AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi Tbilisidəki Azərbaycan mədəniyyət ocaqları ilə əməkdaşlıqda maraqlıdır + Foto
Okt 01, 2018 | 10:16 / Görüşlər
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Gürcüstana səfər çərçivəsində Tbilisidəki M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Mədəniyyəti Muzeyində olub.
Axundzadə adına muzeyin direktoru, Azərbaycanın Əməkdar mədəniyyət işçisi Leyla Əliyeva muzeyin fəaliyyət istiqamətləri barədə akademik R.Hüseynova geniş məlumat verib.
Hər iki muzeyin rəhbərləri arasında Azərbaycan ədəbiyyatının, adət-ənənələrinin, milli mədəniyyətinin xarici ölkələrdə təbliği, həmçinin mədəni əlaqələrin inkişafı istiqamətində əməkdaşlıq barədə razılıq əldə olunub.
R.Hüseynov hazırda Gürcüstanda Azərbaycana aid mədəniyyət ocaqlarının mövcud olduğunu bildirib. Azərbaycanın bir sıra tanınmış elm və mədəniyyət xadimlərinin Gürcüstanda yaşayıb-yaratdığını deyən alim Tbilisidə onların adlarını daşıyan xatirə muzeyləri, abidə və digər mədəniyyət ocaqlarının baxımsızlıq üzündən istifadəyə yararsız hala düşdüyünü deyib.
Tbilisidə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Mədəniyyəti Muzeyinin və Nəriman Nərimanovun Xatirə Muzeyinin fəaliyyət göstərməsini yüksək qiymətləndirən R.Hüseynov bu mədəniyyət ocaqlarının da maddi-texniki bazasının gücləndirilməsinə ehtiyac olduğunu vurğulayıb. O, rəhbərlik etdiyi Nizami Muzeyinin Axundzadə adına muzeyə xeyli sayda kitab, jurnal və digər yazılı ədəbiyyat və mədəniyyət nümunələri göndərəcəyini və bu yolla muzeylərin maddi-texniki bazasının, eləcə də təbliğat imkanlarının genişləndiriləcəyini qeyd edib.

National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi is interested in cooperation with Azerbaijani cultural centers in Tbilisi + Photo
Oct 01, 2018 | 10:16 / Meetings
Director of the National Museum of Azerbaijani Literature after Nizami Ganjavi, academician Rafael Huseynov visited the Museum of Azerbaijani Culture after M.F.Akhundzadeh in Tbilisi.
Director of the Museum after Akhundzadeh, honored worker of culture of the Azerbaijan Republic Leyla Aliyeva in detail informed about the activity of the institution.
The leaders of both museums agreed on the promotion of Azerbaijani literature, traditions, national culture in foreign countries, as well as in the development of cultural ties.
R.Huseynov said that, there are many cultural centers in Azerbaijan. Noting that, a number of prominent figures of science and culture of Azerbaijan live in Georgia, the scientist said that the memorial museums, monuments and other cultural objects in Georgia are into disrepute state.
Highly appreciating the activities of the Museum of Azerbaijani Culture after M.F.Akhundzadeh in Tbilisi and Nariman Narimanov Memorial Museum R.Huseynov stressed the need to strengthen the material and technical base of these cultural centers. He noted that, for these purposes, Nizami museum, led by him will send him to the museum. M.Akhundzadeh a large number of books, journals and other literary and cultural samples.