Akademik İsa Həbibbəylini 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Bu gün müasir Azərbaycan humanitar və ictimai elmi düşüncəsinin nüfuzlu simalarından biri, görkəmli ədəbiyyatşünas alim, bacarıqlı elm təşkilatçısı, təcrübəli pedaqoq, ictimai-siyasi xadim, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenli, Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylinin 70 illik yubileyidir.
Akademik İsa Həbibbəyli 1949-cu ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunun Danzik kəndində anadan olub. 1971-ci ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun Naxçıvan filialının Dil-ədəbiyyat fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
O, 1971-1975-ci illərdə Şərur rayonunun kənd orta məktəbində müəllim işləyib. 1975-ci ildən Naxçıvan Dövlət Universitetində müəllim, dosent, elmi işlər üzrə prorektor, 1996-2013-cü illərdə isə bu ali təhsil müəssisəsinin rektoru vəzifəsində çalışıb.
İsa Həbibbəyli 1980-ci ildə “XX əsrin əvvəlləri Azərbaycan romantik lirikası” mövzusunda namizədlik, 1996-cı ildə “Cəlil Məmmədquluzadə: mühiti və müasirləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib, 1997-ci ildə professor elmi adını alıb. O, 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2003-cü ildə isə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilib.
Akademik İsa Həbibbəyli yetmiş illik ömrünün əlli ildən artıq bir dövrünü Azərbaycan ədəbi düşüncəsinin, onun ayrı-ayrı görkəmli simalarının həyat və yaradıcılığının tədqiqinə, ictimai fikir tariximizin öyrənilməsinə, milli ideologiyanın elmi əsaslarının formalaşmasına, ümumən müasir Azərbaycan humanitar və ictimai elmi düşüncəsinin inkişafına həsr edib. Onun zəngin elmi araşdırmaları müxtəlif elm sahələrinin nəzəri müddəalarını özündə birləşdirməklə xüsusi universallığı və professionallığı ilə, elmi-təşkilati fəaliyyəti innovativ idarəetmə texnologiyalarının tətbiqi ilə, ictimai fəaliyyəti isə aydın milli və dövlətçilik mövqeyi ilə diqqəti cəlb edir.
Alimin tədqiqat obyekti olan yazıçılar arasında ilk yerdə Mirzə Cəlil Məmmədquluzadənin adı gəlir. O, “Cəlil Məmmədquluzadə. Cümhuriyyət”, “Mirzə Cəlil və Məmmədquluzadələr. Məktublaşma”, “Cəlil Məmmədquluzadə: taleyi və sənəti” kimi kitablarda böyük yazıçının keşməkeşli həyatını və zəngin yaradıcılığını dərindən araşdırıb.
Görkəmli alim 2013-cü ilin aprel ayından humanitar və ictimai elmlər istiqaməti üzrə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidentidir. Çoxcəhətli elmi fəaliyyəti ilə səciyyələnən akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə humanitar və ictimai elmlərin müstəqillik dövrünün dövlətçilik maraqlarına və xalqımızın milli mənafelərinə, habelə dünya elmində gedən proseslərə uyğun şəkildə istiqamətləndirilməsi və daha da inkişaf etdirilməsi işinə məsuliyyətlə xidmət edir. Alim humanitar elmi fikirdə və ictimai düşüncədə azərbaycançılıq ideallarının ön mövqeyə çıxması, elmdə azərbaycançılığa dair elmi-nəzəri konsepsiyanın müəyyən olunması işinə mühüm töhfələr verməklə yanaşı, bu istiqamətdə fəaliyyət göstərən elmi arsenalı həmin ali məqsədə yönəltmək, azərbaycançılıq elmi ideyalarına və təşəbbüslərə dəstək vermək missiyasını da ardıcıl olaraq həyata keçirir.
O, AMEA-nın inkişaf yoluna həsr olunmuş "Elm məbədi” filminin yaradıcısı və "Akademiya marşı”nın sözlərinin müəllifidir.
