Orfoqrafiya Komissiyasının yekun iclası keçirilib
İclasa sədrlik edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə bildirib ki, orfoqrafiya məsələlərilə bağlı mətbuatda bu günə kimi 300-dən artıq məqalə dərc edilib. Vurğulayıb ki, bu müddət ərzində Azərbaycan ictimaiyyəti yeni orfoqrafiya qaydaları ilə bağlı fikirlərini bölüşüb və onlar nəzərə alınıb.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Orfoqrafiya Komissiyasının İşçi qrupu müzakirə prosesində diqqətli olmağa çalışıb: "Statistik məlumat son dərəcə obyektivdir. Orfoqrafiya lüğətinin müzakirəsi azad və sərbəst şəkildə aparılıb, ictimaiyyət öz fikrini bölüşüb".
İ.Həbibbəyli yeni orfoqrafiya qaydaları təsdiq olunarkən dildə gedən proseslərin, ictimai və mütəxəssis rəylərinin, eləcə də dilin özünün uyğunluğunun nəzərə alındığını qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu bildirib ki, Orfoqrafiya Komissiyasının İşçi qrupunda 15 nəfər tanınmış dilçi alim təmsil olunub. O, ötən müddət ərzində İşçi qrupunun 7 iclasının keçirildiyini, mətbuatda orfoqrafiya məsələlərilə bağlı gedən müzakirələrin izlənildiyini və materialların toplanıldığını söyləyib.
İclasda, həmçinin akademiklər - Rafael Hüseynov, Kamal Abdullayev, professorlar - Nazim İmanov, Sayalı Sadıqova, İsmayıl Məmmədli və Buludxan Xəlilov çıxış edərək fikirlərini bölüşüblər.
İclasın sonunda aşağıdakı üç maddə qəbul edilməyib:
- Maddə 34: Ərəb mənşəli –iyyat, -iyyət və -iyyə şəkilçilərində qoşa ysamitlərindən birinin düşməsi.
Mövcud variant: ədəbiyyat, riyaziyyat, davamiyyət və s.
Təklif olunan variant: ədəbiyat, riyaziyat, mədəniyət, davamiyət, cərahiyyə, maliyyə və s.
- Avropa dillərindən alınma sözlərdə söz ortasında qoşa m hərflərindən birinin düşməsi:
Mövcud variant: qrammatika, kommersiya, kommutator, kommensal, kommentari, kommentator, kommersant, simmetriya, kommunist, meqommetr, lemma (riyaz.), lemminq (-lər) (zool.) və s.
Təklif olunan variant: qramatika, komersiya, komutator, komensal, komentari, komentator, komersant, simetriya, komunist, meqometr, lema (riyaz.), leminq (-lər) (zool.) və s.
- Apostrofun ləğvindən sonra sözlərdə heca yerinin dəyişməsi.
Mövcud variant: sür′-ət, cür′-ət, məş′əl, Kən′-an və s.
Təklif olunan variant: sü-rət, cü-rət, mə-şəl, Kə-nan və s.
Qəbul edilən yeni maddələr isə bunlardır:
- Maddə 31: Avropa dillərindən alınma sözlərdə söz əvvəlində qoşa s samitlərindən birinin düşməsi.
Mövcud variant: ssenari, ssuda.
Təklif olunan variant: senari, suda.
- Maddə 33: Avropa dillərindən alınma sözlərdə söz sonunda qoşa s samitlərindən birinin düşməsi.
Mövcud variant: boss, brass, ekspress, stress, trass və s.
Təklif olunan variant: bos, bras, ekspres, stres, tras və s.
- Anti... ön şəkilçisi və trans..., proto... morfemlərinin xüsusi isimlərlə birləşməsi qaydası. Bu ön şəkilçi və mürəkkəb sözlərin hissəcikləri xüsusi isimlərlə birləşdiyi zaman defislə ayrılır və xüsusi isimlər böyük hərflə başlayır.
Təklif olunan variant: anti-Rusiya, trans-Asiya, trans-Avropa, trans-Avrasiya, trans-Qafqaz, proto-Azərbaycan və s.
