Akademik Teymur Kərimlinin 65 yaşı tamam olur
Bu gün görkəmli ədəbiyyatşünas, mətnşünas, naşir, şair və tərcüməçi, AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimlinin 65 yaşı tamam olur.
Teymur Həşim oğlu Kərimli 2 oktyabr 1953-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonunun Nürgüd kəndində anadan olub. 1970-ci ildə orta məktəbi qızıl medalla, 1975-ci ildə isə indiki Bakı Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib. Həmin ildən Kəlbəcər rayonunda orta məktəbdə müəllim kimi əmək fəaliyyətinə başlayıb. T.Kərimli 1977-1980-ci illərdə AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun aspiranturasında təhsilini davam etdirib.
1990-2000-ci illərdə AMEA “Elm” nəşriyyatının baş redaktoru işləyən alim bir sıra elmi jurnal və topluların redaksiya heyətinin üzvü, çox sayda monoqrafiyanın elmi redaktoru, altıcildlik “Azərbaycan Ədəbiyyatı tarixi”nin bəzi cildlərinin məsul redaktoru, “Molla Nəsrəddin” və “Füyuzat” jurnallarının latın qrafikası ilə kitab şəklində nəşrlərinin redaktoru olub.
Teymur Kərimli otuz ildən artıq Ədəbiyyat İnstitutunda fəaliyyət göstərib. Uzun illər institutun Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinə rəhbərlik edib. 2002-2003-cü illərdə Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, 2012-2013-cü illərdə direktor vəzifəsinin icraçısı kimi çalışıb.
2014-cü ildə Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, həmçinin AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi seçilib.
O, 1983-cü ildə “Nizamidə tarixin romantik qavrayışı (“Yeddi gözəl” poeması üzrə)” mövzusunda namizədlik, 2004-cü ildə “Nizami yaradıcılığında tarixi şəxsiyyət və tarixi hadisə ideya-estetik qayənin konteksti və yardımçısı kimi” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib. 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir, 2014-cü ildə isə həqiqi üzvü seçilib.
T.Kərimli “Nizami və tarix”, “Görünməyən Füzuli”, “Akademik Akif Əlizadə: istedadla enerjinin harmoniyası”, “Gözəllərin axıra qalmışı”, “Şərqin qapısından dünyaya”, “Hicran ömrü”, “Akademik Əhməd Mahmudov” kitablarının, ümumtəhsil məktəblərinin X sinifləri üçün “Ədəbiyyat” dərsliyinin və yüzdən artıq elmi məqalənin müəllifidir.
Akademik həm də klassik ədəbiyyatımızın istedadlı araşdırıcısı və bacarıqlı təbliğatçısıdır. O, Nizami, Xaqani, Nəsimi, Füzuli, Xətai, M.P.Vaqif, S.Ə.Şirvani, M.Ə.Sabir, M.Şəhriyar, H.Cavid kimi görkəmli söz ustalarını öyrəndikcə, araşdırdıqca özü də bir sıra maraqlı poeziya nümunələrinin müəllifinə çevrilib.
Müxtəlif illərdə Rusiyada, İranda, İraqda, Türkiyədə, Suriyada, Macarıstanda, İtaliyada, Hindistanda, Fransada və MDB ölkələrində keçirilən bir sıra beynəlxalq elmi konfrans və simpoziumlarda məruzələrlə çıxış edib.
Onun rəhbərliyi altında 21 fəlsəfə, 5 elmlər doktoru hazırlanıb.
O, 2010-cu ildə “Heydər Əliyev və klassik ədəbiyyat” araşdırmasına görə, Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatı laureatı ilə təltif olunub. Bundan əlavə, səmərəli fəaliyyətinə görə, AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanı, eləcə də Rusiya Yazıçılar Birliyi Moskva şəhər təşkilatının "Qriboyedov" medalına layiq görülüb.
Görkəmli ədəbiyyatşünas alimi 65 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Академику Теймуру Керимли исполняется 65 лет
2 октября выдающемуся литературоведу, писателю, издателю, поэту и переводчику, академику-секретарю Отделения гуманитарных наук НАНА, директору Института рукописей им. М.Фузули, академику Теймуру Керимли, исполняется 65 лет.
Теймур Гашим оглы Керимли родился 2 октября 1953 года в селении Нюргуд Ордубадского района Нахчыванской Автономной Республики. В 1970 году окончил среднюю школу с золотой медалью, а в 1975 году Филологический факультет нынешнего Бакинского государственного университета. С этого года он приступил к работ учителя в средней школе Кельбяджарского района. Т. Керимли продолжил своё образование в Институте литературы им. Низами НАНА в 1977-1980 годах.
В 1990-2000 гг. он работал главным редактором издательства «Наука» НАНА, членом редакционной коллегии ряда научных журналов и сборников, научным редактором многочисленных монографий, ответственным редактором ряда томов шеститомника «Истории Азербайджанской литературы», а также изданий на латинской графике «Молла Насреддина» и «Фюузат».
Теймур Керимли трудился более тридцати лет в Институте литературы. В течение многих лет он возглавлял Кафедру средневековой азербайджанской литературы института. В 2002-2003 гг. был заместителем директора Института литературы, а также исполняющим обязанности директора в 2012-2013 гг. В 2014 году он был избран директором Института рукописей, а также академиком-секретарём Отделения гуманитарных наук НАНА.
В 1983 году защитил кандидатскую «Романтическое восприятие истории у Низами» (по поэме «Семь красавиц»), в 2004 году защитил докторскую диссертацию «Историческая личность и историческое событие в творчестве Низами как контекст и помощник идейно-эстетической цели». В 2007 году он стал членом-корреспондентом НАНА, а в 2014 году был избран действительным членом.
Т. Керимли автор книг «Низами и история», «Акиф Ализаде: гармония энергии с талантом», «Академик Ахмед Махмудов» «В мир из ворот Востока», также учебника «Литература» для X классов и более ста научных статей. Академик также является талантливым исследователем и пропагандистом нашей классической литературы. Изучая выдающихся мастеров слова, таких как Низами, Хагани, Насими, Физули, Хатаи, М.П. Вагиф, С.А.Ширвани, М.А. Сабира, М. Шахрияра, Х.Джавида, он стал автором ряда интересных стихов.
Он выступил с докладами на нескольких международных научных конференциях и симпозиумах в России, Иране, Ираке, Турции, Сирии, Венгрии, Италии, Индии, Франции и странах СНГ. Под его руководством были подготовлены 21 докторов философии и 5 докторов наук.
В 2010 году он стал лауреатом Государственной премии Азербайджанской Республики за исследования «Гейдар Алиев и классическая литература». Кроме того, за эффективную деятельность награждён Почётным диплом Президиума НАНА, а также медали "Грибоедова" Союза писателей России Московской городской организации.
Поздравляем выдающегося литературоведа с 65-летним юбилеем, желаем ему крепкого здоровья и успехов в жизни и трудовой деятельности!