V Beynəlxalq Teatr Konfransı öz işinə başlayıb + Foto
Noyabrın 5-də Bakıda “XXI əsr teatr fəlsəfəsi: mövcudluq konsepsiyası” mövzusunda V Beynəlxalq Teatr Konfransı öz işinə başlayıb.
Azərbaycan Dövlət Musiqili Teatrında keçirilən konfrans AR Mədəniyyət Nazirliyi, Teatr Xadimləri İttifaqı və AMEA-nın birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə teatrın foyesində ötən konfranslardan bəhs edən fotolar və Milli Kitabxana tərəfindən təşkil edilən kitab sərgisi ilə tanış olublar.
Açılış mərasimində Beynəlxalq Teatr Konfransının tarixini, Azərbaycan teatrının şanlı keçmişini əks etdirən videomaterial nümayiş olunub. Sonra “British Council Azerbaijan” təşkilatının “Unlimited” proqramı çərçivəsində əlilliyi olan və əlilliyi olmayan insanlar səhnədə çıxış ediblər.
Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, professor Fərəh Əliyeva tədbir iştirakçılarını salamlayaraq Prezident İlham Əliyevin konfrans iştirakçılarına ünvanladığı təbrik məktubunu oxuyub.
Tədbirdə Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev çıxış edərək konfransın Prezident İlham Əliyevin 18 may 2009-cu il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan teatrı 2009-2019-cu illərdə Dövlət Proqramı”na əsasən keçirildiyini söyləyib.
Konfransda 40-dan çox ölkədən 120 xarici qonağın iştirak etdiyini deyən Ə.Qarayev tədbirin məqsədinin müasir teatrların imkanları və qarşılıqlı əlaqələrinin müzakirə edilməsi, eləcə də yeniləşən dünyada teatr üçün platforma yaratmaq olduğunu bildirib.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının sədri, Xalq artisti Azər Paşa Nemətov, Beynəlxalq Teatr İnstitutunun (BTİ) prezidenti Məhəmməd Ələfxam, UNESKO-nun Sülh Artisti Əli Mahdi, Beynəlxalq Kukla Teatrları İttifaqının (UNIMA) Kommunikasiya və ictimai əlaqələr üzrə komissiyasının sədri Katarina Klançnik-Kokutar, GİTİS Universitetinin rektoru Qriqori Zaslavski və Beynəlxalq Uşaq və Gənclər Teatrları Assosiasiyasının (ASSITEJ) prezidenti İvet Hardi çıxış edərək konfransın əhəmiyyətindən danışıb, dünya teatrlarının bir araya gəlməsi və qarşılıqlı fikir mübadiləsi baxımından önəmini vurğulayıblar.

Nov 06, 2018 | 09:40 / Conferences, assemblies
The official opening ceremony of the 5th International Baku Theater Conference titled "Theatrical Philosophy of the 21st Century: the Concept of Existence", organized by the Ministry of Culture, Union of Theater Workers and the Azerbaijan National Academy of Sciences has been held at the Azerbaijan State Musical Theater on 5 November.
At the foyer of the theater for participants of the conference, by the National Library were organased a photo exhibition and a book exhibition, reflecting previous international theater conferences.
Within the “Unlimited” program of the organization British Council Azerbaijan the opening ceremony started with a performance of people with disabilities.
Then, welcoming the guests, head of the Department for Humanitarian Policy Issues of Presidential Administration Farah Aliyeva read AR President Ilham Aliyev’s congratulatory message to the paticipants of the conferens.
Speaking at the opening ceremony of the conference, Minister of Culture Abulfaz Garayev spoke about the importance of the conference held every two years in our country.
He noted that, the conference is held in accordance with the “State program of the Azerbaijani theater in 2009-2019” approved by the decree of President Ilham Aliyev dated May 18, 2009.
The conference is attended by 120 guests from 40 countries. Among the speakers are the leaders of reputable international organizations.
The forum was attended by Chairman of the Union of Theater Workers of Azerbaijan, People’s Artist Azar Pasha Nematov, President of the International Theater Institute Mahammad Alafkham, Artist for Peace of UNESCO Ali Mahdi, Chairman of the Commission for Communication and Public Relations of the International Union of Puppet Theaters (UNIMA) Katharina Klanchnik-Kokutar, Rector of Russia Institute of Theatral Art Grigory Zaslavsky and President of the President of the International Association of Children's and Youth Theaters (ASSITEJ) Yvette Hardy.