Humanitar Elmlər Bölməsinin büro iclasında bir sıra məsələlər müzakirə olunub + Foto
Oktyabrın 17-də AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin növbəti büro iclası keçirilib. Tədbirdə bölmə üzvləri, elmi müəssisələrin rəhbərləri və Gənclər üçün Prezident təqaüdünə namizədlər iştirak ediblər.
Bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli iclası giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Tədbirdə ilk olaraq Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə "Türk incəsənətinin dövrləşdirilməsi problemi" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim türk dünyası sənət tarixinin yaradılması yolunda əsas məsələlərdən biri olan dövrləşmənin xüsusiyyətlərindən danışıb. Ə.Salamzadə bildirib ki, məruzədə Azərbaycan, Özbəkistan, Qazaxıstan, Türkmənistan və Qırğızıstanın incəsənət tarixi dövrləşdirilməsinin milli modelləri araşdırılıb. Müqayisəli təhlil nəticəsində eyni xronologiya hüdudlarında olan bəzi məzmunlu aspektlərin ümumiliyi, bəzən isə eyniyyəti üzə çıxıb.
Məruzəçi vurğulayıb ki, dövrləşmə üsulları metodoloji yanaşmalar üzrə fərqlənir. O, müasir sənətşünaslıqda dövrləşməyə daha çox xronoloji və sülalə yanaşması kimi iki yanaşma tərzinin tələb olunduğunu söyləyib.
Ə.Salamzadə türk sənətinin ümumi əsaslarının tədqiqinin, dövrləşmə sisteminin təyin olunmasının və türk bölgələrin incəsənətinin ümumi süjet, motiv və formalarının araşdırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Məruzə ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb, müvafiq qərar qəbul olunub.
Sonra elmi-təşkilati məsələlər müzakirəyə çıxarılıb. Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun ümumi işlər üzrə direktor müavini, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Xəzər Zeynalovun institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Kərimlinin institutun elmi katibi, Sərvər Şirinovun Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin elmi katibi vəzifələrinə təyin olunmaları, həmçinin Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Elmi şurasının tərkibində dəyişiklik edilməsi ilə bağlı Rəyasət Heyətində vəsatət qaldırılması qərara alınıb.
Tədbirdə kadr məsələlərinə də baxılıb. Bölmə sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, professor Kübra Əliyevanın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun Qafqaz Albaniyasının memarlıq və incəsənəti şöbəsinin müdiri vəzifəsinə təsdiq edib.
İclasda, həmçinin məşhur heykəltəraş, Xalq rəssamı, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının rektoru, akademik Ömər Eldarovun 90 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alınıb. Bölmə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutun Terminologiya şöbəsinin elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aysel Qəriblinin və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Həsənovun Gənclər üçün Prezident təqaüdünə namizədliklərinin AMEA-da yaradılmış Gənclər üçün Prezident təqaüdünə namizədlərin seçilməsi üzrə Ekspert Komissiyasına təqdim olunması haqqında qərar qəbul edib.

Issued a number of important problems at the meeting of Department of Humanitarian Sciences + Photo
On October 17, the next meeting of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS was held. Members of the department, heads of scientific institutions and candidates for Presidential scholarships took part in the event.
Academician Teymur Karimli, academician secretary of the department, opened the meeting with introductory remarks and familiarized the participants with the issues on the agenda.
Director of the Institute of Architecture and Art, Corresponding Member of ANAS Ertegin Salamzadeh delivered a report on "Problems of periodization of Turkic Art". The scientist talked about the features of periodization as one of the main issues in the way of creation of art history. Salamzadeh said that the report examined the national models of the art history of Azerbaijan, Uzbekistan, Kazakhstan, Turkmenistan and Kyrgyzstan.
Salamzadeh emphasized the importance of studying the general features of Turkish art and the generalization of the system, the study of the general plot, motives and forms of the art of the Turkic regions.
The report was discussed after the hearing, the questions were answered and the relevant decision was made.
Then scientific-organizational issues were discussed. It was decided to apply to the Presidium to make the following changes: appointing PHD in Art Studies Khazar Zeynalov as Deputy Director of the Institute of Architecture and Art, PHD in Art Studies Vugar Karimli as Deputy Director for Scientific Affairs of the Institute , Sarvar Shirinov as Scientific Secretary of Hussein Javid's House Museum, and also making changes to the composition of the Scientific Council of National Azerbaijan Literature Museum named after Nizami Ganjavi.
Personnel issues were also considered at the event. The Department has approved Doctor of Art Kubra Aliyeva to the position of the head of the Department of Caucasian Albania of Institute of Architecture and Art.
It was decided to apply to the Presidium on the occasion of the 90th anniversary of the famous sculptor, People's artist, rector of the Azerbaijan Academy of Arts, academician Omar Eldarov. It was decided to forward Scientific Researcher of Terminology Department of the Nasimi Linguistics Institute, PhD in philology Aysel Garibli and Head of Public Relations Department of Literature Institute named after Nizami Ganjavi, PhD in philology Mehman Hasanov’s candidacy to Expert of Selection of Candidates for Presidential Candidates for Youth established at ANAS for Candidates for Presidential Scholarships for Youth.