Akademik İsa Həbibbəylini 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Bu gün müasir Azərbaycan humanitar və ictimai elmi düşüncəsinin nüfuzlu simalarından biri, görkəmli ədəbiyyatşünas alim, bacarıqlı elm təşkilatçısı, təcrübəli pedaqoq, ictimai-siyasi xadim, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenli, Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylinin 70 illik yubileyidir.
Akademik İsa Həbibbəyli 1949-cu ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunun Danzik kəndində anadan olub. 1971-ci ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun Naxçıvan filialının Dil-ədəbiyyat fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
O, 1971-1975-ci illərdə Şərur rayonunun kənd orta məktəbində müəllim işləyib. 1975-ci ildən Naxçıvan Dövlət Universitetində müəllim, dosent, elmi işlər üzrə prorektor, 1996-2013-cü illərdə isə bu ali təhsil müəssisəsinin rektoru vəzifəsində çalışıb.
İsa Həbibbəyli 1980-ci ildə “XX əsrin əvvəlləri Azərbaycan romantik lirikası” mövzusunda namizədlik, 1996-cı ildə “Cəlil Məmmədquluzadə: mühiti və müasirləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib, 1997-ci ildə professor elmi adını alıb. O, 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2003-cü ildə isə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilib.
Akademik İsa Həbibbəyli yetmiş illik ömrünün əlli ildən artıq bir dövrünü Azərbaycan ədəbi düşüncəsinin, onun ayrı-ayrı görkəmli simalarının həyat və yaradıcılığının tədqiqinə, ictimai fikir tariximizin öyrənilməsinə, milli ideologiyanın elmi əsaslarının formalaşmasına, ümumən müasir Azərbaycan humanitar və ictimai elmi düşüncəsinin inkişafına həsr edib. Onun zəngin elmi araşdırmaları müxtəlif elm sahələrinin nəzəri müddəalarını özündə birləşdirməklə xüsusi universallığı və professionallığı ilə, elmi-təşkilati fəaliyyəti innovativ idarəetmə texnologiyalarının tətbiqi ilə, ictimai fəaliyyəti isə aydın milli və dövlətçilik mövqeyi ilə diqqəti cəlb edir.
Alimin tədqiqat obyekti olan yazıçılar arasında ilk yerdə Mirzə Cəlil Məmmədquluzadənin adı gəlir. O, “Cəlil Məmmədquluzadə. Cümhuriyyət”, “Mirzə Cəlil və Məmmədquluzadələr. Məktublaşma”, “Cəlil Məmmədquluzadə: taleyi və sənəti” kimi kitablarda böyük yazıçının keşməkeşli həyatını və zəngin yaradıcılığını dərindən araşdırıb.
Görkəmli alim 2013-cü ilin aprel ayından humanitar və ictimai elmlər istiqaməti üzrə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidentidir. Çoxcəhətli elmi fəaliyyəti ilə səciyyələnən akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə humanitar və ictimai elmlərin müstəqillik dövrünün dövlətçilik maraqlarına və xalqımızın milli mənafelərinə, habelə dünya elmində gedən proseslərə uyğun şəkildə istiqamətləndirilməsi və daha da inkişaf etdirilməsi işinə məsuliyyətlə xidmət edir. Alim humanitar elmi fikirdə və ictimai düşüncədə azərbaycançılıq ideallarının ön mövqeyə çıxması, elmdə azərbaycançılığa dair elmi-nəzəri konsepsiyanın müəyyən olunması işinə mühüm töhfələr verməklə yanaşı, bu istiqamətdə fəaliyyət göstərən elmi arsenalı həmin ali məqsədə yönəltmək, azərbaycançılıq elmi ideyalarına və təşəbbüslərə dəstək vermək missiyasını da ardıcıl olaraq həyata keçirir.
O, AMEA-nın inkişaf yoluna həsr olunmuş "Elm məbədi” filminin yaradıcısı və "Akademiya marşı”nın sözlərinin müəllifidir.
