Yan 24, 2018 | 10:53 / Konfranslar, İclaslar
Yanvarın 23-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi ümumi informasiya bazasının – “www.azerbaycandili.az” portalının təqdimatı keçirilib.
Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açıb. Dilçilik İnstitutunun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış portalın böyük əhəmiyyətə malik olduğunu söyləyən alim qeyd edib ki, bu informasiya bazası ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 9 aprel 2013-cü il tarixli “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”ndan irəli gələn vəzifələrin icrası məqsədilə hazırlanıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti vurğulayıb ki, 3 dildə fəaliyyət göstərəcək veb-resurs vasitəsilə Azərbaycan dilinin tarixi, inkişaf yolu, qrammatikası, müasir vəziyyəti, problemləri barədə ətraflı məlumatlar əldə etmək mümkün olacaq. Portal dünyada Azərbaycan dilinin tanınması və nüfuzunun artırılması, onun dünya dilçilik mərkəzlərində təmsil olunması istiqamətində böyük rol oynayacaq.
Akademik İ.Həbibbəyli Dilçilik İnstitutunda dilimizin inkişafı istiqamətində mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini, “Monitorinq” şöbəsinin yaradıldığını da diqqətə çatdırıb.
Sonra Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu Azərbaycan dilinin inkişafında ulu öndər Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi tədbirlərdən, qəbul etdiyi fərman və sərəncamlardan danışıb. Alim yeni informasiya bazasında dilçiliyin inkişafı ilə bağlı aparılan elmi tədqiqatların, AXC və müstəqillik dövründə dövlət dili ilə bağlı qəbul edilmiş qanunların öz əksini tapacağını qeyd edib.
Portalda “Dil haqqında”, “Qanunlar”, “Azərbaycan dilçiləri” və “Dilçilik kitabxanası” bölmələrinin mövcud olduğunu söyləyən akademik M.Nağısoylu burada Azərbaycan dilinin izahlı lüğəti, habelə müxtəlif lüğət və ədəbiyyatların elektron variantlarının da yer aldığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli Əlyazmalar İnstitutunda 40 minə yaxın eksponatın mövcud olduğunu, bu eksponatların təxminən 40 faizinin elektronlaşdırıldığını bildirib. “İlk növbədə türkdilli əlyazmaların elektronlaşdırılması nəzərdə tutulur”, – deyə bildirən alim xarici qonaqların bu eksponatlara böyük maraq göstərdiyini qeyd edib. O, mövcud olan bütün eksponatların elektron variantlarının yaradılması istiqamətində tədbirlərin görülməsinin zəruriliyini önə çəkib.
Daha sonra AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək qloballaşma dövründə Azərbaycan dilinin inkişaf etdirilməsi, qorunub saxlanılması istiqamətində atılan addımları təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirib. Böyük informasiya bazası olan saytın məqsəd və təyinatına görə meqa-portal olduğunu vurğulayıb.
AMEA-nın İnternetlə təmin olunması məsələsinə toxunan alim hazırda 7000-ə yaxın kompüterin AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinə qoşulduğunu diqqətə çatdırıb. O, AzScienceNet şəbəkəsinin texniki imkanlarının genişləndirilməsi nəticəsində onun xarici yaddaşının həcminin 500 Tbayt-a bərabər olduğunu qeyd edib.
Akademik R.Əliquliyev, həmçinin portalın dizaynı və konsepsiyasına dair təkliflərini səsləndirib. İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda terminoloji informatika sahəsində görülən işlər barədə məlumat verən alim portalın texniki cəhətdən təmin olunması ilə bağlı dəstək göstərməyə və birgə əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun Kompüter dilçiliyi şöbəsinin müdiri, professor Kamilə Vəliyeva və şöbənin baş elmi işçisi, professor Məsud Mahmudov portalın texniki göstəriciləri baxımından müasir standartlara cavab verdiyini qeyd ediblər, onun istifadə qaydasına dair ətraflı məlumat veriblər. Bildirilib ki, bu informasiya resursunun gələcəkdə mütəmadi olaraq təkmilləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
Sonda “www.azerbaycandili.az” saytının istismarı ilə bağlı müzakirələr aparılıb, bir sıra təkliflər səsləndirilib.

