Kürdəmirdə Cəlil Məmmədquluzadənin anadan olmasının 150 illiyi qeyd edilib + Foto
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional filialında görkəmli demokrat yazıçı və ictimai xadim, Azərbaycan ədəbiyyatında “Molla Nəsrəddin” ədəbi məktəbinin, tənqidi realizmin banisi Cəlil Məmmədquluzadənin anadan olmasının 150 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbirdə muzeyin Aran Regional filialının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı yazıçının həyat və yaradıcılığı barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, C.Məmmədquluzadə Azərbaycan ədəbiyyatının yeni mərhələyə yüksəlməsində müstəsna rol oynamış və bütöv bir ədəbi məktəb formalaşdırmış qüdrətli şəxsiyyətdir. O, Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində görkəmli jurnalist və publisist olmaqla yanaşı, həm də böyük dramaturq və nasir kimi tanınır.
Prezident İlham Əliyevin “Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 2019-cu il 17 yanvar tarixli Sərəncamının əsasən böyük yazıçının 150 illik yubileyinin ölkəmizdə silsilə tədbirlərlə qeyd edildiyini deyən Y.Bahadurqızı bu tədbirlərin böyük yazıçının dərin humanist məzmuna malik dram və nəsr əsərlərini, bədii publisistikasını özündə ehtiva edən irsini tanıdılması baxımından əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, Mirzə Cəlil dühasının məhsulu olan “Molla Nəsrəddin” jurnalı XX əsrin əvvəllərində ictimai fikrin, bədii düşüncənin formalaşmasında mühüm rol oynayıb.
Sonra çıxış edən Kürdəmir şəhər 6 saylı tam orta məktəbin dil-ədəbiyyat müəllimi Flora Əliyeva məruzə edərək Azərbaycanın milli dramaturgiyası tarixində Mirzə Fətəli Axundovdan sonra ən layiqli yerlərdən birini tutan Cəlil Məmmədquluzadənin yaradıcılığından bəhs edib. Bildirib ki, ədibin pyeslərində yaşadığı dövrün real hadisələri olduğu kimi təsvir edilib, adi ailə-məişət məsələləri əyani və bədii şəkildə ustalıqla qələmə alınıb.
Tədbirdə digər çıxış edənlər görkəmli yazıçı Cəlil Məmmədquluzadənin zəngin ədəbi-bədii yaradıcılığından danışıb, ölməz əsərləri ilə bağlı fikirlərini bildiriblər.
Daha sonra ədibin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş sənədli film nümayiş etdirilib.
Mərasimdə Kürdəmir şəhər 6 saylı tam orta məktəbin şagirdləri yazıçının “Müsəlman”, “Tapmaca”, “Bizim obrazovannılar”, “Sizi deyib gəlmişəm” felyetonlarını, “Nə bilim”, “Şapkanı görəndə”, “Nağıl”, “Dedilər” satirik şeirlərini söyləyiblər.
Şagirdlərin “Ölülər”, “Anamın kitabı” dram əsərlərindən hazırladıqları səhnəciklər də iştirakçılar tərəfindən alqışla qarşılanıb.

Nov 13, 2019 | 17:35 / Conferences, assemblies
Aran Regional Branch of the National Museum of Azerbaijani Literature after Nizami Ganjavi held the event dedicated to Jalil Mammadguluzade’s 150th anniversary, the outstanding writer-democrat and public figure, founder of the literary school “Molla Nasraddin” and critical realism in Azerbaijani literature.
At the event, head of the Aran Regional Branch of the Museum, PhD in Philology Yagut Bahadurgizi informed on the life and activity of the writer.
She said that, J.Mammadguluzade is a powerful personality, who had played an exceptional role in the development of Azerbaijani literature to a new level and formed a literary school.
He is not just a well-known journalist and publicist in the Azerbaijan literary literature, hi also a dramatic playwright and writer.
Accoding to the Order by AR President Ilham Aliyev “On the celebration of 150th Jalil Mammadguluzade’s anniversary” dated January 17, 2019 the number of events devoted to the 150th anniversary of the great writer was celebrated. Y.Bahadurgizi emphasized the importance of these events for the promotion of heritage a great writer, which includes a deep humanistic content, dramatic and prosaic works.
She noted that, journal “Molla Nasraddin” which is the result Mirza Jalil’s creative world, which played an important role in shaping public opinion and artistic thinking at the beginning of the 20th century.
Then, a language and literature teacher at Kurdamir secondary school No.6 Flora Aliyeva spoke about the Jalil Mammadguluzade’s activity.
Other speakers also told on the rich literary and artistic work of the outstanding writer Jalil Mammadguluzade and expressed their thoughts on his immortal works.
Then, was demonstrated a documentary on the life and activity of the writer.
At the ceremony, students of the Kurdamir secondary school No.6 read the feuilleton by the writer “Muslim”, “Riddle”, “Our Educated”, satirical poems “How do I know”, “Tale” etc.