Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin əməkdaşları "Azərbaycan ziyalısı" media mükafatı ilə təltif olunublar + Foto
Dek 21, 2018 | 10:28 / Mühüm hadisələr
Media Araşdırmalar Mərkəzi tərəfindən keçirilmiş rəy sorğusuna əsasən, AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Xatirə Bəşirli, elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nuranə Əsədullayeva və Komparativistika və bədii tərcümə şöbəsinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Natavan Mustafayeva "Azərbaycan ziyalısı" media mükafatı ilə təltif olunublar.
Muzey əməkdaşları bu mükafata elm və təhsil sahəsində əldə etdikləri nailiyyətlərinə görə layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, X.Bəşirli tərəfindən Azərbaycan bədii nəsri və şifahi xalq ədəbiyyatının qarşılıqlı əlaqəsi, nəsrdə folklorizmin ifadə formaları, yazılı mətnin qurulmasında folklor janrlarının yeri və türk xalqlarının epos tarixi, qəhrəmanlıq eposları arasında genetik baxımından oxşarlığın, kök birliyinin, dastan arxitektorikasının araşdırılması baxımından nəzəri nəticələr əldə edilib. O, 100-dən artıq elmi və metodiki işin, 6 monoqrafiya, o cümlədən xaricdə çıxmış 10 elmi əsərin müəllifidir.
N.Əsədullayeva 2010-cu ildən muzeyin elmi katibidir. O, akademik Rafael Hüseynovun rəhbərliyi altında "Hüseyn Cavidin "Azər” poeması” adlı namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib. "Hüseyn Cavid: həyat və sənət yolu” biblioqrafik göstəricinin tərtibçilərindəndir. Alimin müxtəlif elmi məcmuə və toplularda 30 məqaləsi dərc olunub.
N.Mustafayeva isə elmi ictimaiyyətimizin fəal nümayəndələrindəndir. O, mütəmadi olaraq Azərbaycan radio və televiziyasında, respublikada keçirilən ədiblərimizlə bağlı tədbirlərdə məruzələrlə çıxış edir. Hazırda "Azərbaycan tarixi – psixoloji nəsrində Ənvər Məmmədxanlı mərhələsi” adlı doktorluq dissertasiyası üzərində çalışır. Alim 40 elmi məqalənin, o cümlədən "Rəfiq Zəka yaradıcılığında türkçülük və Türkiyə” adlı monoqrafiyanın müəllifidir.

Сотрудники Национального музея азербайджанcкой литературы награждены медиа - наградой «Азербайджанский интеллигент» + Фото
Дек 21, 2018 | 10:28 / Важные события
Согласно опросу, проведенному Центром медийных исследований заместитель директора по научной работе Национального музея азербайджанской литературы НАНА, профессор Хатира Баширли, ученый секретарь, доктор философии по филологии Нурана Асадуллаева и старший научный сотрудник отдела музея, доктор философии по филологии Натаван Мустафаева удостоены медиа-награды «Азербайджанский интеллигент» за достижения в области науки и образования.
Отметим, что Х. Баширли получила теоретические результаты, относящиеся к вопросам взаимосвязи художественной азербайджанской прозы и устного народного творчества, формам отражения фольклоризма в прозе, месту фольклорного жанра в построении письменного текста и истории эпоса тюркских народов, сходству и единым корням героических эпосов с генетической точки зрения, исследованию архитектоники дастанов. Она автор несколько учебных пособий и программ для высших учебных заведений, более 100 научных, научно-публицистических статей.
Н. Ассадулаева с 2010 года является ученым секретарем музея. Под руководством академика Рафаэля Гусейнова защитила кандидатскую диссертацию «Поэма «Азер» Гусейна Джавида». Она опубликовала 30 статей в различных научных журналах и сборниках.
Н.Мустафаева является одним из видных представителей нашего научного сообщества. Он регулярно выступает на азербайджанском радио и телевидении с докладами о литераторах. Ученый является автором 40 научных статей, в том числе монографии "Тюркизм и Турция в творчестве Рафига Зека".