Dekabrın 25-də AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin ümumi yığıncağı keçirilib. Tədbirdə bölmə üzvləri, elmi müəssisələrin rəhbərləri, elmi katibləri və aidiyyəti üzrə şəxslər iştirak ediblər.
Yığıncağı giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
İlk olaraq elmi-təşkilati məsələlər müzakirəyə çıxarılıb. Bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli Rəyasət Heyətinin "AMEA-nın elmi müəssisələrində 2017-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar haqqında" 11 oktyabr 2017-ci il tarixli qərar qəbul etdiyini xatırladaraq müvafiq elmi müəssisələrin illik hesabatlarının dinləniləcəyini bildirib. Vurğulayıb ki, hesabatların hazırlanması zamanı institut və təşkilatlarda görülən işlər, həyata keçirilən tədbirlər, beynəlxalq əməkdaşlıq, xüsusilə il ərzində alınan mühüm elmi nəticələrə diqqət yetirilib. Qeyd edib ki, hesabat ilində bölmə üzrə 33 problemin 83 movzusu, 363 işin 186 mərhələsi üzrə tədqiqat işləri aparılıb. İlin sonuna doğru 122 işin 109 mərhələsinin başa çatdığını deyən akademik bölmənin elmi müəssisələri tərəfindən 8 respublika və 4 beynəlxalq miqyaslı tədbir keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, il ərzində 7-si xaricdə olmaqla 129 kitab, 8-i xaricdə olmaqla 101 monoqrafiya, 234-ü xaricdə olmaqla 2108 məqalə və 35-i xaricdə olmaqla 168 tezis çap edilib. 2017-ci ildə bölmə əməkdaşlarının impakt faktorlu jurnallarda 24 məqaləsi çapdan çıxıb, elmi işçilərin əsərlərinə istinadların sayı isə 76-dır. Kadr hazırlığı məsələsinə toxunan natiq vurğulayıb ki, hesabat ilində fəlsəfə doktorluğu üzrə 38, elmlər doktorluğu üzrə 7 nəfər müdafiə edib. T.Kərimli Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən 3 layihənin qəbul edilərək maliyyələşdirildiyini nəzərə çatdırıb.
Daha sonra Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat, Nəsimi adına Dilçilik, Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar, Folklor, Memarlıq və İncəsənət institutları, Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı və Hüseyn Cavidin Ev muzeylərinin hesabatları təqdim edilib.
Məruzələr dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, fikirlər səsləndirilib. Bölmə hesabatların qənaətbəxş sayılması və Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasını qərara alıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ Akademiya prezidentinin "Elmin populyarlaşdırılması sahəsində səmərəli fəaliyyətinə görə AMEA Rəyasət Heyətinin mükafatı haqqında əsasnamənin təsdiqi haqqında" Sərəncamının icrası ilə bağlı olub. Akademik Teymur Kərimli bildirib ki, son illər bölməyə daxil olan institut və təşkilatlarda elmin populyarlaşdırılmasına xidmət edən bir sıra elmi əsər nəşr edilib. Bölmə geniş müzakirədən sonra mükafat üçün elmi əsərlərin siyahısını müəyyənləşdirərək Rəyasət Heyətinə təqdim olunması haqqında qərar qəbul edib.
Bölmənin növbəti qərarı ilə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov Beynəlxalq Türk Akademiyasının təsis etdiyi "Atalar mirası" Ensiklopedik Multimedia Fondunun koordinatoru vəzifəsinə təyin edilib.

Состоялось Общее собрание Отделения гуманитарных наук + Фото
25 декабря состоялось Общее собрание Отделения гуманитарных наукНАНА. В мероприятии приняли участие члены отделения, руководители научных учреждений, ученые секретари и соответствующие лица.
Открывая собрание вступительным словом, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли ознакомил участников с вопросами повестки дня.
В первую очередь на обсуждение были вынесены научно-организационные вопросы. Академик-секретарь отделения, академик Теймур Керимли, напомнив Постановление Президиума «Об отчетах по итогам научно-исследовательских работ, проведенных в научных учреждениях НАНА в 2017 году» от 11 октября 2017 года, сообщил, что будут заслушаны годовые отчеты соответствующих научных учреждений. Было отмечено, что в ходе подготовки отчетов внимание было уделено работам, проводимым в институтах и организациях, реализованным мероприятиям, международному сотрудничеству, в частности, важным научным достижениям. Сообщил, что в отчетном году исследовательские работы по отделению были проведены по 33-м проблемам, охватывающим 83 темы, выполнены 186 этапов 363 работ. Сообщив о завершении 109 этапов 122 работ к концу года, академик довел до внимания проведение научными учреждениями отделения 8 республиканских и 4 международных мероприятий. Отметил, что в течение года увидели свет 129 книг (7 за рубежом), 101 монография (8 за рубежом), 2108 статей (234 за рубежом), 168 тезисов (35 за рубежом). В 2017 году 24 статьи научных сотрудников отделения вышли в свет в журналах с импакт фактором, количество ссылок на труды научных сотрудников составляет 76. Касаясь вопроса подготовки кадров, выступивший подчеркнул, что в отчетном году 38 человек защитили диссертации на соискание ученой степени доктора философии, 7 человек – доктора наук. Т.Керимли также подчеркнул, что Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики были приняты и финансированы 3 проекта.
Затем были представлены годовые отчеты Института литературы имени Низами Гянджеви, Института языкознания имени Насими, Института рукописей им. Мухаммеда Физули, Института фольклора, Института архитектуры и искусства, Национального музея азербайджанской литературы и имени Низами Гянджеви и Дома-музея Гусейна Джавида.
После заслушивания докладов, были проведены обсуждения, прозвучали мнения. Было принято решение о представлении отчетов в Президиум НАНА.
Очередной вопрос, вошедший в повестку дня, был связан с исполнением Распоряжения президента Академии «Об утверждении положения о премии Президиума НАНА за плодотворную деятельность в области популяризации науки». Академик Теймур Керимли сказал, что в последние годы во входящих в отделение институтах и организациях был издан ряд научных трудов, служащих популяризации науки. После широкого обсуждения отделение приняло решение об определении и представлении в Президиум списка научных работ для награды.
Очередным решением отделения доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров был назначен на должность координатора Энциклопедического мультимедийного фонда «Аталар мирасы», учрежденного Международной тюркской академией.