Akademik İ.Həbibbəyli, eyni zamanda, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktorudur. Alimin təşəbbüsü ilə son illərdə Ədəbiyyat İnstitutunda yeni struktur bölmələr yaradılıb, ölkə və dünya ədəbiyyatının daha əhatəli şəkildə və dərindən öyrənilməsinə xidmət göstərən yeni şöbələr formalaşdırılıb. Uzun illər tədqiqatdan kənarda qalmış Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatının tədqiqinə, ədəbi proseslərin təhlil olunaraq dəyərləndirilməsinə və proqnozlaşdırılmasına başlanılıb. Akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi sayəsində Ədəbiyyat İnstitutunun beynəlxalq əlaqələri yenidən qurulub, bu elmi-tədqiqat ocağının dünyanın mühüm elmi mərkəzləri və universitetləri ilə əməkdaşlığı genişləndirilib.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminin müasir dövrdəki əsas yaradıcılarından biridir. Onun Azərbaycan ədəbiyyatında realizm problemlərinə, milli romantizm ədəbi cərəyanına, XX əsrin sonlarından etibarən meydana çıxmış neorealizm, modernizm, postmodernizm, magik realizm, dekadentizm cərəyanlarına həsr edilmiş tədqiqatları ədəbiyyatşünaslıq elminin inkişafına, yeni nəzəri müddəalarla zənginləşdirilməsinə xidmət edir. Alim, eyni zamanda Azərbaycan ədəbiyyatının dövrləşdirilməsi konsepsiyasının müəllifidir. O, türk xalqları ədəbiyyatının da ortaq dövrləşdirmə konsepsiyasını işləyib hazırlayıb, inkişaf mərhələlərini müəyyənləşdirib.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin deputatı olmuş İsa Həbibbəyli muxtar respublikanın qanunvericilik orqanında İnsan haqları və beynəlxalq münasibətlər komissiyasının sədri kimi fəaliyyət göstərib. Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin III, IV və V çağırış deputatı seçilmiş İsa Həbibbəyli hazırda ali qanunverici orqanda Elm və Təhsil Komitəsinə rəhbərlik edir. Onun təşəbbüsü və səyləri ilə qəbul olunmuş "Elm haqqında” (2015), "Məktəbəqədər təhsil haqqında” (2016), "Peşə təhsili haqqında” (2017), "Ümumi təhsil haqqında” (2018) qanunları ölkəmizdə elmin və təhsilin inkişafına, bu sahədə islahatların keçirilməsinə öz töhfələrini verir.
Görkəmli alimin çoxillik elmi-pedaqoji fəaliyyəti və xidmətləri dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. O, Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülüb, "Şöhrət” və "Şərəf” ordenləri, həmçinin 1-ci dərəcəli "Vətənə xidmətə görə" ordeni ilə təltif olunub.
İsa Həbibbəyli Beynəlxalq İnformasiyalaşdırma Akademiyasının həqiqi üzvü, Cənubi Rusiya Universitetinin fəxri doktoru, Ankara Universitetinin fəxri dostudur. O, TÜRKSOY-un "Molla Pənah Vaqif”, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin "Rəsul Rza”, Təbriz Universitetinin "Məhəmmədhüseyn Şəhriyar” mükafatlarının daşıyıcısıdır.
Hörmətli İsa müəllimi, 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona cansağlığı və yeni yaradıcılıq uğurları arzulayırıq. İnanırıq ki, hələ uzun illər bütün ədəbiyyatsevərlər, Azərbaycanın dilinə və tarixinə önəm verənlər və bütövlükdə elm ictimaiyyəti üçün enerji ilə yazıb-yaradacaq, tarixin neçə-neçə açılmamış səhifəsini işıqlandıracaqsınız. Doğum gününüz mübarək!

Поздравляем академика Ису Габиббейли с 70-летием!
Сегодня исполняется 70 лет со дня рождения одного из самых влиятельных деятелей современной азербайджанской гуманитарной и социальной науки, выдающегося литературоведа, талантливого ученого, опытного педагога, Заслуженного деятеля науки, кавалера орденов «Шараф» и «Шохрат», председателя Комитета по науке и образованию Милли Меджлиса, вице-президента НАНА, директора Института литературы им. Низами Гянджеви академика Исы Габиббейли.
Академик Иса Габиббейли родился в 1949 году в селе Данзик Шарурского района Нахчыванской Автономной Республики. В 1971 году окончил с отличием факультет языка и литературы Нахчыванского филиала Азербайджанского государственного педагогического института.