Состоялась презентация портала «www.azerbaycandili.az»
23 января в Электронном актовом зале Института литературы имени Низами Гянджеви Национальной академии наук Азербайджана состоялась презентация портала «www.azerbaycandili.az» - общей информационной базы азербайджанского языка как государственного.
Мероприятие, состоявшееся при организационной поддержке Института языкознания имени Насими, вступительным словом открыл вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Отметив большое значение портала, подготовленного специалистами Института языкознания, ученый довел до внимания, что данная база данных разработана с целью исполнения задач, вытекающих из «Государственной программы по использованию азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени и развитию языкознания в стране», утвержденной Президентом страны Ильхамом Алиевым от 9 апреля 2013 года.
Вице-президент НАНА отметил, что посредством данного веб-ресурса, который будет функционировать на 3 языках, можно будет получить подробную информацию об истории, путях развития, грамматике, современном состоянии, а также проблемах азербайджанского языка. Портал сыграет большую роль в популяризации и повышении авторитета азербайджанского языка во всем мире, его представлении в лингвистических центрах мира.
Академик И.Габиббейли также сообщил об осуществлении в Институте языкознания важных мер, направленных на развитие отечественного языка, а также создании Отдела «Мониторинг».
Затем директор Института языкознания, академик Мохсун Нагысойлурассказал о мерах, осуществленных великим лидером Гейдаром Алиевым на пути развитии азербайджанского языка, указах и распоряжениях, принятых им в этой области. Ученый отметил, что в новой информационной базе найдут свое отражение научные исследования, проводимые в связи с развитием языкознания, а также законы, принятые в связи с государственным языком в период АДР и независимости.
Было отмечено, что в размещенных в портале разделах «О языке», «Законы», «Азербайджанские лингвисты» и «Библиотека языкознания» даются толковый словарь азербайджанского языка, в том числе электронные варианты различных словарей и литературных источников.
Выступивший на мероприятии академик-секретарь Отделения гуманитарных наук, академик Теймур Керимли довел до внимания, что 40 процентов из существующих в институте 40 тысяч экспонатов были оцифрованы. Сообщив о планировании электронизации в первую очередь тюркоязычных рукописей, Теймур Керимли отметил большой интерес иностранных гостей к этим экспонатам. Он выдвинул на передний план необходимость принятия мер, направленных на создание электронных версий всех имеющихся экспонатов.
Далее академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алгулиев оценил шаги, предпринимаемые в направлении развития и сохранения азербайджанского языка в период глобализации, как положительное явление. Подчеркнул, что имеющий большую информационную базу данный сайт по своей цели и назначению является мега-порталом.
Коснувшись вопроса обеспечения НАНА Интернетом, ученый довел до внимания, что в настоящее время около 7000 компьютеров подключены к научно-компьютерной сети AzScienceNet. Отметил, что в результате расширения технических возможностей сети AzScienceNet объем ее внешней памяти стал равен 500 Тбайт.
Академик Р.Алигулиев также озвучил свои предложения по дизайну портала и концепции. Выразил готовность к совместному сотрудничеству и оказанию поддержки порталу с точки зрения технического обеспечения.
На мероприятии заведующая Отделом компьютерной лингвистики Института языковедения, профессор Кямиля Велиева и главный научный сотрудник отдела, профессор Масуд Махмудов подробно проинформировали о правилах пользования сайтом. Было отмечено, что в будущем предусмотрено регулярное усовершенствование этого информационного ресурса.
В заключение были проведены обсуждения, связанные с эксплуатацией сайта "www.azerbaycandili.az", был озвучен ряд предложений.