Humanitar Elmlər Bölməsinin büro iclasında bir sıra məsələlər müzakirə olunub + Foto
Oktyabrın 17-də AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin növbəti büro iclası keçirilib. Tədbirdə bölmə üzvləri, elmi müəssisələrin rəhbərləri və Gənclər üçün Prezident təqaüdünə namizədlər iştirak ediblər.
Bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli iclası giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Tədbirdə ilk olaraq Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə "Türk incəsənətinin dövrləşdirilməsi problemi" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim türk dünyası sənət tarixinin yaradılması yolunda əsas məsələlərdən biri olan dövrləşmənin xüsusiyyətlərindən danışıb. Ə.Salamzadə bildirib ki, məruzədə Azərbaycan, Özbəkistan, Qazaxıstan, Türkmənistan və Qırğızıstanın incəsənət tarixi dövrləşdirilməsinin milli modelləri araşdırılıb. Müqayisəli təhlil nəticəsində eyni xronologiya hüdudlarında olan bəzi məzmunlu aspektlərin ümumiliyi, bəzən isə eyniyyəti üzə çıxıb.
Məruzəçi vurğulayıb ki, dövrləşmə üsulları metodoloji yanaşmalar üzrə fərqlənir. O, müasir sənətşünaslıqda dövrləşməyə daha çox xronoloji və sülalə yanaşması kimi iki yanaşma tərzinin tələb olunduğunu söyləyib.
Ə.Salamzadə türk sənətinin ümumi əsaslarının tədqiqinin, dövrləşmə sisteminin təyin olunmasının və türk bölgələrin incəsənətinin ümumi süjet, motiv və formalarının araşdırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Məruzə ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb, müvafiq qərar qəbul olunub.
Sonra elmi-təşkilati məsələlər müzakirəyə çıxarılıb. Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun ümumi işlər üzrə direktor müavini, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Xəzər Zeynalovun institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Kərimlinin institutun elmi katibi, Sərvər Şirinovun Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin elmi katibi vəzifələrinə təyin olunmaları, həmçinin Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Elmi şurasının tərkibində dəyişiklik edilməsi ilə bağlı Rəyasət Heyətində vəsatət qaldırılması qərara alınıb.
Tədbirdə kadr məsələlərinə də baxılıb. Bölmə sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, professor Kübra Əliyevanın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun Qafqaz Albaniyasının memarlıq və incəsənəti şöbəsinin müdiri vəzifəsinə təsdiq edib.
İclasda, həmçinin məşhur heykəltəraş, Xalq rəssamı, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının rektoru, akademik Ömər Eldarovun 90 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alınıb. Bölmə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutun Terminologiya şöbəsinin elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aysel Qəriblinin və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Həsənovun Gənclər üçün Prezident təqaüdünə namizədliklərinin AMEA-da yaradılmış Gənclər üçün Prezident təqaüdünə namizədlərin seçilməsi üzrə Ekspert Komissiyasına təqdim olunması haqqında qərar qəbul edib.

На заседании бюро Отделения гуманитарных наук был обсужден ряд вопросов + Фото
17 октября состоялось очередное заседание бюро Отделения гуманитарных наук НАНА. В мероприятии приняли участие члены отделения, руководители научных учреждений и кандидаты на Президентскую стипендию для молодежи.
Академик-секретарь отделения, академик Теймур Керимли, открывая заседание вступительным словом, ознакомил участников с вопросами повестки дня.
Затем директор Института архитектуры и искусства НАНА член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде выступил с докладом на тему «Периодизация тюркского искусства». Ученый рассказал об особенностях периодизации, являющейся одним из основных вопросов на пути создания истории искусства тюркского мира. А.Саламзаде сказал, что в докладе исследованы национальные модели периодизации истории искусства Азербайджана, Узбекистана, Казахстана, Туркменистана и Кыргызстана. В результате сравнительного анализа была выявлена общность, а иногда идентичность некоторых аспектов в пределах одинаковой хронологии.
Докладчик подчеркнул, что методы периодизации отличаются по методологическим подходам. Э.Саламзаде отметил важность исследования общих основ тюркского искусства, определения системы периодизации и изучения общих сюжетов, мотивов и форм искусства тюркских регионов.
Состоялся широкий обмен мнениями по докладу, были даны ответы на вопросы, принято соответствующее постановление.
Затем на обсуждение были вынесены научно-организационные вопросы. Было принято постановление о возбуждении ходатайства перед Президиумом в связи с назначением заместителя директора по общим вопросам Института архитектуры и искусства, доктора философии по искусствоведению Хазара Зейналова на должность заместителя директора института по научной работе, доктора философии по искусствоведению Вугара Керимли – на должность ученого секретаря института, Сарвара Ширинова – на должность ученого секретаря Дома-музея Гусейна Джавида, а также внесении изменений в состав Ученого совета Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви.
На мероприятии были также рассмотрены кадровые вопросы. Доктор наук по искусствоведению, профессор Кюбра Алиева была утверждена на должность заведующей Отделом архитектуры и искусства Кавказской Албании Института архитектуры и искусства.
На заседании также было принято постановление о возбуждении ходатайства перед Президиумом в связи с проведением 90-летнего юбилея известного скульптора, ректора Азербайджанской академии художеств, Народного художника, академика Омара Эльдарова. Отделением также было принято постановление касательно представления в созданную в НАНА Экспертную комиссию по выбору кандидатов на Президентскую стипендию для молодежи кандидатур научного сотрудника Отдела терминологии Института языкознания имени Насими, доктора философии по филологии Айсель Гарибли и заведующего Отделом по связям с общественностью Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, доктора философии по филологии Мехмана Гасанова.