Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasında akademik Ömər Eldarovun 90 illik yubileyi qeyd olunub + Foto
Dekabrın 20-də Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasında bu ali təhsil ocağının rektoru, görkəmli heykəltəraş-alim, Xalq rəssamı, akademik Ömər Eldarovun 90 illik yubileyi qeyd olunub.
Tədbirdə Mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Ədalət Vəliyev çıxış edərək bildirib ki, Ömər Eldarov yaradıcılıq fəaliyyəti və xidmətləri ilə mədəniyyətimizi zənginləşdirən dünya şöhrətli sənətkarlardandır. Onun əl işləri regional və beynəlxalq müsabiqələrdə, dünyanın bir çox muzeylərində sərgilənir.
Ə.Vəliyev qeyd edib ki, Ö.Eldarovun müxtəlif illərdə Bakıda ucaltdığı monumental heykəllər şəhərin bədii-estetik simasının təkmilləşməsinə töhfə verib.
Sonra Təhsil naziri vəzifəsini icra edən Ceyhun Bayramov illərdir öz biliklərini tələbələri ilə bölüşən, onlara heykəltəraşlığın incəliklərini öyrədən Ömər Eldarovun pedaqoq kimi fəaliyyətindən danışıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov bildirib ki, bütün mənalı ömrü boyu Ö.Eldarov məhsuldar yaradıcılıqla yanaşı, həm də Azərbaycanın elmi-ədəbi və ictimai-mədəni həyatının fəal iştirakçısı olub. Artıq uzun illərdir ki, respublikamızda Ö.Eldarovun peşəkar rəssamlıq və heykəltəraşlıq məktəbi formalaşıb.
R.Hüseynov diqqətə çatdırıb ki, görkəmli heykəltaraşın əsərləri ölkəmizin sərhədlərini aşaraq kənarlara da adlayır. Ömər Eldarovun imzası yalnız Azərbaycanda deyil, dünyanın bir neçə ölkəsində var. Bu heykəllərlə Azərbaycanın yaradıcı qüdrəti dünyaya da bəlli olur.
Yubilyarın sənət dostları dövlətimizin başçısı tərəfindən respublikanın ən ali mükafatı olan “Heydər Əliyev” ordeni ilə təltif edilməsi münasibətilə Xalq rəssamını təbrik ediblər.

В Азербайджанской академии художеств отмечен 90-летний юбилей академика Омара Эльдарова + Фото
20 декабря в Азербайджанской академии художеств был отмечен 90-летний юбилей ректора этого высшего учебного заведения, выдающегося ученого-скульптора, Народного художника, академика Омара Эльдарова.
Выступивший на мероприятии заместитель министра Культуры и туризма Адалят Велиев сказал, что Омар Эльдаров является всемирно известным скульптором, обогатившим отечественную культуру своей творческой деятельностью и заслугами. Его работы демонстрируются в региональных и международных конкурсах, во многих музеях мира.
А.Велиев отметил, что монументальные памятники, воздвигнутые О.Эльдаровым в различные годы в Баку, внесли свой вклад в совершенствование художественно-эстетического облика города.
Затем исполняющий обязанности министра Образования Джейхун Байрамов рассказал о педагогической деятельности Омара Эльдарова.
Выступивший на мероприятии директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА Рафаэль Гусейнов отметил, что на протяжении всей сознательной жизни Омар Эльдаров наряду с плодотворным творчеством, также был активным участником научно-литературной и общественно-культурной жизни Азербайджана. Уже долгие годы в нашей республике сформирована профессиональная школа живописи и скульптуры Омара Эльдарова.
Р.Гусейнов довел до внимания, что произведения выдающегося скульптора вышли за границы нашей страны. Творческие работы Омара Эльдарова воздвигнуты не только в нашей стране, но и в нескольких странах мира.
Друзья юбиляра по искусству поздравили Народного художника по случаю награждения главой нашего государства высшей наградой республики - орденом «Гейдар Алиев».