“Muğam aləmi” V Beynəlxalq Muğam Festivalı başa çatıb
Martın 14-də Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında “Muğam aləmi” V Beynəlxalq Muğam Festivalına yekun vurulub.
Heydər Əliyev Fondu, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, AMEA, Bəstəkarlar İttifaqı və Azərbaycan Milli Konservatoriyasının birgə dəstəyi ilə reallaşan və bir həftə davam edən festivala 15-dən çox ölkə qatılıb.
Festivalın bədii rəhbəri Xalq artisti, UNESCO-nun “Sülh artisti”, Bəstəkarlar İttifaqının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə Azərbaycan muğamının tarixi keçmişindən və müasir inkişaf səviyyəsindən söz açaraq, bu irsin qorunması və təbliğində festivalın müstəsna rol oynadığını söyləyib. Bildirib ki, “Muğam aləmi” V Beynəlxalq Muğam Festivalı ölkəmizdə artıq ənənəyə çevrilmiş böyük musiqi tədbirlərinin növbəti uğurlu hadisəsidir.
F.Əlizadə festival çərçivəsində Azərbaycan Milli Konservatoriyasında instrumental və vokal bölmələri üzrə beynəlxalq muğam müsabiqəsinin təşkil edildiyini, müsabiqə iştirakçılarının Azərbaycan, Polşa, Türkiyə, İran və Tacikistandan olan tanınmış musiqi mədəniyyətinin görkəmli nümayəndələri tərəfindən qiymətləndirildiyini, konservatoriyada musiqi gecələrinin keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Beynəlxalq Muğam Mərkəzində keçirilən konsertlərdə “Rast”, “Şur”, “Segah”, “Çahargah”, “Bayatı-şiraz”, “Şüştər” və “Hümayun” muğamları istedadlı ifaçılar tərəfindən tamaşaçılara təqdim olunub.
Xalq artisti festival çərçivəsində AMEA-da reallaşan “Azərbaycanda muğam elmi: reallıqlar və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq elmi simpoziumu da yüksək qiymətləndirib.
Sonra beynəlxalq muğam müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb.
Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev, festivalın bədii rəhbəri Firəngiz Əlizadə və beynəlxalq muğam müsabiqəsinin münsiflər heyətinin sədri, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rektoru, Xalq artisti Siyavuş Kərimi qaliblərə diplom və pul mükafatı təqdim ediblər.
Qalibləri təbrik edən Əbülfəs Qarayev artıq ənənəyə çevrilən bu festivalın keçirilməsinə göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, münsiflər tərəfindən seçilən ən layiqlilər muğam sənətinin daha böyük coğrafiyada təbliğinə öz töhfələrini verəcəklər.
Sonra bədii rəhbər və baş dirijor Ağaverdi Paşayevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Dövlət Xalq Çalğı Alətləri Orkestri və muğam müsabiqəsinin qalibləri çıxış ediblər.

Завершился V Международный фестиваль мугама «Мир мугама»
14 марта в Азербайджанской государственной академической филармонии завершился V Международный фестиваль мугама «Мир мугама».
В фестивале, прошедшем при совместной организационной поддержке Фонда Гейдара Алиева, Министерства культуры и туризма, НАНА, Союза композиторов и Национальной консерватории Азербайджана, приняли участие более 15 стран.
Говоря об историческом прошлом и современном развитии азербайджанского мугама, художественный руководитель фестиваля, Народная артистка, «Артист ЮНЕСКО во имя мира», председатель Союза композиторов, член-корреспондент НАНА Фирангиз Ализаде отметила, что фестиваль сыграл исключительную роль в сохранении и продвижении этого наследия. Было подчеркнуто, что V Международный фестиваль мугама «Мир мугама» - очередное успешное событие среди великих музыкальных мероприятий, которые приобрели традиционный характер в нашей стране.
Ф.Ализаде довела до внимания, что в рамках фестиваля в Азербайджанской Национальной Консерватории прошел международный конкурс мугама по инструментальному и вокальному отделениям, участники конкурса были оценены видными представителями музыкальной культуры Азербайджана, Польши, Турции, Ирана и Таджикистана. А в Консерватории проходили музыкальные вечера. На концертах, состоявшихся в Международном центре мугама, талантливыми исполнителями зрителям были представлены мугамы «Раст», «Шур», «Сегях», «Чахаргях», «Баяты-Шираз», «Шуштар» и «Хумаюн».
Народная артистка также высоко оценила Международный симпозиум «Азербайджанская наука мугама: реалии и перспективы», который прошел в НАНА в рамках фестиваля.
Затем победители Международного конкурса мугама были награждены.
Министр культуры и туризма Абульфаз Гараев, художественный руководитель фестиваля Фирангиз Ализаде и председатель жюри Международного конкурса мугама, ректор Азербайджанской Национальной Консерватории, Народный артист Сиявуш Керими вручили победителям дипломы и призы.
Поздравив победителей, Абульфаз Гараев выразил благодарность Первому вице-президенту Азербайджана Мехрибан Алиевой за поддержку фестиваля, ставшего традицией. Он отметил, что избранные членами жюри победители конкурса внесут значительный вклад в пропаганду искусства мугама за пределами страны.
Далее выступили Азербайджанский государственный оркестр народных инструментов под руководством художественного директора и главного дирижера Агаверди Пашаева и победители конкурса.