AMEA-nın Orfoqrafiya Komissiyasının məlumatı
AMEA-nın Orfoqrafiya Komissiyasının açıq müzakirəyə təqdim etdiyi "Azərbaycan dilinin Orfoqrafiya Qaydaları" layihəsi artıq iki aydan çoxdur ki, kütləvi informasiya vasitələrində və sosial şəbəkələrdə geniş müzakirə olunur. Müzakirələrdə müxtəlif sahələrdə çalışan sadə Azərbaycan vətəndaşları, media nümayəndələri, sosial şəbəkələrin təmsilçiləri, yazıçılar, tanınmış dilçi alimlər iştirak edirlər. AMEA Orfoqrafiya Komissiyasına və Nəsimi adına Dilçilik İnstitutuna çoxsaylı yazılı və şifahi müraciətlər daxil olub.
"Azərbaycan dilinin Orfoqrafiya Qaydaları" layihəsi ilə əlaqədar dövri mətbuatda səslənən, yazılı və şifahi şəkildə daxil olan müraciət və təklifləri sistemləşdirmək və təhlil etmək üçün ixtisaslı dilçi alimlərdən ibarət İşçi Qrupu yaradılıb. İşçi Qrupu "Azərbaycan dilinin Orfoqrafiya Qaydaları"na dair təkliflərin statistikasını tərtib edəcək, irəli sürülən mülahizələrin müəlliflərini və mənbələrini əks etdirən arayış hazırlayacaq. İşçi Qrupunun imzaladığı məlumatlar toplusu baxılıb müzakirə olunmaq üçün Orfoqrafiya Komissiyasına təqdim ediləcək.
AMEA Orfoqrafiya Komissiyasının tərkibinə ölkəmizin tanınmış dilçi alimləri - akademiklər və müxbir üzvlər, filologiya üzrə elmlər doktorları, professorlar daxildir. Təqdim olunan təkliflər paketi Orfoqrafiya Komissiyasının iclaslarında mütəxəssislərin iştirakı ilə geniş şəkildə müzakirə olunduqdan sonra qəbul edilən dəyişikliklər təsdiq edilmək üçün Nazirlər Kabinetinə təqdim olunacaq. Azərbaycan dilinin Orfoqrafiya lüğətinin hazırlanıb nəşr edilməsi üçün Nazirlər Kabinetinin qəbul etdiyi qərar əsas hüquqi sənəd olacaq.
Orfoqrafiya Qaydalarının hazırlanması üçün əsas meyar yalnız Azərbaycan dilinin daxili inkişaf qanunauyğunluqlarından, geniş mənada azərbaycançılıq prinsipindən ibarətdir.
AMEA-nın Orfoqrafiya Komissiyası müzakirəyə təqdim olunmuş "Azərbaycan dilinin Orfoqrafiya Qaydaları" layihəsi haqqında fikir və mülahizələrini bildirmiş, təkliflər irəli sürmüş bütün şəxslərə və mütəxəssislərə dərin hörmət və ehtiramını bildirir.
"Azərbaycan dilinin Orfoqrafiya Qaydaları" layihəsinə dair əlavə rəy və təkliflər yazılı şəkildə AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutuna təqdim oluna bilər.

Информация Орфографической комиссии НАНА
Проект Орфографической комиссии НАНА «Правила орфографии азербайджанского языка» уже более двух месяцев обсуждается в средствах массовой информации и социальных сетях. В обсуждениях участвуют простые граждане Азербайджана, представители СМИ, пользователи социальных сетей, писатели, известные лингвисты. В Институт языкознания им. Насими и Орфографическую комиссию поступили многочисленные письменные и устные обращения.
Для систематизации и анализа письменных и устных отзывов и предложений, поступающих из периодической печати в письменной и устной форме в отношении проекта «Правилами орфографии азербайджанского языка» создана Рабочая группа, состоящая из квалифицированных лингвистов. Рабочая группа составит статистику предложений касательно «Правил орфографии азербайджанского языка», подготовит справку об авторах и источниках этих предложений. Сборник информации, подписанный Рабочей группой, будет представлен в Орфографическую комиссию.
В состав Орфографической комиссии входят известные лингвисты нашей страны - академики и корреспонденты, доктора филологических наук и профессора. После широкого обсуждения с участием специалистов пакета предложений на заседании Орфографической комиссии он будет представлен в Кабинет Министров на утверждение. Постановление, которое будет принято Кабинетом Министров в связи с подготовкой и изданием орфографического словаря азербайджанского языка, станет важным юридическим документом.
К основным критериям подготовки Правил орфографии относятся закономерности внутреннего развития азербайджанского языка и принцип азербайджанства в более широком смысле.
Орфографическая комиссия НАНА выразила глубокое уважение и почтение ко всем людям и специалистам, выдвинувшим предложения по проекту «Правила орфографии азербайджанского языка».
Дополнительные отзывы и предложения относительно «Правил орфографии азербайджанского языка» могут быть представлены в письменной форме в Институт языкознания им. Насими НАНА.