Görkəmli kristalloqraf alim Xudu Məmmədovun 90 illik yubileyi AMEA-da qeyd olunub + Foto
Noyabrın 21-də AMEA-nın Əsas binasında Kimya və Yer Elmləri bölmələrinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli kristalloqraf alim, AMEA-nın müxbir üzvü Xudu Məmmədovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr olunan beynəlxalq konfrans keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Xudu Məmmədovun həyat və yaradıcılığını əks etdirən sərgi ilə tanış olublar.
Konfransı giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq görkəmli alimin həyat və yaradıcılığından, onun Azərbaycan elminə verdiyi dəyərli töhfələrdən danışıb. Bildirib ki, kristalloqrafiya sahəsində öz sözünü demiş alimlərdən olan Xudu Məmmədov sovet rejiminin hökm sürdüyü dövrdə ölkəmizin müstəqilliyi uğrunda mübarizə aparan az sayda ziyalılarımızdandır.
Alimin apardığı tədqiqatlar nəticəsində ksonolit mineralların quruluşunun müəyyənləşdirildiyini söyləyən A.Əlizadə onun silikat kimyası sahəsində dövrünün ən böyük kəşfini etdiyini vurğulıayıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev çıxış edərək mərhum alimin elmi-ictimai fəaliyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, X.Məmmədov silikat birləşmələrindən bir çoxunun quruluşunu müəyyənləşdirib, həmin birləşmələr sinfi ilə boratlar, karbonatlar, yarımkeçiricilər arasında kristallokimyəvi qohumluq əlaqəsini aşkarlayıb. D.Tağıyev, həmçinin alimin 50-dən çox üzvi liqandlı kompleks birləşmənin molekul və kristal quruluşunu öyrəndiyini, tədqiqatlarında elektronoqrafiya, rentgen-spektral analiz və hidrotermal sintez üsullarından geniş istifadə etdiyini bildirib.
X.Məmmədovun yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasındakı müstəsna xidmətlərindən danışan akademik bildirib ki, alim böyük elmi məktəb yaradıb və onun rəhbərliyi ilə 10 elmlər və 35 fəlsəfə doktoru yetişdirilib.
Tədbirdə ABŞ-ın Virciniya Universtitetinin professoru Faiq Musayevin “Xudu Məmmədov və zülalların quruluş problemləri” və Türkiyənin Qars Universitetinin professoru Hacalı Nəcəfovun “Xudu Məmmədovun yaradıcılığında elm və sənətin vəhdəti” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Sonra AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı və digərləri çıxış edərək alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Daha sonra Xudu Məmmədovun oğlu Toğrul Məmmədov çıxış edərək konfransın təşkilatçılarına ailəsi adından minnətdarlığını bildirib.

В НАНА отмечен 90-летний юбилей Худу Мамедова + Фото
21 ноября в Главном здании НАНА при совместной организационной поддержке Отделения химических наук и Отделения наук о Земле состоялась международная конференция, посвященная 90-летнему юбилею видного азербайджанского ученого-кристаллографа, члена-корреспондента НАНА Худу Мамедова.
Вначале участники мероприятия ознакомились с выставкой, отражавшей жизнь и творчество Худу Мамедова.
Открыв конференцию вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о жизни и творчестве Худу Мамедова и его ценном вкладе, внесенном в азербайджанскую науку. Отмечалось, что, будучи одним из ученых, заявивших о себе в области кристаллографии, Худу Мамедов также являлся одним из немногочисленных представителей интеллигенции, которые боролись за независимость нашей республики в период правления советского режима.
А.Ализаде довел до сведения, что в результате исследований ученого была определена структура минерала ксонолита и было сделано самое большое открытие своего периода в области химии силикатов.
Затем вице-президент НАНА, директор Института катализа и неорганической химии, академик Дильгам Тагиев в своем выступлении рассказал о научно-общественной деятельности покойного ученого. Было отмечено, что Х.Мамедовым была определена структура большинства силикатных соединений, а также обнаружена кристаллохимическая родственная связь между классами этих соединений и боратами, карбонатами, полупроводниками. Д.Тагиев также довел до внимания, что ученый также занимался изучением молекулярной и кристаллической структуры более 50 лигандных комплексных соединений, широко использовал в своих исследованиях методами электронографии, рентгено-спектрального анализа и гидротермального синтеза.
Рассказав об исключительных заслугах Х.Мамедова в подготовке высококвалифицированных кадров, академик сообщил, что ученый создал большую научную школу, и под его руководством были подготовлены 10 докторов наук и 35 докторов философии.
На мероприятии были заслушаны доклады профессора Университета Виргинии США Фаига Мусаева «Худу Мамедов и проблемы структуры белков» и профессора Карского Университета Турции Хаджалы Наджафова «Единство науки и искусства в творчестве Худу Мамедова».
Далее директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА, академик Рафаэль Гусейнов, ректор Бакинского государственного университета, академик Абель Магеррамов, Народный поэт Сабир Рустамханлы и другие выступившие поделились воспоминаниями об ученом.
В рамках конференции был продемонстрирован фильм «Худу Мамедов - телепортрет».
Мероприятие продолжило свою работу пленарным заседанием в Институте катализа и неорганической химии.