В 1971-1975 годах работал учителем в сельской средней школе Шарурского района. С 1975 года работал в Нахчыванском государственном университете преподавателем, доцентом, проректором по научной работе, а в 1996-2013 годах - ректором этого университета.
В 1980 году Иса Габиббейли защитил кандидатскую диссертацию на тему «Азербайджанская романтическая лирика в начале ХХ века», в 1996 году - докторскую диссертацию на тему «Джалил Мамедгулузаде: среда и современники», в 1997 году получил звание профессора. В 2001 году он был избран членом-корреспондентом НАНА, а в 2003 году - действительным членом НАНА.
Академик Иса Габиббейли посвятил более пятидесяти лет своей жизни исследованию литературного мышления Азербайджана, жизни и творчеству его выдающихся деятелей, изучению истории общественного мнения, формированию научных основ национальной идеологии, развитию гуманитарной и общественной научной мысли современного Азербайджана. Его богатые научные исследования, которые сочетают в себе теоретические положения различных областей науки, привлекают внимание своей своеобразной универсальностью и профессионализмом, научная и организационная деятельность - использованием инновационных технологий управления, а его общественная деятельность - четкой национальной и государственной позицией.
Имя Мирзы Джалила Мамедгулузаде занимает первое место среди авторов, которые являются объектом исследования ученого. В своих книгах «Джалил Мамедгулузаде. Республика», «Мирза Джалил и род Мамедгулузузаде. Переписки», «Джалил Мамедгулузаде: судьба и искусство» автор всесторонне исследует сложный жизненный путь и богатое творчество великого писателя.
Выдающийся ученый является вице-президентом Национальной академии наук Азербайджана с апреля 2013 года в области гуманитарных и социальных наук.
Ученый внес значительный вклад в становление идеалов азербайджанства в гуманитарных науках и общественном мнении, в определение научно-теоретической концепции азербайджанства в науке.
Он является создателем фильма «Храм науки», посвященного пути развития НАНА, и автором слов «Академический марш».
Академик И.Габибббейли также является директором Института литературы им. Низами Гянджеви. По инициативе ученого в последние годы в Институте литературы были созданы новые структурные подразделения, а также новые отделы для содействия более всестороннему и углубленному изучению отечественной и мировой литературы. Началось изучение азербайджанской иммиграционной литературы, которая многие годы была оставлена вне исследования. Под руководством академика Исы Габиббейли в Институте литературы заново налажены и расширены связи сотрудничество с ведущими научными центрами и университетами мира.
Академик Иса Габиббейли является одним из главных создателей современной азербайджанской литературоведческой науки. Исследования ученого, посвященные проблемам реализма в литературе Азербайджана, национальному романтизму, литературным течениям - неореализму, модернизму, постмодернизму, магическому реализму, декадентизму, возникшим в конце 20-го века, способствуют развитию и обогащению литературоведения новыми теоретическими положениями. Ученый также является автором концепции периодизации азербайджанской литературы. Он также разработал концепцию общей периодизации и определил этапы развития литературы тюркских народов.
Иса Габиббейли, который был депутатом Милли Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики, работал председателем Комиссии по правам человека и международным отношениям в законодательном органе Автономной Республики. Иса Габиббейли, избранный депутатом Милли Меджлиса Азербайджанской Республики третьего, четвертого и пятого созывов, в настоящее время возглавляет Комитет по науке и образованию в высшем законодательном органе. Принятые по его инициативе законы «О науке» (2015 г.), «О дошкольном образовании» (2016 г.), «О профессиональном образовании» (2017 г.) и «Об общем образовании» (2018 г.) направлены на развитие науки и образования в нашей стране.
Многолетняя научно-педагогическая деятельность и заслуги выдающегося ученого высоко оцениваются нашим государством. Ему было присвоено почетное звание Заслуженного деятеля науки, он был награжден орденом «Шараф» и «Шохрат» и орденом "За заслуги перед отечеством" 1-й степени.
Иса Габиббейли является действительным членом Международной академии информатизации, почетным доктором Южно-Российского университета, почетным другом университета Анкары. Он является лауреатом премий TURKSOY «Молла Панах Вагиф», «Расул Рза» Союза писателей Азербайджана и «Мухаммед Гусейн Шахрияр» Тебризского университета.