“Cəhənnəm sakinləri” AMEA-nın əməkdaşları tərəfindən maraqla qarşılanıb
Noyabrın 23-də Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrında “Cəhənnəm sakinləri” tamaşası növbəti dəfə təqdim olunub.
Bu dəfə tamaşanı AMEA-nın əməkdaşları izləyiblər.
Xalq yazıçısı Elçin Əfəndiyevin eyniadlı pyesi əsasında hazırlanan səhnə əsərinin müəllifi, quruluşçu rejissoru və rəssamı Xalq artisti Azər Paşa Nemətov, rejissoru Anar Sadıqov, rejissor assistenti Dilbər İsmayılova, musiqi tərtibatçısı Kamil İsmayılovdur.
Tamaşanın nümayişindən əvvəl AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək görkəmli dramaturq, ictimai-siyasi xadim, “İstiqlal” ordenli, Xalq yazıçısı Elçin Əfəndiyevin yaradıcılığının bədii-estetik məziyyətlərini təhlil edib, yazıçının zəngin irsinin ədəbiyyatımızın təşəkkülünə təsir göstərdiyi vurğulayıb. Bildirib ki, Elçin Azərbaycanda absurd teatrın yaradıcısıdır və o, ölkə teatrına yeni nəfəs və mühit gətirib.
Qeyd olunub ki, yaradıcılığının ilk illərindən yazıçı cəmiyyətdə bütövlükdə baş verən hadisələrin mənəvi-əxlaqi durumunu dərindən dərk edib, onu istedadının gücü və qələminin qüdrəti ilə, ustalıqla, bədii boyalarla əsərlərində əks etdirib. Ömrünü ədəbiyyata həsr etmiş ustad qələm sahibinin əsərlərinin dünya ədəbiyyatında xüsusi yeri var. Yazıçının bədii əsərləri sənətkarlıq baxımından dünya ədəbi şedevrləri xəzinəsini zənginləşdirən bədii nailiyyətdir.
Sonra filologiya elmləri doktorları, professorlar Qəzənfər Paşayev və Şirindil Alışanov çıxış edərək yazıçının zəngin yaradıcılığından söz açıb, səhnə əsəri ilə bağlı fikirlərini bildiriblər.
Səhnə əsəri aktyorların ifasında tamaşaçıya inandırıcı ştrixlərlə, olduqca maraqlı tərzdə çatdırılıb. Tamaşanın maraqlı, zəngin səhnə dekorasiyası və aktyorların məharətli çıxışı onu daha da baxımlı edib.
Tamaşada Azər Dadaşovun musiqisindən istifadə olunub. Yeni səhnə əsərində Xalq artistləri Məleykə Əsədova, Nurəddin Mehdixanlı, Əməkdar artistlər Elşən Rüstəmov, Mirzə Ağabəyli, aktyorlar Vüsal Mustafayev, Elçin Əfəndi, Ləman İmanova, Rüstəm Rüstəmov, Rada Nəsibova, Ramin Şıxəliyev və Xədicə Novruzlu iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, tamaşa 1937-ci ildə milli fəlakət və faciə şəklində bütün ölkəni əhatə edən repressiya hadisələrindən bəhs edir. İnsanlara qarşı həyata keçirilən kütləvi təqib, mənəvi təzyiq ər və arvadı üz-üzə qoyur, onlar böyük qorxunun əsarəti altında satqına çevrilirlər. Günahlarını bir-birindən gizlətməyə çalışsalar da, günlərin birində evlərində peyda olan çağırılmamış qonaq (ər-arvada görə Şeytan) onların əsl mahiyyətini üzə çıxarır, qorxunun insan həyatında hansı faciələrə səbəb olduğunu göstərir.

"Residents of hell" caused interest of ANAS employees
"Inhabitants of Hell" play was staged again at the Azerbaijan State Academic National Drama Theater on November 23.
Spectators of the performance were employees of ANAS.
The author, producer and artist of the play, prepared on the basis of the same play by People's Writer Elchin Efendiyev, is People's Artist Azer Pasha Neymatov, Director - Anar Sadigov, assistant director - Dilbar Ismailova, music designer - Kamil Ismayilov.
Speaking before the performance, Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Literature after Nizami Ganjavi, Academician Isa Habibbeyli spoke about the creativity of the People's writer Elchin.
It was noted that, Elchin is the founder of the absurd theater in Azerbaijan. He brought a new spirit to the Azerbaijani theater.
Thus, he managed to express himself in this arena: "The performance, which will soon begin, is a product of Elchin's thinking. The work, which is psychologically-moral and enlightening, will cause each of us a great interest and pleasant impressions. "
Doctor of Philology, Professor Gazanfar Pashayev and others, speaking about the rich creativity of the writer, expressed their opinions in connection with his stage works.
In the play, was used music by Azer Dadashyev. People's artists Maleyka Asadova, Nureddin Mehdikhanli, Honored Artists Elshan Rustamov and Mirza Agabeyli, actors Vusal Mustafayev, Elchin Efendi, Laman Imanova, Rustam Rustamov, Rada Nasibova, Ramin Shikhaliyev and Khadija Novruzlu took part in the new stage performance.
Let us note that, the performance narrates about national disasters and tragic events, in the form of repressions engulfing the whole country in 1937. Mass persecution and moral pressure against people put a husband and wife face to face, and under the yoke of great fear they turn them into a traitor.