Akademik İ.Həbibbəyli, eyni zamanda, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktorudur. Alimin təşəbbüsü ilə son illərdə Ədəbiyyat İnstitutunda yeni struktur bölmələr yaradılıb, ölkə və dünya ədəbiyyatının daha əhatəli şəkildə və dərindən öyrənilməsinə xidmət göstərən yeni şöbələr formalaşdırılıb. Uzun illər tədqiqatdan kənarda qalmış Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatının tədqiqinə, ədəbi proseslərin təhlil olunaraq dəyərləndirilməsinə və proqnozlaşdırılmasına başlanılıb. Akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi sayəsində Ədəbiyyat İnstitutunun beynəlxalq əlaqələri yenidən qurulub, bu elmi-tədqiqat ocağının dünyanın mühüm elmi mərkəzləri və universitetləri ilə əməkdaşlığı genişləndirilib.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminin müasir dövrdəki əsas yaradıcılarından biridir. Onun Azərbaycan ədəbiyyatında realizm problemlərinə, milli romantizm ədəbi cərəyanına, XX əsrin sonlarından etibarən meydana çıxmış neorealizm, modernizm, postmodernizm, magik realizm, dekadentizm cərəyanlarına həsr edilmiş tədqiqatları ədəbiyyatşünaslıq elminin inkişafına, yeni nəzəri müddəalarla zənginləşdirilməsinə xidmət edir. Alim, eyni zamanda Azərbaycan ədəbiyyatının dövrləşdirilməsi konsepsiyasının müəllifidir. O, türk xalqları ədəbiyyatının da ortaq dövrləşdirmə konsepsiyasını işləyib hazırlayıb, inkişaf mərhələlərini müəyyənləşdirib.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin deputatı olmuş İsa Həbibbəyli muxtar respublikanın qanunvericilik orqanında İnsan haqları və beynəlxalq münasibətlər komissiyasının sədri kimi fəaliyyət göstərib. Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin III, IV və V çağırış deputatı seçilmiş İsa Həbibbəyli hazırda ali qanunverici orqanda Elm və Təhsil Komitəsinə rəhbərlik edir. Onun təşəbbüsü və səyləri ilə qəbul olunmuş "Elm haqqında” (2015), "Məktəbəqədər təhsil haqqında” (2016), "Peşə təhsili haqqında” (2017), "Ümumi təhsil haqqında” (2018) qanunları ölkəmizdə elmin və təhsilin inkişafına, bu sahədə islahatların keçirilməsinə öz töhfələrini verir.
Görkəmli alimin çoxillik elmi-pedaqoji fəaliyyəti və xidmətləri dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. O, Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülüb, "Şöhrət” və "Şərəf” ordenləri, həmçinin 1-ci dərəcəli "Vətənə xidmətə görə" ordeni ilə təltif olunub.
İsa Həbibbəyli Beynəlxalq İnformasiyalaşdırma Akademiyasının həqiqi üzvü, Cənubi Rusiya Universitetinin fəxri doktoru, Ankara Universitetinin fəxri dostudur. O, TÜRKSOY-un "Molla Pənah Vaqif”, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin "Rəsul Rza”, Təbriz Universitetinin "Məhəmmədhüseyn Şəhriyar” mükafatlarının daşıyıcısıdır.
Hörmətli İsa müəllimi, 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona cansağlığı və yeni yaradıcılıq uğurları arzulayırıq. İnanırıq ki, hələ uzun illər bütün ədəbiyyatsevərlər, Azərbaycanın dilinə və tarixinə önəm verənlər və bütövlükdə elm ictimaiyyəti üçün enerji ilə yazıb-yaradacaq, tarixin neçə-neçə açılmamış səhifəsini işıqlandıracaqsınız. Doğum gününüz mübarək!

Congratulations to academician Isa Habibbayli on his 60th anniversary!
