Akademik Rafael Hüseynov UNESCO-da “Böyük Çöl: mədəni mirası və dünya tarixində rolu” beynəlxalq Forumunun panel müzakirələrində iştirak edib
May 16, 2019 | 10:41 / Mühüm hadisələr
Parisdə UNESCO-nun mənzil-qərargahında Beynəlxalq Türk Akademiyasının (TWESCO) “Böyük Çöl: mədəni mirası və dünya tarixində rolu” adlı beynəlxalq Forumun “Türk sivilizasiyası və onun dünya mədəniyyətinə töhfələri” adlı ikinci panelində AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov çıxış edərək “Böyük Çöl” konsepsiyası, bu məkandakı dəyərlər, tendensiyalar, azərbaycanlı mütəfəkkirlər haqqında fikirlərini bölüşüb.
Paneldə böyük mütəfəkkir İmadəddin Nəsiminin fəlsəfi düşüncələri, onun təsir dalğalarının Orta Asiyadan Qafqaza, Anadoludan ərəb ölkələrinə qədər yayılması diqqətə çatdırılıb. R.Hüseynov öz dövrünün ensiklopedik şəxsiyyətlərindən olan Əhməd bəy Ağaoğlunun, Mustafa Kamal Atatürkün türk xalqlarının mədəni irsi və dünya tarixində rollarından söz açıb. Böyük Çöl və İpək Yolunun hər birinin qloballaşma, eləcə də mədəniyyət transformasiyasının reallaşması üçün məhsuldar bir mühit yaratmasından danışıb.
Forumun panel müzakirələrində ABŞ, Fransa, Rusiya, Böyük Britaniya, Niderland, Türkiyə, Hindistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan universitetlərinin tədqiqatçıları Böyük Çölün əhatə etdiyi türkdilli xalqların tarixi, mədəniyyəti, dünya mədəniyyət xəzinəsinə töhfələri ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Forum çərçivəsində təşkil olunmuş üç paneldə türk xalqları və dövlətlərinin dünya sivilizasiyasına, universal mədəni dəyərlərin formalaşmasına verdiyi töhfələr elmi cəhətdən müzakirə edilib, müzakirələr zamanı “Türk tarixi” xəritəsi təqdim olunub.

Академик Рафаэль Гусейнов принял участие в панельном заседании Международного форума «Великая степь: ее культурное наследие и роль в мировой истории» в ЮНЕСКО
Мая 16, 2019 | 10:41 / Важные события
В Париже в штаб-квартире ЮНЕСКО под эгидой структуры состоялось открытие международного форума Международной тюркской академии (TWESCO) под названием «Великая степь: ее культурное наследие и роль в мировой истории».
На втором панельном заседании – «Тюркская цивилизация и ее вклад в мировую культуру» директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА, академик Рафаэль Гусейновподелился своим мнением о понятии "Великая степь", ценностях, тенденциях в этом пространстве, азербайджанских мыслителях.
В центре внимания были философские мысли великого мыслителя Имадеддина Насими, его влияние, распространившиеся из Центральной Азии на Кавказ, от Анатолии до арабских стран. Р. Гусейнов рассказал о таких энциклопедических личностях, как Ахмед бек Агаоглу, Мустафа Кемаль Ататюрк, а также об их роли в культурном наследии тюрков.
В форуме приняли участие более 70 ученых, исследователей и государственных деятелей из стран-членов Международной тюркской академии – Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции и Венгрии, а также Узбекистана, США, России, Китая, Индии, Франции, Великобритании, Голландии и других стран.
На трех панелях, организованных Форумом, были научно обсуждены вклад тюркских народов и государств в мировую цивилизацию, формирование общечеловеческих культурных ценностей, а также была представлена карта «Тюркской истории».