Orfoqrafiya Komissiyasının yekun iclası keçirilib
İclasa sədrlik edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə bildirib ki, orfoqrafiya məsələlərilə bağlı mətbuatda bu günə kimi 300-dən artıq məqalə dərc edilib. Vurğulayıb ki, bu müddət ərzində Azərbaycan ictimaiyyəti yeni orfoqrafiya qaydaları ilə bağlı fikirlərini bölüşüb və onlar nəzərə alınıb.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Orfoqrafiya Komissiyasının İşçi qrupu müzakirə prosesində diqqətli olmağa çalışıb: "Statistik məlumat son dərəcə obyektivdir. Orfoqrafiya lüğətinin müzakirəsi azad və sərbəst şəkildə aparılıb, ictimaiyyət öz fikrini bölüşüb".
İ.Həbibbəyli yeni orfoqrafiya qaydaları təsdiq olunarkən dildə gedən proseslərin, ictimai və mütəxəssis rəylərinin, eləcə də dilin özünün uyğunluğunun nəzərə alındığını qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu bildirib ki, Orfoqrafiya Komissiyasının İşçi qrupunda 15 nəfər tanınmış dilçi alim təmsil olunub. O, ötən müddət ərzində İşçi qrupunun 7 iclasının keçirildiyini, mətbuatda orfoqrafiya məsələlərilə bağlı gedən müzakirələrin izlənildiyini və materialların toplanıldığını söyləyib.
İclasda, həmçinin akademiklər - Rafael Hüseynov, Kamal Abdullayev, professorlar - Nazim İmanov, Sayalı Sadıqova, İsmayıl Məmmədli və Buludxan Xəlilov çıxış edərək fikirlərini bölüşüblər.
İclasın sonunda aşağıdakı üç maddə qəbul edilməyib:
- Maddə 34: Ərəb mənşəli –iyyat, -iyyət və -iyyə şəkilçilərində qoşa ysamitlərindən birinin düşməsi.
Mövcud variant: ədəbiyyat, riyaziyyat, davamiyyət və s.
Təklif olunan variant: ədəbiyat, riyaziyat, mədəniyət, davamiyət, cərahiyyə, maliyyə və s.
- Avropa dillərindən alınma sözlərdə söz ortasında qoşa m hərflərindən birinin düşməsi:
Mövcud variant: qrammatika, kommersiya, kommutator, kommensal, kommentari, kommentator, kommersant, simmetriya, kommunist, meqommetr, lemma (riyaz.), lemminq (-lər) (zool.) və s.
Təklif olunan variant: qramatika, komersiya, komutator, komensal, komentari, komentator, komersant, simetriya, komunist, meqometr, lema (riyaz.), leminq (-lər) (zool.) və s.
- Apostrofun ləğvindən sonra sözlərdə heca yerinin dəyişməsi.
Mövcud variant: sür′-ət, cür′-ət, məş′əl, Kən′-an və s.
Təklif olunan variant: sü-rət, cü-rət, mə-şəl, Kə-nan və s.
Qəbul edilən yeni maddələr isə bunlardır:
- Maddə 31: Avropa dillərindən alınma sözlərdə söz əvvəlində qoşa s samitlərindən birinin düşməsi.
Mövcud variant: ssenari, ssuda.
Təklif olunan variant: senari, suda.
- Maddə 33: Avropa dillərindən alınma sözlərdə söz sonunda qoşa s samitlərindən birinin düşməsi.
Mövcud variant: boss, brass, ekspress, stress, trass və s.
Təklif olunan variant: bos, bras, ekspres, stres, tras və s.
- Anti... ön şəkilçisi və trans..., proto... morfemlərinin xüsusi isimlərlə birləşməsi qaydası. Bu ön şəkilçi və mürəkkəb sözlərin hissəcikləri xüsusi isimlərlə birləşdiyi zaman defislə ayrılır və xüsusi isimlər böyük hərflə başlayır.
Təklif olunan variant: anti-Rusiya, trans-Asiya, trans-Avropa, trans-Avrasiya, trans-Qafqaz, proto-Azərbaycan və s.
- Maddə 40-ın qeydi: Qeyri... və ümum... morfemləri xüsusi isimlərlə birləşdiyi zaman defislə ayrılır və xüsusi isimlər böyük hərflə başlayır.
Təklif olunan variant: qeyri-Avropa, ümum-Azərbaycan, ümum-Avropa,ümum-Bakı, ümum-Rusiya və s.
- Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı naziri, Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə naziri tipli mürəkkəb adlarda sahə bildirən söz (Səhiyyə) böyük, vəzifə bildirən söz (nazir) kiçik hərflə yazılır.
- Tərkibində lisey, gimnaziya, vəqf, məktəb, fakültə, şöbə sözləri olan mürəkkəb adlarda ilk söz böyük, sonrakı sözlər kiçik hərflə yazılır:
Avropa liseyi, Dəyanət vəqfi, Humanitar fənlər gimnaziyası, Humanitar siyasət məsələləri şöbəsi, Uşaq-gənclər şahmat məktəbi, BDU-nun Filologiya fakültəsi, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Tətbiqi dilçilik şöbəsi.

Состоялось итоговое заседание Орфографической комиссии
Председатель заседания, президент НАНА, академик Акиф Ализадеотметил, что до сегодняшнего дня в прессе освещены около 300 статей, связанных с проблемами орфографии. Он сказал, что азербайджанская общественность поделилась своими мыслями о новых орфографических правилах, и они были приняты во внимание.
Вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что Рабочая группа Орфографической комиссии тщательно отнеслась к процессу обсуждения: «Статистическая информация является чрезвычайно объективной. Обсуждение правописания было проведено на свободном уровне, общественность поделилась своими мнениями», и при утверждении новых правил орфографии были учтены процессы, происходящие в языке, комментарии специалистов, и соответствие к самому языку.
Директор Института языкознания имени Насими, академик Мохсун Нагысойлу сказал, что в Рабочей группе комиссии представлены 15 известных учёных-лингвистов, а также за прошедший период было проведено 7 заседаний Рабочей группы, были обсуждены вопросы, связанные со статьями о правописании в прессе, были собраны материалы.
Своими взглядами на тему заседания поделились – академики Рафаэль Гусейнов, Камал Абдуллаев, профессора Назим Иманов, Саялы Садыгова, Исмаил Маммедли и Булудхан Халилов.
В конце заседания не были приняты 2 нижеуказанные статьи:
- Статья 34: Опущение одной из двойных у в окончаниях арабского происхождения - iyyat, -iyyət и -iyyə
Существующий вариант: ədəbiyyat, riyaziyyat, davamiyyət и др.
Предложенный вариант: ədəbiyat, riyaziyat, mədəniyət, davamiyət, cərahiyə, maliyə и др.
- Опущение одной буквы одной из двойных m в иностранных словах европейского происхождения
Существующий вариант: qrammatika, kommersiya, kommutator, kommensal, kommentari, kommentator, kommersant, simmetriya, kommunist, meqommetr, lemma (матем.), lemminq (-и) (зоол.) и др.
Предложенный вариант: qramatika, komersiya, komutator, komensal, komentari, komentator, komersant, simetriya, komunist, meqometr, lema (матем.), leminq (-и) (зоол.) и др.
Принятые новые статьи нижеследующие:
- Статья 31: Опущение одной из двойных согласных букв s в иностранных словах европейского происхождения.
Существующий вариант: ssenari, ssuda.
Предложенный вариант: senari, suda.
- Статья 33: Опущение одной из двойных согласных s на конце иностранных слов европейского происхождения.
Существующий вариант: boss, brass, ekspress, stress, trass и др.
Предложенный вариант: bos, bras, ekspres, stres, tras və s.
- Правила присоединения к специальным существительным приставки - Anti... и морфем - trans..., - proto... При соединение этой приставки и морфем к специальным существительным они разделяются дефисом, и существительное пишется с заглавной буквы.
Предложенный вариант: anti-Rusiya, trans-Asiya, trans-Avropa, trans-Avrasiya, trans-Qafqaz, proto-Azərbaycan и др.
- Примечание Статьи 40: При соединение морфем - Qeyri... и - ümum... к специальным существительным они разделяются дефисом, и существительное пишется с заглавной буквы.
Предложенный вариант: : qeyri-Avropa, ümum-Azərbaycan, ümum-Avropa,ümum-Bakı, ümum-Rusiya и др.
В сложных словосочетаниях как Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı naziri (министр Сельского Хозяйства АР), Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə naziri (министр Здравоохранения АР) слово показывающее сферу деятельности (Səhiyyə) пишется с заглавной, а слово указывающее должность (nazir) пишется с прописной буквы.
В сложных словосочетаниях, где есть слова lisey, gimnaziya, vəqf, məktəb, fakültə, şöbə, первое слово пишется с заглавной, а далее с прописной буквы: