Dekabrın 25-də AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin ümumi yığıncağı keçirilib. Tədbirdə bölmə üzvləri, elmi müəssisələrin rəhbərləri, elmi katibləri və aidiyyəti üzrə şəxslər iştirak ediblər.
Yığıncağı giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
İlk olaraq elmi-təşkilati məsələlər müzakirəyə çıxarılıb. Bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli Rəyasət Heyətinin "AMEA-nın elmi müəssisələrində 2017-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar haqqında" 11 oktyabr 2017-ci il tarixli qərar qəbul etdiyini xatırladaraq müvafiq elmi müəssisələrin illik hesabatlarının dinləniləcəyini bildirib. Vurğulayıb ki, hesabatların hazırlanması zamanı institut və təşkilatlarda görülən işlər, həyata keçirilən tədbirlər, beynəlxalq əməkdaşlıq, xüsusilə il ərzində alınan mühüm elmi nəticələrə diqqət yetirilib. Qeyd edib ki, hesabat ilində bölmə üzrə 33 problemin 83 movzusu, 363 işin 186 mərhələsi üzrə tədqiqat işləri aparılıb. İlin sonuna doğru 122 işin 109 mərhələsinin başa çatdığını deyən akademik bölmənin elmi müəssisələri tərəfindən 8 respublika və 4 beynəlxalq miqyaslı tədbir keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, il ərzində 7-si xaricdə olmaqla 129 kitab, 8-i xaricdə olmaqla 101 monoqrafiya, 234-ü xaricdə olmaqla 2108 məqalə və 35-i xaricdə olmaqla 168 tezis çap edilib. 2017-ci ildə bölmə əməkdaşlarının impakt faktorlu jurnallarda 24 məqaləsi çapdan çıxıb, elmi işçilərin əsərlərinə istinadların sayı isə 76-dır. Kadr hazırlığı məsələsinə toxunan natiq vurğulayıb ki, hesabat ilində fəlsəfə doktorluğu üzrə 38, elmlər doktorluğu üzrə 7 nəfər müdafiə edib. T.Kərimli Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən 3 layihənin qəbul edilərək maliyyələşdirildiyini nəzərə çatdırıb.
Daha sonra Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat, Nəsimi adına Dilçilik, Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar, Folklor, Memarlıq və İncəsənət institutları, Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı və Hüseyn Cavidin Ev muzeylərinin hesabatları təqdim edilib.
Məruzələr dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, fikirlər səsləndirilib. Bölmə hesabatların qənaətbəxş sayılması və Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasını qərara alıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ Akademiya prezidentinin "Elmin populyarlaşdırılması sahəsində səmərəli fəaliyyətinə görə AMEA Rəyasət Heyətinin mükafatı haqqında əsasnamənin təsdiqi haqqında" Sərəncamının icrası ilə bağlı olub. Akademik Teymur Kərimli bildirib ki, son illər bölməyə daxil olan institut və təşkilatlarda elmin populyarlaşdırılmasına xidmət edən bir sıra elmi əsər nəşr edilib. Bölmə geniş müzakirədən sonra mükafat üçün elmi əsərlərin siyahısını müəyyənləşdirərək Rəyasət Heyətinə təqdim olunması haqqında qərar qəbul edib.
Bölmənin növbəti qərarı ilə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov Beynəlxalq Türk Akademiyasının təsis etdiyi "Atalar mirası" Ensiklopedik Multimedia Fondunun koordinatoru vəzifəsinə təyin edilib.

On December 25, the General Meeting of the Humanitarian Sciences Division of ANAS was held. The event was attended by members of the department, heads of scientific institutions, scientific secretaries and related persons.
Opening the meeting, academician Isa Habibbeyli, Vice-President of ANAS, familiarized the participants with the issues on the agenda.
First, scientific-organizational issues were discussed. The academic secretary of the department, academician Teymur Karimli, recalled that the Presidium's decision on the results of the scientific research works carried out in the scientific institutions of ANAS on October 11, 2017, will be followed by annual reports of relevant scientific institutions. In reporting year, 83 sections of 33 problems were investigated in 186 phases of 363 cases. At the end of the year, 109 phases of the 122 works were completed and 8 republican and 4 international events were held by scientific institutions of the academic unit. This year 7 books were published abroad, including 129 monographs, 8 monographs. In 2017, 24 articles in have been published in high impact factor journals, the scientist lined out.
Later presented the reports of institute of Literature named after Nizami Ganjavi, Linguistics named after Nasimi, Manuscripts, Folklore, Architecture and Art Institute and Huseyn Javid's House Museum.
After the reports were listened, discussions were held and ideas were sounded. The Department has decided that the reports should be considered satisfactory and submitted to the Presidency Board.
The next issue on the agenda was related to the execution of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan "On Approval of the Statute on the Prize of the Presidium of ANAS for the Effective Activity in Science Promotion". Academician Teymur Karimli said that in recent years, a number of scientific works have been published that serve to popularize science in institutions and organizations.
Aghahuseyn Shukurov, PhD in Philology, has been appointed as Coordinator of the Encyclopedic Multimedia “Atalar mirasi”.