Humanitar Elmlər Bölməsinin iclasında 2017-2018-ci tədris ili üçün dissertasiya mövzuları müzakirə olunub
Apr 20, 2018 | 15:54 / Konfranslar, İclaslar
Aprelin 20-də AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin növbəti iclası keçirilib.
Tədbirdə bölmə üzvləri, müvafiq elmi müəssisələrin rəhbərləri, elmi katibləri və aidiyyəti üzrə əməkdaşlar iştirak ediblər.
Bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli iclası açaraq gündəlikdəki məsələlər haqqında məlumat verib.
Sonra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb. İlk olaraq bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə 2017-2018-ci tədris ili üçün fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbulun nəticələri haqqında müzakirə aparılıb və dissertasiya mövzuları barədə məlumat verilib. Akademik Teymur Kərimli bu il fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya 24 nəfərin qəbul olunduğunu diqqətə çatdırıb. Natiq vurğulayıb ki, dissertasiya mövzuları doktorantlara verilməzdən əvvəl elmi müəssisələrdə müvafiq sahənin alimləri tərəfindən hərtərəfli müzakirə olunmalıdır. Alim mövzuların müasir dövrdə elmin qarşısında duran əsas vəzifə və tələblərə uyğun seçilməsini tövsiyə edib.
Müzakirələrdən sonra doktorantların dissertasiya mövzuları təsdiq olunub və Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsi qərara alınıb.
Tədbirdə bölmənin elmi müəssisələrində struktur dəyişiklikləri ilə bağlı məsələlərə baxılıb. Bölmənin qərarı ilə Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyat nəzəriyyəsi şöbəsinin nəzdində Ədəbi cərəyanlar sektorunun yaradılması, həmçinin Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin X.Şirvani adına Aran regional şöbəsinin Aran regional filialı adlandırılması ilə bağlı Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ AMEA alimlərinin postdoktoral elmi tədqiqatlarının tamamlanması məqsədilə Avropanın nüfuzlu elmi-tədqiqat müəssisələrinə göndərilməsi üçün elan olunan müsabiqə haqqında olub. Müzakirədən sonra bölmə üzrə namizədlərin təsdiqi və müsabiqəyə təqdim edilməsi qərara alınıb.

На заседании Отделения гуманитарных наук обсуждены темы диссертаций на 2017-2018 учебный год
В мероприятии приняли участие члены отделения, руководители соответствующих научных учреждений, ученые секретари и сотрудники.
Открыв заседание, академик-секретарь отделения, академик Теймур Керимли проинформировал о вопросах повестки дня.
Затем были рассмотрены научно-организационные вопросы. Сначала были обсуждены результаты приема в докторантуру научных учреждений отделения по программам подготовки докторов философии и докторов наук на 2017-2018 учебный год. Академик Теймур Керимли сообщил, что в этом году в докторантуру по программе подготовки докторов философии поступили 24 человека. Оратор подчеркнул, что до представления тем диссертаций доктарантам они должны быть подробно обсуждены учеными соответствующих сфер. Ученый дал рекомендацию относительно приведения тем в соответствие с основными задачами и требованиями современной науки.
После обсуждений были утверждены темы диссертаций докторантов и принято решение о представлении их в Президиум.
На мероприятии также были рассмотрены вопросы касательно структурных изменений в научных учреждениях отделения. По решению отделения перед Президиумом было поднято ходатайство о создании Сектора литературных течений при Отделе теории литературы Института литературы им. Низами Гянджеви и переимоновании Аранского регионального отдела им. Х.Ширвани Национального музея азербайджанской литературы им. Низами Гянджеви на Аранский региональный филиал.
Очередной вопрос повестки дня касался конкурса, объявленного в связи с отправкой ученых НАНА в престижные европейские научно-исследовательские учреждения с целью завершения их постдокторальных научных исследований. После обсуждений было принято решение об утверждении и представлении в конкурс кандидатов по отделению.