“Heydər Əliyevin mədəniyyət konsepsiyası” mövzusunda elmi seminar keçirilib + Foto
Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində (ADMİU) ümummilli lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş “Heydər Əliyevin mədəniyyət konsepsiyası” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbirdə ADMİU-nun rektoru, professor Ceyran Mahmudova Azərbaycan tarixində misilsiz xidmətləri olan qüdrətli dövlət xadimi Heydər Əliyevin mədəniyyətimizə, milli-mənəvi dəyərlərimizə qayğısından söz açıb. Rektor qeyd edib ki, seminar iştirakçılarının əksəriyyəti Azərbaycanın görkəmli mədəniyyət və incəsənət xadimləridir və onlar Heydər Əliyevin mədəniyyətə göstərdiyi diqqət və qayğının canlı şahidləridir.
Sonra AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov ulu öndər Heydər Əliyevin mədəniyyət konsepsiyasını açıqlayan məruzə ilə çıxış edərək, ümummilli liderin həyat və fəaliyyəti, ölkə mədəniyyətinin inkişafındakı misilsiz xidmətləri haqqında ətraflı məlumat verib. Alim bildirib ki, məhz dahi liderin mədəniyyət siyasəti nəticəsində qədim zəngin maddi və mənəvi irsə malik xalqımız öz varlığı, mənəvi irsi, keçmişi ilə fəxr edə bilər.
Ulu öndərin Azərbaycan mədəniyyətinin və mənəviyyatının himayədarı olduğunu deyən Rafael Hüseynov onun hələ sovet dövründə yaradılan maneələrə baxmayaraq, ölkə mədəniyyətinin inkişafı üçün əlindən gələni etdiyini vurğulayıb, bu böyük şəxsiyyətin xidmətləri nəticəsində Azərbaycan mədəniyyətinin yüksəliş dövrü keçdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, ümummilli lider Heydər Əliyev respublikamızın yaradıcı insanlarına, tanınmış ədəbiyyat, mədəniyyət və elm xadimlərinə daim diqqət və qayğı ilə yanaşıb.
Natiq Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafı istiqamətində əsası ulu öndər tərəfindən qoyulan işlərin bu gün onun siyasi kursunun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb.

Состоялся научный семинар «Культурная концепция Гейдара Алиева» + Фото
В Азербайджанском государственном университете культуры и искусств (AГУКИ) состоялся научный семинар на тему «Культурная концепция Гейдара Алиева», посвященный памяти общенационального лидера Гейдара Алиева.
Ректор АГУКИ, профессор Джейран Махмудова, рассказала о заслугах государственного деятеля Гейдара Алиева в культурной сфере, национально-духовных ценностях. Ректор отметил, что большинство участников семинара - видные деятели культуры и искусства Азербайджана -очевидцы заботы и внимания Гейдара Алиева к культуре.
Затем директор Национального музея азербайджанской литературыНАНА, академик Рафаэль Гусейнов выступил с докладом о концепции общенационального лидера Гейдара Алиева, в котором подробно рассказал о жизни и деятельности общенационального лидера и его беспрецедентных услугах по развитию культуры страны.
Он отметил, что, когда Гейдар Алиев пришел к власти в Азербайджане, наша республика значительно отставала в СССР в силу своего развития. С его прихода были заложены прочные основы, и в кратчайшие сроки достигнуты успехи, культурной области.
В конце своего выступления Р.Гусейнов сказал, что государственная политика, заложенная великим лидером, успешно продолжается сегодня Президентом Ильхамом Алиевым и Азербайджан стал одним из государств, имеющих право голоса на международной арене.