Humanitar Elmlər Bölməsi üzrə dissertantura və doktoranturaya qəbulun nəticələri müzakirə olunub + Foto
Fev 18, 2019 | 14:38 / Konfranslar, İclaslar
AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin ümumi yığıncağı keçirilib.
İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Əvvəlcə Humanitar Elmlər Bölməsinə daxil olan elmi müəssisələrdə kadr hazırlığının təkmilləşdirilməsi məsələsinə baxılıb. Müzakirədən sonra institut və təşkilatların rəhbərlərinə bu istiqamətdə tövsiyə və tapşırıqlar verilib, bölmə məsələ ilə bağlı müvafiq qərar qəbul edib.
Tədbirdə bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə 2018-2019-cu tədris ili üçün fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya, elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertantura və doktoranturaya qəbulun nəticələri müzakirə olunub.
Bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli bildirib ki, cari tədris ili üçün fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya 32, elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya 17, elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya isə 10 nəfər qəbul olunub. Akademik-katib doktorant və dissertantlara gələcəkdə də müvafiq elmi sahələrin perspektiv inkişafı üçün əhəmiyyətli mövzulara üstünlük verilməsini tövsiyə edib. T.Kərimli vurğulayıb ki, dissertasiya mövzuları mühüm sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi əhəmiyyət kəsb etməli, eyni zamanda, elmin qarşısında duran əsas tələb və vəzifələrə uyğun seçilməlidir.
Müzakirələrdən sonra dissertasiya mövzuları və elmi rəhbərlər təsdiq edilib, qəbulun nəticələrinin AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunması qərara alınıb.

Discussed the results of admission to Doctoral and PhD students of Division of Social Sciences + Photo
Feb 18, 2019 | 14:38 / Conferences, assemblies
ANAS Division of Humanitarian Sciences held a next meeting, which was opened by Vice-President, academician Isa Habibbayli.
The issue of improving training in scientific institutions of the Division of Social Sciences was discussed. After discussion, recommendations and instructions were given to the heads of institutions and organizations in this direction.
Further, were discussed the results of admission to doctoral studies and dissertations on programs for the preparation of doctors of philosophy and doctors of sciences for the 2018-2019 academic year.
Academician-Secretary of Division, academician Teymur Karimli noted that, in selecting topics it is necessary to take into account the basic requirements and tasks facing modern science, preference to those having important socio-economic and cultural-moral importance, etc.
After, thesis topics of the doctorates were discussed, exchange of view was held on the topics and suggestions put forward.