- Maddə 40-ın qeydi: Qeyri... və ümum... morfemləri xüsusi isimlərlə birləşdiyi zaman defislə ayrılır və xüsusi isimlər böyük hərflə başlayır.
Təklif olunan variant: qeyri-Avropa, ümum-Azərbaycan, ümum-Avropa,ümum-Bakı, ümum-Rusiya və s.
- Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı naziri, Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə naziri tipli mürəkkəb adlarda sahə bildirən söz (Səhiyyə) böyük, vəzifə bildirən söz (nazir) kiçik hərflə yazılır.
- Tərkibində lisey, gimnaziya, vəqf, məktəb, fakültə, şöbə sözləri olan mürəkkəb adlarda ilk söz böyük, sonrakı sözlər kiçik hərflə yazılır:
Avropa liseyi, Dəyanət vəqfi, Humanitar fənlər gimnaziyası, Humanitar siyasət məsələləri şöbəsi, Uşaq-gənclər şahmat məktəbi, BDU-nun Filologiya fakültəsi, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Tətbiqi dilçilik şöbəsi.

The final meeting of the Orthographic Commission held
On September 13, the final meeting of the Orthographic Commission of the Presidium of ANAS was held.
Chairman of the meeting, President of ANAS, academician Akif Alizadeh noted that, up to now the press has covered about 300 articles related to spelling problems. He said that, the Azerbaijani public shared their thoughts on new spelling rules, and they were taken into consideration.
Vice-president of ANAS, academician Isa Habibbeyli noted that, the Working Group of the Orthographic Commission carefully considered the process of discussion: "Statistical information is extremely objective. The spelling was discussed at a free level, the public shared their opinions, "and when approving the new rules of spelling, the processes taking place in the language, the comments of specialists, and the correspondence to the language itself were taken into account.
Director of the Institute of Linguistics named after Nasimi, academician Mohsun Nagysoylu said that, 15 well-known linguists are represented in the Working Group of the Commission, 7 meetings of the Working Group were held, issues related to spelling in the press were discussed and materials were collected.
Academician Rafael Huseynov, Kamal Abdullayev, Professors Nazim Imanov, Sayyaly Sadigova, Ismail Mammadli and Buludkhan Khalilov shared their views on the topic of the meeting.
At the end of the meeting, the following two articles were not adopted:
- Article 34: The omission of one of the double y in the endings of Arabic origin - iyyat, -iyyət and -iyyə
Existing option: ədəbiyyat, riyaziyyat, davamiyyət, etc.
Proposed option: ədəbiyat, riyaziyat, mədəniyət, davamiyət, cərahiyə, maliyə, etc.
- The omission of one letter of one of the double m in foreign words of European origin
The existing version: qrammatika, kommersiya, kommutator, kommensal, kommentari, kommentator, kommersant, simmetriya, kommunist, meqommetr, lemma (mat.), Lemminq (-y) (zool.) etc.
The proposed variant: qramatika, komersiya, komutator, komensal, komentari, komentator, komersant, simetriya, komunist, meqometr, lema (mat.), Leminq (-y) (zool.), Etc.
The adopted new articles are as follows:
- Article 31: The omission of one of the double consonants s in foreign words of European origin.
Existing option: ssenari, ssuda.
Proposed option: senari, suda.
- Article 33: The omission of one of the double consonants s at the end of foreign words of European origin.
Existing option: boss, brass, ekspress, stress, trass, etc.
Proposed option: bos, bras, ekspres, stres, tras, etc.
- Rules for attaching special prefixes to nouns - Anti ... and morphemes - trans ..., - proto ... When combining this prefix and morphemes to special nouns, they are separated by a hyphen, and the noun is spelled with a capital letter.
The proposed variant: anti-Rusiya, trans-Asiya, trans-Avropa, trans-Avrasiya, trans-Qafqaz, proto-Azərbaycan and others.
- Note of Article 40: When combining morphemes - Qeyri ... and - ümum ... to special nouns, they are separated by a hyphen, and the noun is spelled with a capital letter.