Today, one of the most influential figures in modern humanities and social science in Azerbaijan, an outstanding literary critic, talented scientist, experienced teacher, Honored Scientist, cavalier of “Sharaf” and “Shokhrat” Orders, chairman of the Committee on Science and Education of AR Milli Majlis , vice-president of ANAS, Director of the Institute of Literature after Nizami Ganjavi Isa Habibbayli is 70th.
Academician Isa Habibbayli was born in 1949 in the Danzik village, Sharur district of Nakhchivan Autonomous Republic. In 1971 he graduated the Department of Language and Literature of the Nakhchivan branch of the Azerbaijan State Pedagogical Institute.
In 1971-1975 he worked as a teacher in a secondary school of the Sharur region. Since 1975, he worked at Nakhchivan State University as a teacher, associate professor, vice-rector for scientific affairs and in 1996-2013 - rector of this University.
In 1980, Isa Habibbayli defended PhD on “Azerbaijani romantic lyrics at the beginning of the twentieth century”, in 1996 - Doctoral on “Jalil Mammadguluzade: environment and contemporaries”, in 1997 - Professor. In 2001, he was elected as a corresponding member of ANAS and in 2003 – as an active member of ANAS.
Academician Isa Habibbayli devoted more than fifty years of his life to the study of literary in Azerbaijan, the life and work of his outstanding figures, the study of the history of public opinion, the formation of the scientific foundations of national ideology, the development of humanitarian and social scientific thought of modern Azerbaijan. His rich scientific research, which combines the theoretical principles of various fields of science, attracts attention with its unique versatility and professionalism, scientific and organizational activities - using innovative management technologies and his social activities - with a clear national and state position.
The name of Mirza Jalil Mammadguluzadeh takes the first place among the authors who are the object of research of the scientist. In his books “Jalil Mammadguluzade. Republic”, “Mirza Jalil and Mamedguluzuzade family. Letters”, “Jalil Mammadguluzade: fate and art” the author were comprehensively explored the difficult life path and the rich work of the great writer.
An outstanding scientist has been vice president of the Azerbaijan National Academy of Sciences since April 2013 in the field of humanities and social sciences.
Scientist made a significant contribution to the formation of the ideals of Azerbaijanism in the humanities and public opinion, in the definition of the scientific and theoretical concept of Azerbaijanism in science.
He is the author of “Temple of Science” film dedicated to the development of ANAS and the author of the words “Academic March”.
Academician I.Habibbbayli is also Director of the Institute of Literature after Nizami Ganjavi. In recent years, by the initiative of the scientist, a new structural units have been established at the Institute of Literature, as well as new departments to promote a more comprehensive and in-depth study of domestic and world literature. Under the ledership of academician Isa Habibbayli, the Institute of Literature was re-established and expanded relations with leading scientific centers and universities of the world.
Academician Isa Habibbayli is one of the main creators of modern Azerbaijani literary science. The scientist’s studies on the problems of realism in Azerbaijani literature, national romanticism, literary movements - neorealism, modernism, postmodernism, magic realism, decadentism that arose at the end of the 20th century, contribute to the development and enrichment of literary criticism with new theoretical principles.
Isa Habibbayli, who was a deputy of the Milli Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic was served as chairman of the Commission on Human Rights and International Relations in the legislative body of the Autonomous Republic. Isa Habibbayli was elected as a deputy of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan of the third, fourth and fifth convocations and heads the Committee on Science and Education in the highest legislative body.
Scientific and pedagogical activity and the achievements of an outstanding scientist are highly appreciated by our state. He was awarded the honorary title of Honored Worker of Science, he was awarded the “Sharaf” and “Shohrat” Orders and the Order of Merit for the Matherland, 1st degree.
Isa Habibbayli is an active member of the International Academy of Informatization, an Honorary Doctor of the South Russian University and an honorary friend of the University of Ankara. He is the winner of the TURKSOY “Mollah Panah Vagif”, “Rasul Rza Prizes” of the Union of Writers of Azerbaijan and “Muhammad Huseyn Shahriyar” of the University of Tabriz.
Science.az team congratulates Isa Habibbayli on his 70th birthday and wishes him good health and new creative success!