyhan Mirzazade and others spoke about the difficult path of the poet and said that his simple poetry poems correspond to the taste of every generation .
In the literary and artistic part of the event, samples of poet's works were presented, songs composed in their words were performed.